1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilgi:18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav soruları itiraz dilekçesi ve ekleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    keşke sınavı türkçe yapsalardı geçerdik belki.geçen sene mayıs ayının A sınıfı sorularından 73 doğrum vardı bu sınavdan kalıyorum hayırlısı olsun..
  2. Haluk İsg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar b 94 e itirazı olan varsa gerekçesi ile paylaşabilir mi?
  3. Cem Horel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bölge OSGB
    yayınladıktan sonra dediğine göre salı çarşamba perşembe olması gerekir
  4. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten soruda ancak 7,5 saatten fazla çalışabilir demiş.kurşun,ç,mento ve kaynakta 7,5 saat çalışılmaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Mayıs 2013 ---
    Ben bugün 3 soruya itiraz dilekçesi yazıp para yatırıp gönderdim.A kitapçığı 93.soru B şıkkına itiraz ettim.B şıkkında yüklem eksik oldugundan kafa karıştırıyor dedim.
    A kitapçığı 62.soruda soru yanlış sorulmuştur dedim.bulundurulmaz yerine hangisi kullanılmaz demeliydi.
    A kitapçığı 86.soru
  5. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri
    O şekilde dese bile yanlış olurdu, çünkü Halojen gazların kullanımı OZON delici özelliği nedeniyle Yangın söndürme işlemlerinde yasaklanmıştır...
  6. Nurbanu Kocabas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yok
    Kimse değinmemis ama ben B kitapçığı 37.sorunun da iptal edilmesinden yanayım. Tehlike-risk eşleştirmelerinde titreşim-işitme kaybı cevabı kabul fakat yetersiz aydınlatma -iş kazası cevabında riskin genel değil daha belirleyici olması gerekir. Yani diğer şıklarda nasıl yüksekte çalışma -düşme ve kimyasal madde-zehirlenme diye belirtildiyse iş kazasının da açıkca belirtilmesi gerekir en azından ben eğitim alırken boyle ogrendim. d şıkkına dikkat etmedim bile iş kazasını hemen işaretledim. Madem böyle belirsizlik yapilabiliyor o zaman düşme yerine de zehirlenme yerine de iş kazası yazılabilir. İşitme kaybı yerine de meslek hastalığı yazılabilir genel genel. Oh ne güzel.
  7. kemal parlak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet ortak bi metin çıkardık mı? iotal sorular için ...
  8. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    18 Mayıs 2013 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında İtiraz Edilebilecek Hatalı Sorular
    Soru: Gürültü Kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    a) Gürültünün alıcıda kontrolü
    b) Planlama ile gürültü kontrolü
    c) Gürültünün kaynağında kontrolü
    d) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve D

Soru: Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?
    a) Askıda
    b) Çözünmüş
    c) Toplam
    d) Uçucu
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A askıda katı madde ve C toplam katı madde

Soru: Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak 7,5 Saat ve Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat çalışılacak işlerden değildir?
    a) Kurşun ve arsenik işleri
    b) Çimento sanayii işleri
    c) Montaj işleri
    d) Kaynak işleri
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Aşağıdaki ikili gaz gruplarından hangisinde yanıcı olmayan bir gaz bulunmaktadır?
    a) Hidrojen sülfür H2S ve Metan CH4
    b) Karon monoksit CO ve Nitrik oksit NO
    c) Sülfür dioksit SO2 ve Hidrojen H2
    d) Asetilen C2H2 ve Metan CH4
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?
    a) Su
    b) Halon gazlı
    c) Karbondioksitli
    d) Kuru kimyevi tozlu
    Durum: Bu soruda soru kökü yanlış. Kaynak işleminin hangi ortamda yapıldığının belirtilmesi gerekir. Zira, ortama göre yangın söndürücü değişiklik gösterecektir.

Soru: Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    a) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir
    b) CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir
    c) CE işaret ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir
    d) Ce işareti boyutları uygun olduğu taktide ürünü (yanlış yazılmış ürüne olmalı) iliştirilmelidir.
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: B ve D
    Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.

Soru: Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    a) 80
    b) 90
    c) 100
    d) 110
    Durum: Yükseklik ölçü birimi belirtilmediğinden soruya itiraz edilebilir.

KURS MERKEZİNİN GÖNDERDİĞİ İTİRAZ EDİLECEK SORULAR LİSTESİ !!!
  9. fethi turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar tekrardan söylüyorum.birileri itiraz eder diye itiraz etmemezlik zaman ayırmamazlık etmeyin.30.000 kişi sınava girmiş.başvuru ne kadar olursa o kadar ciddiye alınır.asla unutmayın.
  10. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Bende sizlere katılıyor ve meslektaşlarımız olacak arkadaşlardan özveri bekliyorum. Tamam geçmiş olabilirsiniz ancak bu sınava sizde hazırlandınız sizde emek verdiniz . Dün kargo ile 8 Soruya itirazımı gönderdim. Tamam 8 göndermeyin ama bari 4 'er soru paylaşın hatalı olanları gönderin. Etrafımda ben geçtim zaten itiraz ederler diyen arkadaşları gördükçe kızıyor ve pervasızlıklarına şaşırıyorum.
  11. safa akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar simdi itiraz edersem kargoyla yetişirmi.
  12. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Sefa Bey Merhaba;

Şimd itiraz edebilirsiniz. Ettiğiniz itirazları iadeyi taahütlü olarak gönderirseniz postaya verdiğiniz anda müracaat etmiş olursunuz. Gecikmeden itirazınızı iletmenizde fayda var.

Teşekkürler
  13. safa akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ok
    kargoyla bir gun surer . aps de aynı .. postaya verdiğimiz tarih baz alınırsa sorun yok .
  14. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese gunaydın arkadaslar....

ben de 5 tane soruya itirazımı bakanlığa yaptım..200 civarı ıtıraz yapılmış. henuz gec değil. hatalı buldugunuz iptal edilmesi gereken sorulara itirazlarınızı hemen yapın.
  15. C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SORU İTİRAZLARI:

1. A Kitapçığı-8., B Kitapçığı 27. Soru:
    “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak Yedibuçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat çalışılacak işlerden değildir?”

İtiraz Gerekçesi:
    Sorunun “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak Yedibuçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat veya daha az çalışılacak işlerden değildir?” şeklinde sorulması gerekirdi. Soruda ancak 7,5 saat çalışılacak işlerden olmayan soruluyor. Bir başka ifadeyle soruda 4 şıktan 3’ünde 7,5 saat çalışmakta olduğu diğer şıkta ise 7,5 saatten fazla ya da daha az çalışıldığı ifade edilmektedir. Ancak kurşun ve arsenik gibi ortamlarda 7,5 saatten daha az çalışılması gerekmektedir. Soru iptal edilmelidir.

2. A Kitapçığı-18., B Kitapçığı 37. Soru:
    “Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?”

İtiraz Gerekçesi:
    Soruda tehlike ile risk arasındaki ilişki soruluyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde; titreşim tehlike, işitme kaybı risk olarak değerlendirilebilir. Titreşimin işitme kaybına neden olmadığı varsayımından hareketle D şıkkı olduğu söylenmesi durumunda, belirtmek gerekir ki; titreşim, az da olsa işitme kaybı yapar. Yetersiz aydınlatma ve iş kazası şıkkı da bu anlamda tartışma konusu yapılabilir. İş kazası risk midir? Soru iptal edilmelidir.

3. A Kitapçığı-26., B Kitapçığı 45. Soru:
    “Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?”

İtiraz Gerekçesi:
    QS 9000, 1980’li yıllarda otomotiv sektörüne göre oluşturulan –ve pek kullanılmayan- bir kalite yönetim sistemidir, otomotiv kalite standardıdır. İçeriğinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği hakkında herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Bu nedenle, cevap hatalıdır ve soru iptal edilmelidir.

4. A Kitapçığı-80., B Kitapçığı 91. Soru:
    “Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?”

İtiraz Gerekçesi:
    Emniyet kemerlerinin yüksekte çalışmalar sırasında bağlandığı noktadan sökülebilmesi için ikinci bir bağlantı noktası olması ve bu bağlantı noktasının bağlı olması gerekmektedir. İkinci bir bağlantı noktasının olmadığı böyle durumlarda emniyet kemeri iş dolayısıyla geçişlerde kesinlikle çıkarılamazlar. Bu nedenle, bu sorunun 2 tane doğru cevap vardır. A şıkkı da doğru sayılmalıdır.

5. A Kitapçığı-86., B Kitapçığı 97. Soru:
    “Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?”

İtiraz Gerekçesi:
    D şıkkında "ürünE” yerine, “ürünÜ" şeklinde bir yazım hatası olduğunu düşündüğümüz ibare yer almaktadır. Bu harf değişikliği, anlamda da sapma meydana getirdiği için soru iptal edilmelidir.

6. A Kitapçığı-88., B Kitapçığı 99. Soru:
    “Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yeden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?”

İtiraz Gerekçesi:
    Şıklarda herhangi bir birim verilmemiştir. Dolayısıyla, bu soru iptal edilmelidir.

Ayrıca;Önceki resmî sınavlarda benzeri harf hataları nedeniyle (Havadaki nem oranı hangi aletle ölçülür? Higrometre 24 Aralık 2011 İş Güvenliği Uzmanlığı A Kitapçığı Sorusu 32. soru) iptal edilen sorulara benzer şekilde; A Kitapçığı-79., B Kitapçığı-90. Soruda “işEveren” ifadesinde yazım hatası olmuştur, itiraz edilebilir.
  16. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

200 mü ? :) gülmekten başka bişey söylemek gelmedi içimden. Ankara full yaptı desenize :)

bunlar sizin itiraz ettikleriniz mi ? Yoksa itiraz edilebilir soru paylaşımı mı ?
  17. darende İSGforum Üyesi

Madenci arkadaşlar Kömürdeki Grizu sorusuna da itiraz edilmesi gerekiyor.
    İtiraz eden varmı.Birlikte gerekçe yazabiliriz.
  18. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cihan fatih ve fethi bey lere katılıyorum..itiraz edelim ki daha dikkatli hazırlansın sorularda bilgimiz ölçülsün dikkatimiz değil.

lütfen bir an önce itiraz edin....verdiğiniz emekleri stresi düşünün sorular gercekten itirazlık sorular...hazırlayanlar zaten yetkin kişiler değil..olsa sadece bilgimiz ölçülür ...öyle değil mi...