1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilgi:18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav soruları itiraz dilekçesi ve ekleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    170 i aradım bugün ellerinde olması gerekiyordu diyo ya...bugün 60tl yaptırdım hesaba...bosu bosunamı yaaa.. ankarada biri var ise tüm evrakları tarayıp ona atayım teslim etsin ... olur mu...
  2. Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından(20.05.2013) itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’neyapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları;
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü’nün
    Ziraat Bankası Emek Şubesindeki
    IBAN No: TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07
    Hesabına, itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti”adı altında yatırarak alınanbanka dekontu ve dilekçeile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise;
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır!
    Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.
    Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
    Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.
  3. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yurtiçi kargodan mesaj geldi evrak bakanlıkta mehmet ilhan isimli kişiye teslim edilmiş.. hayırlısı olsun hepimiz için
  4. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    soru itirazlarınız hangileriniydi.. en hayırlısı olsun hakkımızda. elinize sağlık.
  5. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Aynen mesaj banada geldi demek ki itiraz etmek isteyince itiraz edilip ulaştırılabiliyor. Hayırlısı bakalım.

35 bin kişinin girdiği ve soruların bariz hatalı olduğu bir sınavda 200-250 kişi şaka gibi ! '' Armut piş ağzıma düş.'' mantığıyla zaten biyere gelinmezdi.
  6. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende az sonra ptt giyorum 6 soru itirazım var.. iadeli tahautlu göndereceğim umarım geç kalmış sayılmam..
    emeğinize sağlık arkadaşlar
  7. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    33
    45
    97
    91 b kitapçığı inşallah hepimiz için hayırlı olur
  8. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar 30000 kişide gönderse dilekçe hiç bişi olmaz iptal sorusu 3 ü geçerse kafamı keserim ben bu ulkeyı ve birimlerini cok ıyı tanıorum. bidahaki sınava çalışsın herkes boşuna umutlanmasın
  9. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benimde b kitapcığı
    45-47-28-33-92-67
  10. onur çetiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar, bende duyma eşiği sorusuna takıldım, Eğer duyma eşiği Sıfır desibel olsaydı insan kendi vücudu ve çevresindeki bütün yaratıkların vücutlarındaki işleyişi duyardı hatta elektronların atom etrafında dönüşü sırasında oluşturduğu titreşimi bile duyardı. Kitaplarda duyma eşiği sıfır desibel dese de bu Fiziksel olarak imkansızdır..
  11. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben bu sınav için binlerce tl mi tekrar gözden çıkaramam demekki insanlar çıkarabiliyor bu açıdan bakarsak umurlarında olmaması normal
  12. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İptal edilen soru olursa ne zaman öğrenenebiliriz, sonuçların açıklanmasını mı beklememiz gerekiyor, bilgisi olan varmı?
  13. Haluk İsg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar az önce Çalışma Bakanlığı İsg Müdürlüğü ile görüştüm. Önce bugün kargoya verin yarına yetişirse kabul ederiz dedi sonra bir yetkili ile görüştü Çarşamba akşamı saat 17:00 ye kadar evrakınız bir şekilde kayda girmiş olmalı dedi. Telini vereyim zorlayalım kabul ederseler yarına kargo yetişiyor.

0 312 296 64 78
  14. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

Herhangibir soruya itiraz etmek isteyen arkadaşlar sorunun açıklamasının yasal dayanağı ile birlikte aşağıdaki hesap numarasına 22.05.2013 akşama kadar para yatırıp bize dekontları ile başvurmaları halinde eğitim kurumunda dolduracakları dilekçe ile birlikte, dilekçeler toplu olarak bakanlığa eğitim kurumunca iletilecektir.
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Ekte örnek dilekçe ve yasal dayanağın nasıl olacağı örneklendirilmiştir. Soruların Yasal dayanak kısmı öğrenci tarafından doldurulacaktır.

bana egitim kurumumdan gelen mail... itiraz için basvuranların bir kısmı sanırım egitim kurumu aracılıgıyla (toplu olaraz )bulunulacak...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Mayıs 2013 ---
    hocam egitim kurumları dilekçeleri kendi bunyelerinde toplayıp toplu yollayacaklar sanırım çünkü bana egiim kurumumdan gelen mailde öyle diyo büyük ihtimalle diger egitim kurumlarıda böyle yapacaklardır diye düşünüyorum

Ekli Dosyalar:

15. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    keşke sorsaydınız öncesinde fax ile itiraz dilekçesi dekont ve sorular yollansa sonlarıda kayda alsalar kargo gelincede asıllarını yerlerine koysalar:((çok sey istedim sanırım
  16. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar ben ptt iadeli tahatlü gönderdim..sirketlerin bir kısmı son gün evrak çıkartıyor.. sayet bakanlık kabul etmes ise gönderdiklerine dair belge ile itiraz dilekçesi yazıp yeniden gönderiyorlar ve sonuç alıyorlarmış...70 puan için60 tl feda olsun..
    forumda konu hakkında yorum yapan çok az kişi var.. belli başlı kişiler yanı...
    .. sanıyorum herkez geçti...:( az kisinin itiraz etmesi bu durumda normal gibi duruyor..:eek:
  17. darende İSGforum Üyesi

Soru: 11) Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?

A) Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir
    B) Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir
    C) Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır
    D) Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.

Orta Gerilim(OG) ıstakası diye bir kavram yok.
    1-Ancak 30.11.2000 tarihinde 24246 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren
    ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ nde Madde 35
    g) İşaretler ve uyarma levhaları:
    Bara sistemleri, hücreler, çıkışlar ve öteki önemli tesis bölümleri yeter sayıda açık ve kolay okunulabilecek biçimde işaretlenmelidir. Hücre sistemlerindeki işaretler, hücre kapılarının açık ve kapalı oluşuna göre kolayca görülecek ve karıştırılamayacak bir biçimde takılmalıdır.
    Çıplak iletkenler uygun biçimde işaretlenmelidir. İletkenlerin tanıtıcı renkleri TS 6429 da öngörüldüğü gibi olmalıdır. Baraların tamamen boyalı olmasına gerek yoktur. Bu Yönetmelikte istenilen uyarma levhaları, uyarma yazıları, etiketler vb. tesislere kolayca okunulabilecek biçimde yerleştirilmelidir.
    Yalıtkan çubuk (ıstanka) ve kıskaçlar, gerilim denetleme aletleri, topraklama ve kısa devre etme düzenleri kolayca girilebilen kuru bir yerde saklanmalıdır.
    DİYE BİR İFADE VAR
    2-TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ (25.2.2010 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN) nde
    Madde 261 - YG’deki çalışmalarda
    çalışma bölgesini güvenlik altına almak
    için mutlaka Topraklama yapılmalıdır.
    a)Topraklama yaparken iletken
    kısımlara çıplak elle dokunulmayacak,
    mutlaka stankalı topraklama donanımı
    kullanılacaktır.
    Madde 258 - YG’de devreyi açıp kapatan kesme ve ayırma
    işlemi yapan cihazların manevrasında el ile kumanda edilmesi
    ihtiyacı oluştuğunda veya topraklama işleminin yapılmasında
    Gerilim seviyesine uygun İzole Stanka kullanılmalıdır.
    Madde 77 - Enerji İletim Hatlarında yapılacak çalışmalarda,
    çalışma mahalli her iki taraftan stankalı topraklama donanımı
    kullanılarak topraklama yapılacaktır.
    Madde 66 - Şalt sahalarında stanka, merdiven vb. insan
    boyunu aşan uzunluktaki malzemeler yere paralel olarak
    taşınacaktır.

gibi devam eden metinlerde STANKA ifadesi kullanılmaktadır.
    Soruda Istaka sözcüğü STANKA yerine kullanılarak yanlış soru hazırlanmıştır.
    Elektrik Mühendislerinin itiraz için bilgisine sunulur.
  18. Müge KUDU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15304
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  19. Müge KUDU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15304
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar 33. soruda kelime oyunu var. Önlemleri almakla değil, önlemleri belirlemekle yükümlüler. Önlemleri almak işverenin yükümlülüğünde. İlgili mevzuatta da ' İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi 'diye geçiyor.