1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilgi:18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav soruları itiraz dilekçesi ve ekleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. ataner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    canan hanım yuzde 50 yeşil olan soru da bır hata yok... en az yüzde 50 olması gereken rengi soruyor..o da yesil renktir..yanı tabela da yeşil renk yuzde 60 da olabilir fakat yuzde 40 olmaz..bunun ıcınde en az yuzde 50 yeşildir...
  2. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eldiven ve maske şıkkı olan B74.sorya ne diyorsunuz.cevap hatalı
  3. Altuğ GÜZELKÜÇÜK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B kitapçığı 43. soru itiraz nedeni:

GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ
    Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması Madde 7

7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;

- Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,

- Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,

gibi önlemler alınacaktır.
  4. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet aynen öyle olsaydı dogru olurdu ama eksik şık.yüklem uyumsuzluğu var sonucta maske yapılmaz derim ispatlarım kimse bana maske yaparsın diyemez :D
  5. eldiven ve maske kullanımı ile işe devam ettirilmesi gibi bir şık açıklayıcı olurdu ancak kısa ve öz yazmak istemişler sanırım..
  6. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iptal olmalı bence işte
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yada müdahale edilmez denilmeliydi dimi haklısın..sorunun kendisi reaktif olmuş anlamsızlaşmış..edebiyat sıfır...
  8. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen onu diyorum..iptal edilmeli bence
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    eldiven ve maske sorusu da hatalı dediğim gibi maske yapılmaz derim kimse aksini iddia edemez.çnkü soruda sadece eldiven ve maske yazılıp bırakılmış
    ve zaten adam meslek hastalığına yakalanmış.eldiven ve maske kkd dir.önlemdir.meslek hastalığına yakalanmış adama eldiven ve maske versen nolcak vermesen nolcak
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    b) Yüksek düzeydeki maruziyet nedeni ortadan kalkıp, durum normale dönünceye kadar;
    1) Etkilenmiş alana, sadece onarım ve diğer zorunlu işleri yapacak kişilerin girmesine izin verilecektir.
    2) Etkilenmiş alana girecek kişilerin koruyucu giyim eşyası ve solunum cihazı kullanmaları sağlanacaktır. Her bir işçi etkilenmiş alanda mümkün olduğunca kısa süreli çalıştırılacak ve bu durum süreklilik arz etmeyecektir.
    3) Koruyucu araç ve gereci bulunmayan işçilerin etkilenmiş alanda çalışmasına izin verilmeyecektir.
  10. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ama etkilenmiş alana girecek kişilerin diyor 2 de.soruda meslek hastalığında diyor.benim demek istediğim bu değildi zaten .ben diyorum ki soruda hangisi yapılmaz demiş.B şıkkı eldiven ve maske yazıp bırakmışlar.ben okurken eldiven ve maske yapılmaz diye okudum.bu ne ya dedm eksik yazmışlar.
    ve bir de hangisi kişisel koruyucu donanımdır sorusu da yanlış.
    f) Kişisel Koruyucu Donanım (KKD);
    1) Bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik tehlikesine karşı korunmak için kişilerce giyilmek veya taşınmak amacıyla tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzemeyi,
    2) Kişiyi aynı anda bir veya daha fazla muhtemel risklere karşı korumak amacıyla imalatçı tarafından bir bütün haline getirilmiş birçok cihaz, alet veya malzemeden oluşmuş bir donanımı,
    3) Belirli bir faaliyetin yapılması için korunma amacı olmaksızın, taşınan veya giyilen donanımla birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veya malzemeyi,
    ifade eder.

Krem ve merhem bu tanımlara uyuyor mı sizce
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ışınlara maruz kalmamak için evet..ve diğer aklıma gelmiyor şimdi...
  12. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B 96 KKD sorusu KKD yönetmeliğindeki tanımda kremler ve merhemler yer almıyor. takılan giyilen ekpman,malzeme cihaz diyor
    f) Kişisel Koruyucu Donanım (KKD);
    1) Bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik tehlikesine karşı korunmak için kişilerce giyilmek veya taşınmak amacıyla tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzemeyi,
    2) Kişiyi aynı anda bir veya daha fazla muhtemel risklere karşı korumak amacıyla imalatçı tarafından bir bütün haline getirilmiş birçok cihaz, alet veya malzemeden oluşmuş bir donanımı,
    3) Belirli bir faaliyetin yapılması için korunma amacı olmaksızın, taşınan veya giyilen donanımla birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veya malzemeyi,
    ifade eder.

Bu tanımda Kremler ve merhemlerin yeri var mı.
    malzeme,cihaz ve alet..krem ve merhem hangi kategoride
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar benim beynim sulandı ve yetiştiremicem yarın öğlene kadar raporu ancak yayınlayabileceğim..şimdiden hoş görün beni..sabah erken kalkmak lazım..
  14. Cem Horel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bölge OSGB
    Erkan Bey verilen cevap anahtarına göre 67 doğrum var geriye kalan sorulardan 3 yanlış çıkardık mı dileyin benden ne dilerseniz :D
  15. bu gidişle 50 soru yanlış çıkacak gibi zaten :))) sıkıntı yok yani :)
  16. cansinbabayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 dan fazla yanlış çıkarsa sınavı iptal edip tekrar yapıyorlar o yuzden kılıfına uydururlar :)
  17. 10 da yeter :))
  18. Nurbanu Kocabas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yok
    Kesinlikle katılıyorum arkadaşlar size.. fakat bu tartıştıklarımızı lütfen bir dilekçeyle isggm ye bildirelim. Kimse bu işi başkasına bırakmasın çünkü ne kadar çok itiraz olursa o kadar iptal ettirme şansımız olur soruyu. Krem ve merhem sorusu da bir çok soru gibi manasızdı. Yönetmelikte anlatılanla alakasız. Ayrıca iptal olan soruların herkesin hanesine +1 doğru olarak yansıdığını biliyorum. Neden 20-30lira için ya da dilekçeyle uğraşmamak için onca emeğimizi heba edelim ki. Bugün herkesi tartışılan sorulara itiraz etmeye çağırıyorum.. unutmayın 2 gün sonra çok pişman olabiliriz.
  19. bi nevi bonus yani ))
  20. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    b kitapçığı 4 21 33 51 91 sorulara itiraz edicem acaba bakabilecek olan var mı boşuna itiraz etmeyelim şimdi bir de....