1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilgi:18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav soruları itiraz dilekçesi ve ekleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    92. soruda b c ve d sıklarında kişinin yaptığı a şıkkında ise iş yeri ortamına yönelik kusur var soru dogru yani
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    ama 92 de su olabılır işyerlerinde değilde işyerinin diye düzeltilmesi gerekebilir
  2. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A-31 DE İKİ GAZ GRUBU VERİLMİŞ.YANICI OLMAYAN GAZ SORULUYOR. BUNDA DÜŞÜNCELERİNİZİ ALABİLİR MİYİM. SON SORUM KALDI. HADİ YARDIMCI OLUN
  3. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A31 soru dogru sulfur dı oksıt yanmaz
  4. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    erkan bey dilekçeleri hazırlıyo sanırım
  5. filiza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar İSG yönetim sistemleri ile ilgili soru da yanlış değil mi.QS 9000 benim bildiğim bir kaç dev otomobil şirketininuyguladığı kalite yönetim standartıdır.Nasıl İSG yönetim sistemi olarak kabul edebiliriz.BS 8800 bir rehber standarttır ama İSG yönetim sistemidir diyebilirmiyiz.Bilen varsa açıklasın lütfen
  6. Erkan Bey siz itirazda bulunacak mısınız ? Yoksa yanlızca dilekçe örneği mi hazırlıyorsunuz ? burada yanlış bir algı oluşmasın birileri başvuruda bulunmazsa başkalarını beklerse bence hiçkimse dilekçe göndermez :)
  7. Mahmut Tuncer Bingöl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 ve 91 hariç diğerleri itiraz edilebilir
  8. pharlapcik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    QS9000 de "hata türleri ve etkileri analizi(FMEA)" var , ama İSG yönetim sistemi denebilir mi bilmiyorum, benim notlarımda QS9000, İSA2000,NPR5001 İSG yönetim sistemi kapsamındadır diye yazıyor. Soru bankalarındaki cevaplarda da QS 9000 isg yönetim sistemi kapsamındadır diyordu.
  9. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    valla bızler erkan beyden ıtıraz gerekçelerini bekliyoruz oyle bı çalışması yoksa bıldırse ıyı olur bızde ona göre hareket ederiz
  10. m_guler84 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B kitapçığı Soru 97 – Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D) CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir.
    (Bakanlık cevabı : D şıkkı)
    İTİRAZ GEREKÇESİ: CE işaretiyle ilgili soruda iki doğru cevap vardı.
    Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.
    http://www.tse.org.tr/hizmetlerimiz
    Ürünün üzerine ya da beraberindeki belgeye iliştirilir, şıklarda (B ve D ) her ikisi de vardı.
  11. m_guler84 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR HAZIR İTİRAZ DİLEKÇESİİİİ......MUTLAKA İNDİRİP OKUYUN!!!!

Ekli Dosyalar:

12. elifesin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,
    bu itirazları kargo ile göndermemiz mümkün mü?
  13. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    10. SORU B KITAPCIGINDA.... İTİRAZ NEDENİ NEDİR BİLEN VAR MI
  14. yunusata67 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    92 de ne var ki?a şıkkı tehlikeli durum..diğerleri tehlikeli hareket..
  15. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    işyerinin düzensizliği tehlikeli durum, geri kalanlar tehlikeli hareket oluyor.
  16. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    92. SORUDA SIKLAR KENDINI BELLİ EDİYO FAKAT SORUDAKİ 'İŞYERLERİNDEKİ' KELİMESİ AŞAĞIDAKİLERİN HEPSİNİN DOĞRU OLDUĞUNU İFADE EDİYOR EĞER SORUDA İŞYERİNİN ÖZELLİĞİ OLARAK SORULSAYDI MANTIKLI OLURDU BEN BÖYLE GÖRDÜM
  17. sorular iptal edilirse, bu soruları doğru yapanalrın puanı düşer mi?
  18. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HAYIR HERKES İÇİN DOĞRU KABUL EDİLİR
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    92. SORUDAKİ YANLIŞKIĞI GÖRMEK İÇİN 87. SORUNUN SORULUŞUNA BAKINIZ 87 DE DOĞRU SORULMUŞ FAKAT 92 DE YANLIŞ SORULMUŞTUR...
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    92. Aşağıdakilerden hangisi işyerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil eder?
    A) İşyerinin düzensizliği
    B) Tehlikeli malzeme kullanma
    C) Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma
    D) Çalışan makine ve teçhizat üzerinde bakım ve onarım yapma

b-92. soruda c şıkkında C) Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma işçinin inisiyatifinde olan birşey midir? pürüzlü ve kaygan yüzey işyeri şartlarına dair bir tehlikeli durum değil midir? bu soruda çelişki var.
  20. SORULAR VE İTİRAZLARIM

İTİRAZ 1- (A Kitapçığı- 88. soru);
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    A. 80
    B. 90
    C. 100
    D. 110
    Cevap: B
    Gerekçe: İşçi Sağlığı ve İş güvenliği tüzüğü 184. Maddesine göre;
    “Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.”
    ifadesi geçmektedir. Soruda yükseklikle ilgili birim belirtilmemiş olup, tüzüğe göre de yerden yükseklik 90 santimetre olacak diye bir ifade yoktur. Yerden yükseklik 85-90 santimetre olarak belirtilmektedir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 2- A Kitapçığı- 50. Soru;
    Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?
    A. Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir.
    B. Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır.
    C. Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.
    D. Bakım onarımı yapılacak hattın gerilimi kesildikten sonra hattın trafo merkezi tarafındaki ucundaki seksiyoner kolu açılmalı ve bunun ardından da trafo merkezinden beslenen diğer köy ve kasaba fiderlerine elektriğinin tekrar verilebilmesi için trafo merkezindeki OG kesici tekrar kapatılmalıdır.
    Cevap: D
    Gerekçe: Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yapılan tanımlamalarda orta gerilim diye bir ifade yoktur. Alçak gerilim ve Yüksek gerilimin tanımlaması yapılmış olup orta gerilimle ilgili mevzuatımızda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.
    İTİRAZ 3- A Kitapçığı - 18. Soru;
    Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
    A. Yüksekte çalışma – Düşme
    B. Kimyasal madde – Zehirlenme
    C. Yetersiz aydınlatma – İş kazası
    D. Titreşim – İşitme kaybı
    Cevap: D
    Gerekçe: İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde;
    Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali olarak ifade edilmiştir.
    6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununda İş Kazası;” İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” olarak tanımlanmıştır.

Dolayısı ile iş kazası ile risk farklı anlamlardadır,

Aslında, Düşmek risk değil olaydır, risk düşüp zarar görme (yaralanma, sakatlanma, ölme) ihtimalidir
    Zehirlenme, risk değil, kazadır, Risk kimyasal madde nedeni ile zehirlenme olasılığıdır.
    İşitme kaybı, risk değil meslek hastalığıdır,
    İş kazası risk değil, kazadır.

Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 4. A Kitapçığı 26. Soru;
    I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?
    A) Yalnız IV
    B) II ve III
    C) I, II ve IV
    D) I, II ve III
    CEVAP: C

Gerekçe: Verilen cevaba göre QS 9000 İSG yönetim sistemi olarak kabul edilmiştir. Hâlbuki QS 9000 kalite yönetim sistemidir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.