1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilgi:18.05.2013 c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınav soruları itiraz dilekçesi ve ekleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Filiz Hanım Merhaba ;

Yukarıda forum004 adlı arkadaşımız örnek dilekçeleri paylaştı size uygun olanları seçerek itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. Zaman azaldi bir an önce karar verip gidip parayı yatırmak ve kargolamak gerekiyor.

Saygılar
  2. ferdi ülker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 ve 39 ve 66 da herhangı bır sey yok.
    ancak 12-21-23-27-74
    ve sizin dediğiniz gibi 43-45-91-93-94-97 v3 99 kesın iptal olmalıdır.
  3. ferdi ülker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınfı b grubunda 90 . soruda iş veren yerıne işeveren yazılı. yazım hatası mevcuttur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    C SINIFI B grubu 12. soruda yanlış
  4. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ........

Ekli Dosyalar:

5. hakan erdemli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkdaşlar dilekçemi verdim sizde lütfen hatalı olduğunuz düşündüğünüz sorular için verin...
  6. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hakan bey dilekçenizi paylaşırmısınız
  7. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakan bey hhatalı bulduğunuz sorularla ilgili yazdıgınız dilekçenizi paylaşırsanız bana da nasıl yazacağım konusunda yardımcı olur.
  8. hakan erdemli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ek-2 İtiraz Ettiğim Sorular ve Nedenleri
    Kitapçık Türü:B
    Soru:28
    Genç ve çocuk işçilerin çalıştırılması temel eğitimini sağlamış okula gitmeyen kişilerin çalışma saatleri haftada en cok kac saat olabilir ? cevap :35.

İtiraz Nedeni;
    Çocuk Ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik

Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.
    Ben 40 saat işaretledim. Çünkü yönetmelikte "Ancak, 15 yaşını tamamlamış ÇOCUKLAR için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir." Diyor.
    Soru 99: Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği hangisi olmalıdır ? Cevap: 90
    İtiraz Nedeni;
    Soruda birim verilmemiş mm,cm,m
    Soru: 45: Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir ? Cevap: BS 8800, QS 9000, OHSAS 18001
    İtiraz Nedeni;
    QS 9000 isg yönetim sistemi değildir.

Soru 68: Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulunmaz ? Cevap: Su
    Cevap: Kaynak işlerinde arkların düştüğü yerlerdeki kağıtlarda yanabilir yani herşey yanabilir. Yangının nasıl olduğunu belirtmemiş.
    Soru 39: Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek için kullanılır ? Cevap: Dozimetre

İtiraz Nedeni: Dozimetre radyasyon ölçüm cihazı olarak biliyoruz aynı zamanda Higrometre – Hidrometre yazım yalnışı var.

Soru 21: Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir ? Cevap: İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlanılması
    İtiraz Nedeni: İşyeri hekimlerinin periyodik sağlık muayineleri yapmak temel görevidir. Bir nevi işsyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlıyorlar. Kişilerin niteliklerinin uygun işte çalışmasının sağlanılmasını doğru cevap olarak işaretledim.
    Soru: 55: Kanserojen ve mutajen maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmeliğe göre işverenin işçiler ve temsilcilerine yeterli ve uygun şekilde sağlamakla olduğu eğitimler kapsamında hangisi zorunlu tutulmalıdır ?
    Cevap: Kanserojen ve Mutajen Maddelerin sebeb olduğu hastalıklar
    İtiraz Nedeni:

Kanser ve Mutajen maddeler ile ilgili eğitimde işçilere Bu maddelerin sebep olduğu hastalıkları anlatılmalı. Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler olarak işaretledim. Soruda iki cevap var.

Soru:93: Yeraltı maden işletmeleri için aşağıdakilerden hangisi yalnıştır ? Cevap: Gazların etkileri, tadı, kokusuve rengi bilindiğinde her gazın ortamdaki varlığı belirlenebilir.
    İtiraz Nedeni: Kömür tabakası çok az geçirgenliği nedeniyle kömür içindeki metan gazı ocak havasına kolaylıkla karışmaz. Grizu patlamalarının başlıca nedenidir. Bu şıkda yalnış olduğundan soruda 2 tane yalnış seçenek var.
  9. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    örnek

Ekli Dosyalar:

10. hakan erdemli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    8 soru için aslında daha çok ama bunlar belirgin olanlar yarın son gün.....
  11. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakan bey ve cihan bey..teşekkürler....gönderdiklerinizi indirdim ve inceleyip hemen ben de hazırlayıp göndericem bugun şimdi bankaya gidiyorum....
  12. gökhan şentürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  13. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakan bey word belgesi şeklindfe yüklerseniz daha iyi olur ...

bu arada arkadaslar lütfen sizlerde itiraz edin....
  14. filiz tığ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar....

simdi banka dekontu ve itiraz dilekçesiyle birlikte ankaradakı arkadas benim adıma götürüp teslim edebilir mi dilekçeyi yoksa ben doğrudan kargoyla göndereyimmi
  15. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri

Bu soruda B şıkkında önlem almakla görevlidir diyor, fakat yönetmelikte "İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi,
    *acil durum planının hazırlanması,
    *ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve
    ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından" sadece belirlemekten bahsediyor. bu soruya itirazın hiçbir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyorum. Önlem almakla görevli değil sadece belirlemekle görevli anlamı çıkıyor yönetmelikte... Ayrıca Doğal Afetlere karşı nasıl bir önlem alınabilir? Meteor, deprem, sel, toprak kaymasına önlem alamayız, sadece bu gibi durumlardaki hareket planını belirleyebiliriz. Bu soru kesinlikle doğrudur...
  16. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dekontun fotokopisini ve kargo faturasını saklayın arkadaşlar ben de yolladım geldim hepimiz için hayırlısı olur inşallah
  17. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Arkadaşlar soru iptali için son gün nyarın. İptal başvurumu yaptım. İptalini istediğim soruları ve yasal dayanağa bağlı dilekçemi yazdım.İptalini istediğim sorularım ayrıntılı olarak dayanğı ile neden cevabının değişmesi gerektiği veya neden sorunun cevabının olmadığını açıkladım. Sizlerde yarın Çarşamba günü son gün lütfen destek olun. Dilekçenizi yazınız.
    Unutmayalım her iptal olan soru işsiz bir mühendis gencimize sertifika alması için gerekli puanı sağlayan bir puan olacaktır.Lütfen yardımcı olun.Ben itirazımı yaptım.Kargoda,sizlerde yapın.Lütfen.
  18. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İtirazımı şöyle yaptım:
    Sorunun cevap şıkları net değildir. Herkesin bakış açısına göre değişebilecek cevaplar yazılmıştır. İşyerinin düzensizliği işçi kaynaklı tehlikeli hareket de olabilmektedir. İşçinin, çalıştığı aletleri etrafta, yerde vs. bırakması, düzenleyerek yerine koymaması, çalıştığı tezgâhı düzensiz bırakması vs işçiden kaynaklı, kazaya neden olabilecek tehlikeli davranışlardır. Bu durumda A şıkkı tehlikeli durum değil, tehlikeli hareket olur. Bununla birlikte ilan edilen doğru cevaba göre tehlikeli hareket olarak görülen “pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma”, işyerinin çalışma şartlarından kaynaklı ise; tehlikeli durum olarak görülebilecektir. Cevaplar net değildir. Cevaplar net olarak, açıklayıcılarla geliştirilmeliydi.
    APS 3-4 günde varır dedi. Manyamış PTT. Acele'si böyleyse..
  19. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben kargoyla yolladım yarın orda olacak
  20. seher çam İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kesinlikle haklısınız tam yanlış soruları tespit etmişsiniz inşallah sonuç alırız iptal olur.