1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilginç bir iş kazası raporu!!!

Konusu 'Eğlence ve Mizah' forumundadır ve Burcu Onat tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın şantiye şefim;

İş kazası tutanagina planlama hatasi diye yazmistim. Bunu yeterli gormeyerek ayrintili anlatmami istemissiniz. Su anda hastanede yatmama neden olan olaylar aynen asagida anlattigim gibi olmustur:

Bildiginiz gibi ben bir duvar ustasıyım. İnşaatın altıncı katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı. Yaklaşık 250 kg kadar olduğunu tahmin ettigim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağı indim, bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, altıncı kata ciktim. İpi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya saldım. Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili altıncı kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere baglayip tekrar yukari ciktim. Butun tuglalari variledoldurdum. Asagi indim, bagladigim ipin ucunu cozdum. Ipi çözmemle birlikte birden kendimi havalarda buldum. Nasil bulmayayim? Benyaklasik 70 kiloyum. 250 kilogramlik varil suratle asagiya duserkenbeni yukari cekti. Heyecan ve saskinliktan ipi birakmayi akiledemedim. Yolun yarisinda dolu varille carpistik. Sag iki kaburgaminbu sirada kirildigini saniyorum. Tam yukari cikinca, iki parmagim iple beraber cikriga sikisti. Parmaklarim da bu sirada kirildi. Bu esnada yere carpan varilin dibi cikti ve tuglalar etrafa sacildi.Varil hafifleyince, bu sefer ben asagi inmeye varil yukari cikmayabasladi ve yolun yarisinda yine varille carpistik. Sol bacagimin kavalkemigi de bu sirada kirildi. Can havli ile ipi birakmayi akil ettim.Basimi yukari kaldirdigimda bos varilin suratle uzerime geldiginigordum. Kafatasimin da boyle catladigini saniyorum. Bayilmisim, gozumu hastanede actim. Cenab-i Hak tan tum kullarini boyle görünmez kazalardan korumasini diler, hurmetle ellerinizden operim.

Duvarci ustaniz Ahmet ...

Yorumsuz!!!
  2. Bekir Durmuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AOSB ADANA /MOSOS İNŞAAT
    gerçektenn olmuşmudurr acabaa merakk ettimm şimdii :)
  3. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olayın ciddi olduğuna dair rivayetler var.İsimlerde açık net ortada dolaşıyor.Google Amca'yı bi ziyaret ediverin.:)
  4. Yasemin Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59839
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KANIK İNŞAAT LTD. ŞTİ.
    gerçekse eğer anlatım çok iyi.geçmiş olsun duvarcı ustası Ahmet:)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim başıma gelmez demeyin. İşte yaşanmış bazı çarpıcı kazalar;
    • Emekliliğine 1 yıl kalan demir çelik fabrikası işçisi 600 tonluk pres makinesinin arasından emeklemek suretiyle geçerek, 2450 santigratlık fırında sigarasını yakmaya çalıştı ve hayatını yanarak kaybetti. (Karabük Demir Çelik Fabrikaları)
    • Gemi mühendisinin kazan kontrolü yaptığı sırada kapağın kapatılması ve yola çıkan geminin kazanında kalarak hayatını kaybetmesi. (Kocaeli, Dilovası)
    • Elektrik direğine yaslanıp ayakkabısındaki taşı çıkarmak için ayağını silkeleyen kişiyi elektrik çarptığını sanan bir başkasının akımdan kurtarmak amacıyla kafasına kürekle vurup öldürmesi. (Rize-Tunca Köyü)
    • Bir vatandaşın yatağındaki tahtakurusunu öldürmek için yaptığ ilaçlamadan sonra uykuya dalınca tahatakurularıyla birlikte zehirlenmesi. (Bodrum-Yalıkavak).
  6. Yasemin Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59839
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KANIK İNŞAAT LTD. ŞTİ.
    oyyyy kimbilir daha neler vardır??
  7. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    güler misin ağlar misin..
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gerçek bir olay bu fotoğrafları da vardı
  9. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bunu biliyorum gerçek bir olaydan bu :)
  10. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neler oluyor hayatta!
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    pek gerçekçi durmuyor.
  12. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencede.... (Varilli imtihan hikayesini kastediyorum) ben bu hikayeyi tam 15 sene önce bir kitapta okumuştum google yoktu o zaman ve ilk keşfettiği hikayelerden olmalı o yüzden google da çokça vardır. resimde varsa büyük ihtimalle başka yerden alıntıdır.
    ....yani adam ipi varille çarpıştığı 3. kata kadar bırakamamış hatta çarptıktan sonra bile! sonra 6. kattaki çıkrığa eli şıkışacak kadar ipi bırakmayacak sonra boş bir varil kaval kemiğini kıracak sonra adam o kadar kırıkla 6. kattan aşağı düşecek ölmeyecek sadece bayılacak , zaten bunlardan canı acımayan(!) adamın üzüntüsüne bakın ki boş varil üstüne düşünce buna şaşıracak...Ayrıca herhangi bir şekilde 250 kg tuğlayı taşıyacak nasıl bir varil bulmuş o da belki önemsiz bir ayrıntıdır bu olanlardan sonra.. Çocuk masalları bunlar... ve bu hikayeye sadece gülmeyip olur mu acaba diye bir yorum yazmak iş güvenliğini uzmanlığını tekrardan gözden geçirmeyi akla getirir hiç kimse kusura bakmasın....
    Erkan bey kesinlikle size değil bu söylediklerimden sizi tenzih ederim...sizin yazdığınız olayları bende okudum daha önceleri..
    saygılarımla...
  13. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taha Bey;dikkat ederseniz yazımız Mizah Eğlence bölümünde yer almaktadır.Uzman arkadaşların o şekilde okumasında yarar vardır.Söylediğinize katılıyorum ancak ne siz ordasınız olmadı diyebilirsiniz ;ne de başkası ordadır oldu diyebilir.Ülkede olan bazı olaylar karşısında İmkansız denilen olaylarla karşılaştığım için herhangi bir isg uzmanı arkadaşın da bu kesinlikle olmaz demesi Şüpheci olunması gereken mesleğimizden çok şey götürür.Bir kişinin söylediği şeyi eleştirmek ben öyle yapamazdım demektir.Ama öyle yapacak birçok insan vardır.Her İsg Uzmanı Bir AGATHA CHRISETIE olmalıdır:)
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben bir kaza geçirdim ama kazayı nasıl geçireceğime kendim karar verdim. İnşaatta yürürken dengemi kaybettim önümde 2 şık vardı solumda 2 metre yükseklik içi bataklık gibi su birikintisi, sağımda sivri sivri demir filizleri bana doğru bakıyor. Dengemi toparlayamayacağım kesindi. O an annemin sözlerini duydum gaipten "Oğlum artık kendi kararlarını kendin ver" ) :D 3 saniye kadar düşündüm sola düşersem belime kadar batacam belki ayağımı kıracam, sağa düşersem demirler bir yerime girebilir. ve sonunda karar verdim kendimi inşaat demirlerine doğru salladım. Sağ kolum dirseğimden bileğime kadar sıyrıldı sağ ayağım burkuldu. Gene dengemi kaybetsem gene sağa atlarım :) film senaryosu gibi oldu :)
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Biz Ankara'da tecrübeli iş baş müfettişlerinden eğitim aldık. Onlar konuyu desteklemek üzere inceledikleri ve duydukları kazaları aktardılar. Bunun çok değerli olduğunu ve pekiştirici bilgi sağladığını gördüm.

Fırsat buldukça kazaların yeterince detaylı olarak anlatıldığı OSHA'dan okumaya çalışıyorum.

https://www.osha.gov/pls/imis/accidentsearch.html

DESCRIPTION (tanımlama) : saw, press, crane, welding, acid, ladder

gibi kelimeleri girip SUBMIT'le gönderdiğimizde, gelen sonuçları okuyabiliriz. Hepsi kısa kaza özetleri. İşçi hangi şartlar altında kazaya uğramışsa, olaylar nasıl gelişmişse öğreniyoruz. Ayrıca formun altındaki harflerle kodlanmış kelimelerden de (KEYWORD LIST) arattırabilirsiniz.

Benzeri bir kaynağın Türkçe olarak bulunup bulunmadığını bilmiyorum. Aradım bulamadım.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Kürşat Olcay Kilim Bey;
    Gerçekten bana göre sitedeki en değerli paylaşımlardan birinini yapmışsınız.
    Birşeyin önlemini almadan önce, daha önce o konuda yaşanmış olayları inceleyerek bizim vakamızda da benzer eksiklikler olup olmadığının kararına varmak çok daha başarılı bir sonuç gibi geliyor bana. Tekrardan teşekkürler.

@Erkan Dündar'ın paylaştığı olaylar gerçekten yaşanmıştır. ( Gemi mühendisi olayını çok iyi biliyorum maalesef :( )

Bu olaylara ek olarak yine;
    Ağzına sinek kaçan vatandaşın sineği öldürmek adına ağzına sıktığı sinek ilacından zehirlenerek hayatını kaybetmesi.
  17. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @ Sn Sait Aktaş bağlantının değerini takdir ettiğiniz için teşekkür ederim. Umarım daha da faydalı kaynaklar paylaşılır.
  18. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaza gercek arkadaslar;

upload_2014-1-14_11-31-7.png upload_2014-1-14_11-31-7.png upload_2014-1-14_11-31-7.png