1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilk risk değerlendirme ve acil eylem planimi yaptim- matbaa

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve n.asma tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet dediğim gibi ilk işimi yaptım ve paramı aldım. Çok mutluyum. Matbaa idi. Ekte çalışmamı ekliyorum eksiklerim varsa yazarsanız sevinirim. Fotoğraf çekip risk analizine ekledim. Ve acil eylem planına iş akışlarınıda ekledim. Ama bu siteden aldığım için şuan ilave etmiyorum.

Ekli Dosyalar:

2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Güzel olmuş, acil eylem planında acil kaçış planını da ekleseydiniz güzel olurdu. Kroki üzerinde kaçış yollarının oklarla gösterildiği kroki var ya hani, ondan işte.
  3. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet onun çalışmasını yapmıştım ama eklemeyi unuttum.
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Slm öncelikle eline sağlık.Şimdi söyleyeceklerim asla bir eleştiri değil lütfen yanlış anlama senede en az 4 sefer denetleme geçiren bir uzman olarak bazı tavsiyelerim olacak.
    1-Risk değerlendirme yönetmeliği madde 11 ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.
    Yani bazı risk değerleri 14-16 aralığında kabul edilemez risk çıkıyor düzeltici önleyici tedbirler neler,gerçekleşme tarihleri ne ve bu tedbirlerden sonraki risk seviyesi nedir?Müfettişler bunu mutlaka istiyor aksi takdirde risk değerlendirmesinde dökümantasyon eksiği yazıyor.
    2-Bazı yüksek risk içeren;örneğin elektrik çarpabilir,yangın çıkabilir vb. durumlar için 6 ay süre vermişsiniz bu gibi durumlar yakın hayati tehlike içerdiği için öyle 6 vs olmaz hemen tedbir alınacak sizde tedbirden sonraki değerlendirmenizi yapıp yazacaksınız.
    3-Baştaki bilgilerde,makine ve ekipmanların kullanım talimatı eksik yazmışsınız bunun için analizde hiçbir şey yok yada ben görmedim.Ayrıca bakım onarım esnasında bir çok tehklike mevcuttur bunu da görmedim.
    Çok inceleyemedim varsa sorun değil,yoksa eklerseniz iyi olur.
    Kolay gelsin.
  5. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (2) Acil durum planının sayfaları numaralandırılarak; hazırlayan kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve söz konusu plan, acil durumla mücadele edecek ekiplerin kolayca ulaşabileceği şekilde işyerinde saklanır.

acil durumlar hak. yönetmelikte " hazırlayan kişiler tarafından her sayfası paraflanıp," denmiş. daha sonra mı ekleyeceksiniz?
  6. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkür ederim.
    Ben risk analizini yapıyoruz bitti diye düşündüm oranın sürekli elemanı olmadığım için . Alınması gerekli önlem ve onun için süre vermiştim,ayrıca devamı olarak takip için düzeltici faaliyet ve takip süresi bizim sorumluluğumuzda mı.
    *Bakım kayıtları yoktu .Onlar içine bir değerlendirme satırı açmak gerekiyor galiba.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2013 ---
    Evet kaşe yaptık
  7. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben zaten eksiklerimi göreyim diye burada yayınladım .Ne kadar çok yönlendirme gelirse bir sonraki risk değerlendirme de o kadar az hata yaparım. Vaktiniz olduğunda daha dikkatli inceleyip tüm eksikleri yazarsanız sevinirim.
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    güzel bir çalışma elinize sağlık
    tabi dediğiniz gibi üzerinde çalışılması gereken düzenlenmesi gereken noktalar olabilir
    örneğin termin verirken matris dökümanındaki gibi 1 ay 6 ay gibi süreler yerine tehlikenin boyutuna göre hemen en kısa zamanda gibi tabirler kullanabilirsiniz mesela gaz dedektörü takılmalı döfüne 1 ay süre tanımışsınız ama bugünde gaç kacağı olabilir 1 ay sonra da hemen demeniz sizin işvereni yönlendirme şeklinizi gösterir olası bir durumda işverenler risk analizini anlamasa da sadece işlerine gelen noktaları örn. uzman bana 1 ay süre yazmış daha 15 gün var diyerek savunma mekanizmasına dönüşür
    denetim esnasında çektiğiniz fotoğraflarınızıda formda ilgili riskin öncesine ekleyebilirsiniz tabi form üzerinde biraz oynamanız gerekir şahsen ben bu konuda çok değişik tablolar denedim hala da daha uygunu ne olabilir diye kafa yorarım. eksikliğin resmi formda var iken ilerleyen süreçte tekrar revize edeceğinizde hem size daha görsel bir referans olur hem de olası denetimlerde müfettişlerin rapor hakkında görüşleri olumlu olur hakikaten üzerinde çalışılmış kopyala yapıştır olmayan bir rapor olduğu anlaşılır zira çakma raporlara olan bakış açılarını yaşamak istemezsiniz
    acil eylem için çoğu küçük işletmede belli bir noktaya kadar döküman kısmı aynıdır yangın deprem sel sabotaj vb. ana kriter tahliye planı yönlendirme ve işaretlerin nizami ve korki bakımından da uygun olmasıdır
  9. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Geçerlilik tarihini yazmayı unutmuşum.şimdi farkettim. Tehlikeli sınıfta 4 yıl yazmalıydım
  10. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    risk analizinizi birazcık inceledim birkaç tavsiyede ben eklemek isterim. Resul beyin soylediklerine tamamen katılıyorum bunun dışında risk analizi yapılırken en önemlisi tehlikeyi tanımlama. doğalgaz sayacı bir tehlike değildir elektrik panosu bir tehlike değildir. risk kısmına yazdığınız çoğu şey aslında tehlikedir. örneğin elektrik panosu erişim noktalarının açık olması bir tehlike. riski çalışanın açık olan kablolarla teması(bu bir olasılıktır) sonuç ise şiddeti verir nedir elektirk çarpması, ağır yaralanma ölüm..sonra kontrol tedbirlerini belirlersiniz ve yeniden değerlendirme yaparsınız. boğaz ağrısı vs gibi değerlendirmeler yerine meslek hastalığı tanımlamasını kullanmanız daha faydalı olur umarım görüşüme katılıorsunuzdur .
    iyi çalışmalar
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fayza bey çok doğru bir noktaya değindiniz ben bile bazen bu konuda farkında olmadan hata yapıyorum tehlikeyi belirtiyorum ama riski şiddet ile beraber tanımlıyorum
    örn. ---kaygan zemin bir tehlike
    risk ---çalışanın kayması, düşmesi, hafif veya ciddi yaralanma diyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Eylül 2013 ---
    kontrol revizyon kriteri ekleyerek sürekli ibaresi de koyabilirsiniz
  12. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    bence kaygan zemin üzerinden geçilmediği zamn bir tehlike değil tehlike kaygan zeminden çalışanların geçmesi riski kayıp düşme sonuç ağır yaralanma. bu arada Feyza Bey ;) isim biraz sıkıntılı:)
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    az önce resim varmıydı şimdi değişti dimi :( çok çok özür dilerim feyza bey
  14. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    yoktu az once mobil vincin resmi vardı değitşim ;) sıkıntı yok ben alışkınım .
  15. Birsen durmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erdem bey elinizde kullandğınız form örneği var mı? ''kontrol revizyon kriteri ekleyerek sürekli ibaresi koyabilirsiniz ne demek ?
  16. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Revizyon tarihi , revizyon no ve yayın tarihini formda belirtmek yani. Bu şekilde ne zaman değişiklik yaptığını ve kaç kere değiştiğini görebilirsin. ISO kalite sistem belgelerindeki gibi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Eylül 2013 ---
    Teşekkür ederim. Bunları tekrar gözden geçireceğim.
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    risk analizi formunun sürekli kontrolü sağlanmalı gibi bir cümleden bahsetmiştim ekte örneği var
    ayrıca sayın n.asma nında belirttiği gibi prosedürün başına yayın ve revizyon tarihi adı altında kalite kontrol formlarında da mutlaka görmüş olduğunuz ve yayının zaman içerisinde değişimini gösteren ibareler

Ekli Dosyalar:

18. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    jandarma 156 erpiliç şantiye sahası değil işletme sahası fabrika sahası
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    revizyon yazısı için bir örnek idi feyza bey, akım şemasında kiler revize edilmemiş hali, şuan öyle değil tabi ayrıca erpiliç i nereden çıkardınız anlayamadım:)
  20. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    elinize saglık güzel olmus ancak hazırlayanlar kısmında bir ekip olusturulmalı der yönetmelik. tek basınıza imza atmayyın. yönetmelikte yazan risk değerlendirme ekibinin olusturularak beyan edilmesi ve imzalarında alınması gerekli diye dusunuyorum. ayrıca bizim mevzuatlarda ilk sayfalar paraflanması son sayfa imzalanamsı gerekli demesine ragmen yeni borclar kanununda paraf kaldırıldı ve artık tüm sayfalar imzalatılması gerekmekte. bu konu arastırılabilir başka bir mesele tabiki.