1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilk yardımcı sayısı ve tehlike sınıfına göre oranları hk.

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve Eren Baran tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Merhaba arkadaşlar;

İlkyardım yönetmeliğinde ağır ve tehlikeli işlerde 10 kişiden 1 kişiye diğer işlerde ise 20 kişiden 1kişiye ilkyardımcı sertifikası alınması gerekiyor.
    Fakat ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Şimdi az tehlikeli , tehlikeli , çok tehlikeli işlerde ilkyardımcı sayısı ne olmalı?

Bununla ilgili başka bir yönetmelik var mı?
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayılar aynı kalıyor.az tehlikelide %5 ,tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde ise %10
  3. Buna nasıl karar vereceğiz.
    Tehlike sınıfları tebliğinde tehlikeli sınıfta olan bir işyerinde her on kişiden birinin ilkyardımcı sertikası olması gerektiği nerede yazıyor?
    Neye göre belirlediniz.
  4. Elif Erdem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    uzman grup
    Merhaba;
    Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kaldırılmıştır. Dolayısıyla ilkyardım yönetmeliğinin 16.maddesi gereği tüm iş yerlerinde her 20 personel için bir ilkyardımcı personel bulundurma yükümlülüğü devam etmektedir. Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe ve işyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmeliğe bakabilirsiniz.
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eren BEY ;
    İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ MADDE : 16 ya bakar mısınız. Orada oranlar yazıyor.
    Ağır ve Tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerleri şeklinde açıklama yapılıyor.
    Elif HANIMDA detaylı açıklamayı yaptı zaten :)
  6. Özer Yıldız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45485
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kent Konut İnş ve San. A.Ş.
    Daha önce bizi denetlemeye gelen müfettişlerden birisine bunu kısa süre önce sormuştum.Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğini kalktığı için kendilerine gelen mülgada bütün iş yerlerinde sayının 20 kişide 1 kişi olduğunu söylediler.
  7. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflar için 10 kişide bir kişi,
    Az tehlikeli sınıfta ise 20 kişiye bir kişi düşecek şekilde ilk yardım personellerinizi belirleyebilirsiniz.
    İlk yardım Yönetmeliğine göre
  8. Öncelikle cevap veren herkese teşekürler. Bu konu ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasıyla havada kaldı bu nedenle bu soruyu yöneltmiştim. Elif hanım ve özer bey'in vermiş oldukları cevabın aradığım cevap olduğu kanısındayım. Tüm işyerlerinde yirmi kişiye bir ilkyardımcı yükümlülüğü hala yürürlükte olmakla beraber ilk yardım yönetmeliğinde belirtilen ağır ve tehlikeli işlere ait yönetmelik kaldırıldığı için "ağır ve tehlikeli işlerde her yirmi kişiden birine ilkyardımcı sertifakası" dayanağı kalmadığından yok sayılmalıdır.(ilkyardım yönetmeliğinde yönetmelikte değişiklik yapılana kadar)

bir de şu aklıma takılmıyor değil;

Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinde belirtilen işler ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlermidir. Aynı şeymidir?
  9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eren Baran Bey, sizce 20 kişide bir kişi, olası acil durumda insanların yardımına koşabilecek mi? Kapasiteleri yeterli midir? Kuru kalabalıktan ziyade mevcut sertifikalıların becerisini bilmekte fayda var.
  10. Burada mevzuatı değerlendirmeaçısından soru sormuştum.
    Yeterli olup olmayacağına gelirsek şahsi fikrim 2 günde alınan/verilen eğitimler sonucunda belgelendirilen kişilerden bahsediyoruz. Ve hızlandırılmış bu kurslar ile isterseniz tüm çalışanlarınıza belge aldırın yinede yeterliliği tartışılır. Eğitimliolduğunu sandığımız bu kişilerin tecrübesizliğinden yada bildiğini uygulamaya yansıtamamasından yada üç yılda bir hatırlatma/tekrar eğitimi verilen bu kişilerin bildiğini unutmasından dolayı olası bir acil durumda yaralanan kişinin hayatını riske atabilecek sonuçlar çıkmasına neden olabilir.

Anlayacağınız kaş yapalım derken göz çıkar.
  11. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aynen öyle. Benim de bahsettiğim bu işte. 10 kişide bir veya 20 kişide bir ilkyardımcıyı işyerinde bulundurmak kolay da, lazım oldukları zaman ne kadar ilkyardıma koşacaklar? Aslında acil durum tatbikatları sırasında ilkyardımcılara sormak lazım, bilgilerini ölçmek lazım sürekli. Yangın tüpü söndürmekle tatbikat yaptık zannediyoruz ama yetersiz kalıyor.