1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilkesizlik!

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 19 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Bu kadarına da pes artık!Görevli olduğum yeraltı kömür ocağı için uzun zaman A sınıfı uzman ve iş yeri hekimi aradım. Kimi uzman yeraltı kömür ocağında görev yapmayacağını söyledi,kimi şirketin belirlediği fiyatın çok üstünü istedi.(bence de yeraltı kömür ocağında bir uzman 5 bin Tl den aşağı bir fiyata görev yapmamalı).Gelinen nokta patronlar kulübünün istediği gibi oldu.Her patron yanında çalıştırdığı mühendise uzmanlık sertifikası aldıracak belki hiç bedel ödemeden bu hizmetten yararlanacak. Zaten iş bulmakta güçlük çeken mühendis arkadaş bunu kabul edecek.Yani artık iş ilanlarında seyahat engeli bulunmayan, aktif sürücü ehliyetli, mesleğinde enaz 3 yıl tecrübeli, C sınıfı iş güvenliği uzmanı,maden-makine-kimya-inşaat....,mühendisi aranıyor denecek.Bu işin bir bölümü, diğer bölüm ise bu kadar trajik bence.Dün şirketimize iş yeri hekimi ayarladık ve anlaşmalar yapıldı.Her iki tarafa da hayırlı olsun.Ancak ilkesizliğin bu kadarına pes!Anlaşılan para (şirket sırrı açıklayamam) o kadar düşük ki insanın inanası gelmiyor.Başta bu rakamlar 5-6 bin lira idi zamanla 4-3 e düştü derken dün gelinen noktada buluşuldu.Başlangıçta söylenen fiyatta konuşulur pazarlık edilir ve anlaşılır.Ancak bu öyle olmadı.Bir saat içinde 3 ayrı osgb ile görüşüldü.Herbiri diğerinin altına indi derken bu iş zıvanadan çıktı.Şirketim için çok kazançlı bir anlaşma oldu belki ama arkadaşlar;kimse uzmanlığa yada iş yeri hekimliğine güvenerek gelecek planlamasın.Bu iş başlamadan bitti.Duyuyorum osgb ler organize sanayilerde 200-300 Tl fiyat veriyorlarmış.İnşallah sonumuz hayır olur ama pek öyle görünmüyor.
 2. Kimin kime muhtaç olduğunu farkına varamadık henüz kafa çalıssa o zaman piyasa kendine gelir.Bazı osgb ler var periyodik muayeneyi ya fotokopi çekiyor yada uydurup çin malı kitler kullanıyor.5 tl akcifer filmi çekiyor.İşte bunlar katil..
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sadece kullanılıyoruz ötesi yok..
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bırak kömürü inşaatlar içinde aynı..mesele genç ve dinamik neslin aktive edilmesidir.buradan yola çıkarak inşaatları ilmek ilmek gezecek denetlicek enerjide a sınıfı yoktur, yakında bu hususta gerekli çalışmalarda bitecektir diye düşünüyorum.
 5. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Her ne kadar bir madende elektrik mühendisi ama a sınıfı uzman çalışacağına, C sınıfı ama maden mühendisi bi uzmanın çalışması bana mantıklı gelse de bu işin sersefil hale gelmemesi için derhal örgütlenmemiz birlik olmamız ve tepki vermemiz gerekiyor. 31 ocaktaki yönetmelik değişikliği zannımca %10 mantıklı olan bir isg sisteminin mantığını %20 ye çıkarmıştır. Ama yetinmemeliyiz.

  Bu arada ideal olan bir maden de a sınıfı bir maden mühendisi olmasıdır. Zira A sınıfı uzman yetersizliği de ortada. Bu da ayrı bir dert