1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilkyardım ecza dolabı malzemeleri

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve efecan tarafından 13 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

kolay gelsin...
    images.jpg

Ecza dolabında bulunması gereken ilaçlar:
    • Kesik ve sıyrıklar için antibiyotikli merhem
    • Yanık ve cilt tahrişleri için merhem
    • Burkulma ve baş ağrısı gibi ağrılar için ağrı kesici ilaçlar
    • Hazımsızlık ve yanma için antasit tablet veya şurupları
    • Ateş düşürücü ilaç ve şuruplar
    • Alerji için antihistaminik ilaçlar
    • Zehirlenmeler için aktif kömür
    • Bulantı kesici ilaçlar
    • Kaşıntılar için losyonlar, kortizonlu merhemler
    • Vazelin
    • Güneş kremi

Hangi durumlarda hangi ilacı kullanacığını doktor belirlemeli ve dolabınızda çeşitli hastalıklar için bulunduracağınz ilaçlar buna göre alınmalıdır.
    İlkyardım malzemesi:
    • Steril pamuk paketi
    • Steril gaz bezi (çeşitli büyüklüklerde)
    • Steril sargı bezleri
    • Elastik bandaj
    • Yara bandı
    • Flaster
    • Çengelli iğne
    • Küçük bir ayna
    • Cımbız
    • Makas
    • Termometre
    • Alkol
    • Amonyak
    • Tendürdiyot, mersol, betadin gibi antiseptik çözeltiler
    • Oksijenli su

Ekli Dosyalar:

2. zugoo İSGforum Üyesi

reklam kokan hareket bunlar mayyykkk
  3. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

Teşekkür ederim. Bu bir standart çok müşterilerimizi bağlamayacaktır.Çünkü yasal şart değil. Acaba yasal bir şart var mı? Ecza dolabının içeriği ile ilgili. Bi de ecza dolabında bulunan cam şişedeki batikon...vb. ürünler, açıldıktan ne kadar süre içinde kullanılabilir. Bir denetimde bunların takip edilmesi, steril olduğu için açılınca sterilliğinin bozulacağına dair konuşma geçmişti. Ama bununla ilgili herhangi bir tebliğ..vb. birşey bulamadım.
    Bilen arkadaşlar var mı?
  4. bayramali İSGforum Üyesi

DÖRDÜNCÜ KISIM : İŞYERLERİNDE İŞKAZALARINA KARŞI, ALINACAK TIBBİ TEDBİRLER VE İŞYERLERİNDE BULUNDURULMASI ZORUNLU OLAN İLK YARDIM VE TEDAVİ LEVAZIMI İLE SIHHİ TESİSAT.
    Madde 91 - Sürekli olarak en az 50 işçi çalıştırılan işyerlerinde Sosyal Sigortalar Kurumunca sağlanan tedavi hizmetleri dışında kalan işçilerin sağlık durumlarının denetlenmesi, ilk yardım, acil tedavi ve diğer koruyucu sağlık hizmetlerini düzenlemek üzere, işveren, Umumi Hıfzıssıha Kanununun 180 inci ve Sosyal Sigortalar Kanununun 114 üncü maddeleri gereğince işyerindeki işçi sayısına ve işteki tehlikenin büyüklüğüne göre, bir ya da daha fazla hekim sağlayacaktır. Bu hekimlerin çalışma koşulları ile görevlerini nasıl yürüteceklerini ayrıntılı şekilde gösteren bir yönetmelik tüzüğünün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde çıkarılır.
    Madde 92 - İşverenler, işin niteliğine, özelliğine, çeşidine ve çalıştırdıkları işçi sayısına ve hekim ve sağlık tesisleri ile olan ilişkilerine göre, zamanında gerekli tedbirleri almak amacıyla aşağıda belirtilen sağlık tesisleri ile ilk yardım ve tedavi levazımını, işyerlerinde bulundurmakla yükümlüdürler.
    Bu tesisler ve levazım; kişisel ilk yardım paketlerini, ilk yardım kutularını veya çantalarını veya dolaplarını, ilk yardım ve ilk müdahale odalarını veya ilkyardım istasyonlarını kapsar.
    Madde 93 - Kişisel ilk yardım paketleri; kazaya uğrayanın ilk yardımcı gelinceye veya bir sağlık tesisine gönderilinceye kadar, kendi kendine gerekli pansumanı yapacak veya ağrısını giderecek nitelikte malzeme ve ilaçlarla donatılacaktır.
    Kişisel ilk yardım paketleri, maden, tünel, yeraltı karayolları ve demiryolları işçileri gibi kaza ihtimali çok olan, dağınık ve münferit çalışmayı gerektiren işyerlerindeki işçilere verilecektir.
    Bu paketler, küçük ve kullanışlı malzeme ve ilaçları dış etkilere karşı koruyacak plastik veya madeni ambalajlı olacaktır.
    Kişisel ilk yardım paketi, çalışmayı önlemeyecek ve düşmeyecek şekilde, iş elbisesi cebine konacak veya uygun bir yerine bağlanacaktır.
    Kişisel ilk yardım paketinin, gerektiğinde nasıl ve ne şekilde kullanılacağı, ilgililere öğretilecek, buna ait yazılı bir yönerge paket içine konacaktır.
    Kişisel ilk yardım paketinin içinde, aşağıda yazılı ilaç ve malzeme bulunacaktır:
    - Kullanma yönergesi,
    - Pamuk (Küçük paket),
    - Gazlı bez (Steril),
    - Sargı bezi,
    - Yapıştırıcı band (Steril),
    - Analjezik hap,
    - Tendürdiyot (1 veya 2 ampul),
    - Sülfamitli toz.
    Madde 94 - Mekanik cihazları bulunmayan ve 10 dan az işçi çalıştıran işyerlerinde, içinde aşağıda yazılı ilk yardım levazımı bulunan 1 numaralı ilaç kutusu veya çantası bulundurulacaktır:
    - 1 adet ilk yardım broşürü,
    - 25 gram yarı yarıya alkol ile karıştırılmış tentürdiyot (Cam kapaklı renkli şişede),
    - 15 gram amonyak (Cam kapaklı şişede),
    - 100 gram alkol (%98 lik tuvalet ispirtosu),
    - 2 paket 25 er gramlık idrofil pamuk (Steril),
    - 2 paket gaz idrofil (Steril),
    - 3 adet muhtelif büyüklükte sargı bezi,
    - 3 adet üçgen sargı,
    - 1 adet makas,
    - 1 adet pens,
    - 6 adet çengelli iğne,
    - 1 kutu yapıştırıcı flanster,
    - 1 adet küçük küvet,
    - 1 tüp aspirin,

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/5115.html
  5. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

6. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

Çok teşekkür ederim. çok faydalı oldu.
  7. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

çok teşekkürler
  8. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda bende bir araştırma yaptım.fakat tüzükteki ilkyardım malzemelerinin birçoğunun adını bile bilmezken bir kaza anında nasıl kullanacağımı bilmem beklenemez.o yüzden bir hocama sordum o basit bir ilkyardım dolabı bulundurun dedi.çünkü tüzükteki bahsedilen dolaplar bir iş yeri hekimi varsa işinize yarar :) gerçekten de öyle.iş yeri hekimi bulunmalı, bizde eksik malzeme var mı malzeme listesi olması gerektiği gibi mi diye bakalım.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    temel ilkyardım dolabı yapılmalı ama uluorta biryerlere koymayın 2 günde boşalır...
  10. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

Buket Hanım,
    Teşekkürler. Haklısınız bizim için de aynı şey gerekli. Belki iş yerinin acil durumlarına göre bu içeriklere ilaveler olabilir.
  11. ali ihsan saatci İSGforum Üyesi

Erkan Bey,
    Benzeri bir soruyu ISO denetimine gelenler sormuştu. hatta intihar olayını bile düşünerek ağrı kesici hapları kilitli yerde tutun demişlerdi ...:)))
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ağrı kesici benim işyeri hekimlerim koydurtmuyor bile..varsa derdi tedavi,bakım ve onarım yapalım..kaynağında çözelim diyolar mesala..ağrı kesici sıkıntılı..doğrudur.birde bu ilkyardım kutuları ve çantaları birine sorumlu tutulmalı..yol geçen hanı gibi alan eve götürmesin..:))
  13. erciyes tezcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    baticon açıldığında sterilliğini kaybetmez.çünkü kendisinde mikrobun barınması mümkün değildir.önemli olan son kul. tarihidir.
  14. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba benim aklıma takılan konu acaba işyerinde hem yarı zamanlı işyeri hekimi hem de tam zamanlı işyeri hemşiresi de var ise de ecza dolabını koymalımıyız? içeriğinin yasa da belirtilen şekilde yüklü mü yapmalıyız? bir de kat kat olan yerlerde her kata mı koyulması gerekir?

teşekkürler
  15. Selim Engez İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    ecza dolaplarında ilaç olamaz...
  16. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    isg tüzüğü kalktı ama, bulundurulması gerenler orda yazıyordu, hükmü kalmadığına göre şimdi ne yapılması lazım. isg tüzüğü kalktıktan sonra risk değ. için bile kullanılan bilgiler muallakta. hem risk değ. hem de ilk yardım konusunda hangi mevzuata bağlı çalışmak gerekiyor peki?
  17. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet, özellikle ilkyardım konusu muallakta kaldı.
  18. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benzeri 10 larca liste bulabilirsin ve herpsine baktığında aaa evet bunu da koymak lazım diyor insan. o zaman da iş ecza dolabından çıkıp ecza konteynırına dönüyor. o yüzden olmazsa olmazları belirleyen yasal bir dayanak olmalı. işveren de işin durumuna göre eklemeler yapmalı.
  20. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kızılay ın sitesi bu yanılmıyorsam, listede eksikte var haklısınız. En azından referans gösterilebilir.