1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilkyardım ecza dolabı malzemeleri

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve efecan tarafından 13 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hala herşey muallakta maalesef, ne nasıl olacak hala netleşmiş değil. sadece bu konu değil ki daha bir sürü bu ve bunun gibi konu var :(
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bizde kendi iş yerimizdeki riskleri değerlendirerek aşağıdaki gibi bir liste yaptık;

Sıra No Malzemenin Adı Kullanım Amacı Miktar
    1 İlkyardım Talimatı İlkyardım 1 adet
    2 Tansiyon cihazı Tansiyon tespiti 1 adet
    3 Şişme atel, bacak Bacak kırıklarında sabitleme 1 adet
    4 Şişme atel, kol Kol kırıklarında sabitleme 1 adet
    5 Suni solunum ağızlığı Suni solunum yapılması 1 adet
    6 Termometre Ateş ölçümü 1 adet
    7 Boyunluk Boyun zedelenmeleri 1 adet
    8 Makas Kesik, sıyrıklar ve kırıklarda 1 adet
    9 Antibiyotikli merhem Kesik ve sıyrıklar 1 adet
    10 Steril pamuk Kesik ve sıyrıklar 1 paket
    11 Steril gazlı bez Kesik ve sıyrıklar 10 paket
    12 Steril sargı bezi Kesik ve sıyrıklar 2 paket
    13 Yara bandı Kesik ve sıyrıklar 2 paket
    14 Flaster Kesik ve sıyrıklar 1 adet
    15 Amonyak Kesik ve sıyrıklar 1 şişe
    16 Antiseptik çözücü (tendürdiyot, mersol) Kesik ve sıyrıklar 1 şişe
    17 Oksijenli su Kesik ve sıyrıklar 1 şişe
    18 Antihistaminik Alerjik reaksiyonlar 1 paket
    19 Ağrı kesici Baş ve kas ağrıları 2 paket
    20 Güneş kremi Güneş yanıklarını önleme 1 paket
    21 Yanık merhemi Hafif yanıklar 1 adet
    22 Antasit tablet Hazımsızlık ve mide yanmaları 1 paket
    23 Kortizonlu merhem kaşıntı 1 adet
    24 Elastik Bandaj Kırık ve burkmalar 1 adet
    25 Cengelli iğne Kırık ve burkmalar 20 adet
    26 Pens Kıymık batmalarında 1 adet
    27 Dimenhidrinat Mide bulantıları 1 paket
    28 Ateş düşürücü Yüksek ateş 1 paket
  3. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ofislerde(bikaç çalışanı olan) madde 94 mü geçerli oluyor acaba ?
  4. salihulya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    isg tüzüğü kalktıysa madde 94 diye birşey kalmadı.peki neye göre ilk yardım dolabı oluşturalım bu soru muallakta.
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu an yapıalcak en mantıklı şey mümkün olduğunda işyerindeki riskleri dikkate alarak ilk yardım dolabu oluşturmak. biz öyle yaptık.
  6. Misliyna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hazımsızlık ve yanma için antasit tablet veya şurupları • Ateş düşürücü ilaç ve şuruplar vb gibi ilaçları doktorumuz bulundurmamıza izin vermiyor... Sadece minimum ihtiyaç malzemeleri bulundurulması yeterli.
  7. ABDURRAHMAN YAVUZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69917
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YAVUZLAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ
    Tüzük kalktı arkadaşlar ilk yardım eğitmenimizin önerdiği Ecza dolabında;
    1- Sargı bezi
    2- Steril gaz bezi
    3- Paslanmaz makas
    4- Antiseptik solüsyon (50ml)
    5- Tıbbi flaster
    6- Elastik bandaj
    7- Turnike
    8- Yara bandı 9- Üçgen askı bezi (sargı bezinden de yapılabilir zorunlu değil)
    bulundurulmalıdır. Pamuk, oksijenli su ve tentürdiot kaldırıldı, kullanılması tavsiye edilmiyor.
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba, benim sorum şu ecza dolaplarını mevcut bölümlerdeki ilkyardımcı çalışanların üzerine zimmetlemek istiyorum, nasıl bir zimmet tutanağı düzenlemeliyim?
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

10. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    İlk yardım dolabı veya çantası hakkında benimde bir sorum olacak. Mağazalarda her katta bir ilk yardım dolabı veya çantası mı olmak zorunda?
  11. ozgur keskın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    merhaba arkadaslar

İlk yardım dolabı ıle alakalı hem burdakı yazıları mevzuaatı bıraz ınceledım;
    sonuc olarak
    standart bır lıste yok
    bır zorunluluk yok.
    sadece ecza dolabı olusturun

ama
    hangı ısyerıne nasıl bır dolap

özellıkle işyerı hekımlerımızden
    önerı beklıyorum

tsk
  12. KursatMurat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Ecza dolabının içinde ilaç olmaması şartı ile, yerleştirileceği yerler, içine ne konacağı vs tartışılabilir.
    Ancak şahsi fikrim işyerlerinde ecza dolabı adı altında dolapların bulunmamasıdır.
    Her türlü müdahale sağlık biriminde ve eğitimli kişilerce yapılmalıdır.
    Varsa hekim, yoksa sağlık personeli, o da yoksa ilk yardım sertifikası alan çalışanların müdahale önceliği olmalıdır.
    ''Primum Non Nocere'' latince önce zarar verme anlamına gelir.
    Yapacağınız müdahale ya da vereceğiniz bir tıbbi ilaç, malzeme vs. kişinin sağlığını daha kötü hale getirebilir.
    Bu nedenle bazen hiç müdahale etmemek daha iyidir.
    Alt tarafı bir ağrı kesici ne olacak dememek gerek.
  13. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Normal koşullarda her işyerinde kaza anında eğitimli bir sağlık personelinin hazır bulunması mümkün değildir. Dolayısıyla müdahalede bulunacak kişilerin en fazla temel ilkyardımcı eğitimi almış çalışanlar olduğu düşüncesiyle hareket edilebilir. İlk yardım dolabı veya ilk yardım çantasındaki malzemeleri öncelikle kullanacak olan bu çalışanlardır.

İlk yardımın amaçları kişi bir sağlık kuruluşuna ulaştırılana veya acil yardım ekipleri olay yerine ulaşıncaya kadar hasta veya kazazedeyi hayatta tutmaya çalışmak, durumunun kötüleşmesini önlemek, iyileşmesini kolaylaştırmak vb. olarak söylenebilir. Aynı zamanda bilinçsiz müdahalelere karşı korumak da ilk yardım sayılır.

İlk yardım yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerin genel çerçevesi, yapılacak müdahaleler tek tek düşünülürek oluşturulabilir. İş güvenliği uzmanı olarak aklıma gelenler şunlardır:

Temel Yaşam Desteği(CPR): Suni solunum maskesi
    Dış kanamalı yaralanma: Gazlı bez, sargı bezi, plaster, malzemeleri ve/veya giysileri kesmek için makas, kan yoluyla bulaşıcı hastalık riskine karşı eldiven. Atar damar kanamalarında zorda kalınırsa turnike yapmak gerektiğinde bir bez ve kalem dahi kullanılabilir. Pratik olması için hazır turnike de bulunabilir. Çok sayıda yaralı olması halinde tunike uygulama saati vb. bilgileri yazabilmek için kalem, kağıt.
    Kırık: Açık kırıklar için kanamalarda kullanılacak malzemeler, kırıkları sabitlemek için üçgen sargı bezi, çengelli iğne, çok zorlamayacaksa çeşitli boylarda atel olarak kullanılabilecek malzeme.
    Düşük kan şekeri(Hipoglisemi): Birkaç küp şeker.
    Yanık: Diğer müdahalelerde kullanılan bezler. Yanık bölgeyi kaplamak için stretch film veya buzdolabı poşeti(kopan organlar konabilir, delici gögüs yaralanmalarında da kullanılabilir).
    Şok: Kişinin üzerini örtmek için kullanılacak bir malzeme bulunmayan yer için bir örtü olabilir.

Atıklar için bir poşet, burkulmalar için elastik bandaj, soğuk kompres için buz torbası eklenebilir. Düşündükçe liste uzuyor, unuttuklarım vardır.

Yukarıda anılan ilk yardım gerektiren durumlar içerisinde en elzem olanı solunumu olmadığı için veya başka sebeple bir süre sonra dolaşım sistemi duracak olan ani kalp durması(kardiyak arrest) yaşayan kişiye yapılacak temel yaşam desteğidir. Yurtdışındaki ilk yardım uygulamalarda temel yaşam desteği adımlarında önemli bir yeri olan Otomatik Eksternal Defibrilatör(AED) kullanımı ne yazık ki ülkemizde henüz yer bulamamıştır. Kalbi duran bir kişiyi, zamanında uygulanacak şok ile hayata döndürebilmek istatistiksel olarak daha olasıdır. Her ne kadar fiyatı çok yüksek olsa da kullanımı konusunda yasal bir dayanak bulunmasa da, kanımca ilk yardım noktaları ve yakınında bulunması gereken en önemli ilk yardım malzemesi bir AED'dir.
  14. ozgur keskın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi

hemen hemen bende aynı düşünüyorum
    ancak
    ecza dolabı yada ılk yardım dolabı bulundurulması ıstenıyor.
    sorun bunun bır standardının olmaması.
    kıme ve neye gore yapılacak
  15. KursatMurat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi

Öncelikle belirtmek isterim ki kalp masajı, sadece ve sadece sağlık personeli ve İLK YARDIMCI SERTİFİKASI olan kişiler tarafından yapılabilir.
    Bu kişiler dışında yapılan kalp masajı hukuken sorun yaratabilir.
    Çünkü kalp masajı ya da elektroşok, duran kalbi belki çalıştırabilir ancak çalışan kalbi kesinlikle durdurur.
    Bu nedenle kalbin kesinlikle durduğundan emin olmadan müdahale edilmemelidir.
    Yurtdışında hemen her vatandaş bunun bilincinde ve nerede nasıl davranması gerektiğini bilir, bizde ise sağlık personellerinin bile bazısı az önce söylediklerimi bilmez.
    Bahsettiğiniz aed lerin sağlık personeli olmayan yerlerde bulunması bundan dolayı yarardan çok zarar getirebilir.
    Hep dediğim gibi ''Primum Non Nocere''
    Saygılar
  16. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    "Öncelikle belirtmek isterim ki kalp masajı, sadece ve sadece sağlık personeli ve İLK YARDIMCI SERTİFİKASI olan kişiler tarafından yapılabilir."

Temel yaşam desteğinin, sadece bu konuda eğitim almış ve ülke mevzuatında geçerli bir belgeye sahip olan kişiler tarafından yapılması gerektiği konusunda herhangi bir tereddüt yok. Yazdığım mesajın ikinci cümlesinde ilk yardım malzemelerini kullanacak kişilerin ilk yardım eğitimi almış, ilk yardımcı belgesi olan kişiler olabileceğini, ihtiyaç olan araç ve gereçlerin buna göre belirlenebileceğini ifade etmiştim. Kalp masajı ve yapay solunum bu kişiler tarafından yapılabilir.

Ülkemizde ilk yardım esnasında AED kullanımını düzenleyen herhangi bir mevzuat olmadığı gibi, öğrenebildiğim kadarıyla Sağlık Bakanlığı tarafından henüz bir çalışma da yürütülmemektedir. Yani İlkyardım Yönetmeliği hükümlerine uygun şekilde ilk yardım eğitimi almış ve ilk yardımcı belgesine sahip olan bir kişi dahi AED kullanmaya yetkili değildir. Yetkili olmadığı gibi bilgi sahibi de değildir. Zira verilen eğitim içeriği AED kullanımını kapsamamaktadır. Mevcut düzenlemeler ile AED'nin kullanımı veya işyerlerinde AED bulundurmak yasal olarak mümkün değildir.