1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilkyardım yapılan her türlü iş kazası sgk ya bildirilecek

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 7 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    işletmede doktor müdahalesi olan (örneğin hafif yaralanmalı pansuman yapılan kazalar )(ilkyardım gerektiren her kaza) hafif yaralanmalı iş kazalarında SGK ya bildirilecektir.
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Haklısın,ancak ufacık çizik gerekçesi ile fiiliyatta işveren buna yanaşmayabiliyor.Bizim yapmamız gereken bildirim yapılmasını sağlamak ve iş kazası raporu hazırlamak
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bunu söyleyen İstanbul daki bir ilçenin SGK kurum başkanı.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kaynak ve gerekçe gösterirmisin?
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İş yerinde yaralanma ile sonuçlanan her türlü kaza iş kazasıdır.İş kazasının bildirimleri de SGK ya yapılmalıdır.İş kazasının büyüğü küçüğü diye bir şey yok ki.
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bugün bir B sınıfı uzman söyledi Ümraniye SGK kurum başkanı belirtmiş
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben işletmelerimden birine hazırladığım ve devamlı revize ettiğim iş kazası planım bu duruma göre zaten hazırlanmıştı.Pylaşmak istedim hemde yol gösterici olur umarım.​
    iş kazası planı-erkan dündar.png
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Her türlü yaralanma da iş kazası raporu hazırlanmalı diğer "ok" u da ona göndermelisin bence
  9. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hastaneye sevkettirin acil işi bitiriyor :)
  10. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bazı durumlarda yaralanma vs olmasa da (baygınlık, kriz geçirme vb) ambulans çağrılıyor. Bunun gibi durumlarda bildirim yapılacak mı yoksa hastanede yapılan uygulamaya istinaden mi iş kazası bildirimi yapılacak? Hala bu konu bende muamma o_O
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Aslında işyerinde gerçekleşen küçük veya büyük her türlü istenmeyen olayı iş kazası olarak nitelemeli ona göre raporlamalrımızı yapmalıyız.
    Bana göre ancak bu şekilde sürekli şikayet ettiğimiz gerçek kaza istatistiklerine ulaşıp, daha fazla kaza kök nedenini öğrenerek kendi tesislerimizde olması muhtemel olayların önüne geçebiliriz.
    Yaptırımı konusunda tabiki de birşey diyemem.
  12. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Rapor hazırlamalıyız katılıyorum alınması gerken önlem varsa alınmalıdır....Ancak neden sgk ya hafif yaralanmalı işçinin 30 dakka sonra işine geri dönebileceği çalışabileceği bir kazayı bildirmeliyiz..iş kazasının niteliğine göre verdiği zarara göre kendim yorum yaparak bildirim yapıp yapılmıyacağına karar veriyorum eli çizilen ayağına bi yere çarpan vs.. kazaları bildirmiyorum..bu kzayı bildirimimin İş güvenliğine nasıl bir artısı olabilir ki?
  13. C.Sungur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Asıl işverenenin işi taşerona vermiş, taşeron da iş başka alt taşerona vermiş ve çalışan iş kazası geçirmesi durumunda iş kazası bildirimi kim tarafından yapılır?
  14. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Asıl işverenin vermiş olduğu taşeron üzerinden girişleri olacağından asıl işverenin vermiş olduğu taşeron yapacaktır.
  15. C.Sungur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşşekkür ederim, pekitaşeron iş kazasını 3 gün içinde bildirmemesi sonucunda asıl işveren suçlu bulunabilir mi?
  16. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Dolaylı yoldan bulurlar mı bilmiyorum ama bildirmeyen firmaya(taşerona) cezai işlem uygulanır..
  17. C.Sungur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuyla alakalı değil ama tartışma yaratmak için soruyorum taşeronun alt taşeronu çalışanın temel İSG eğitimi ve diğer İSG eğitimlerinin verilmesinden iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun çalışma için gerekli organizasyonel önlemlerin alınmasından, tüm yasal prosedürlere uygun çalışmasından işverenin denetleme ve uyarı dışında yapması gereken bir durum var mıdır? Bu tür konular tüm iş güvenliği uzmanlarının kafasında soru işareti olarak durmaktadır. neden ve nerelerden sorumlu tam olarak bilinmemekte
  18. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Peki küçük bir iş kazasını bildirdik bakanlık ne yapıyor bu konuda
    işletmeye mi geliyor
    soruşturma mı başlatıyor?
  19. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Bakanlık ne yapıyor güzel bir soru olmuş Bakanlık kanun çıkartıp uygulanmasını ertelemekle uğraşıyor o sıralar..
  20. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    içinizden bildiren oldu mu ?