1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ilo’nun 202 sayılı tavsiye kararının içeriği açıklandı-13.12.2012

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 13 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ülkemizin de üyesi bulunduğu Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO) Anayasası'nın 19'uncu maddesi gereğince hükümetlerin uluslararası çalışma konferanslarında kabul edilen sözleşme ve tavsiye kararları hakkında yasama organına bilgi sunması gerektiğinden, bu çerçevede; 30 Mayıs-14 Haziran 2012 tarihleri arasında Cenevre'de yapılan 101. Uluslararası Çalışma Konferansında kabul edilen, 14/6/2012 tarihli ve 202 sayılı "Sosyal Koruma Tabanlarına İlişkin Tavsiye Kararı"nın içeriği Başbakanlık Tezkeresi uyarınca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından bütçe müzakereleri sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde açıklandı.
  Söz konusu konferansa ülkemiz adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında oluşan bir heyetle katılım sağlanmıştır.
  Uluslararası Çalışma Konferansı'nın 2011 yılındaki 100'üncü oturumunda, üye ülkelerin durumuna ve gelişme seviyelerine uygun sosyal güvenlik tabanlarının oluşturulması amacıyla ILO'nun mevcut sosyal güvenlik standartlarını tamamlayacak ve üye ülkelere tavsiyeler sağlayacak nitelikte bir tavsiye kararı alınmasına ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Bu çerçevede, 101'inci Uluslararası Çalışma Konferansı çalışmaları esnasında, taslak metne son hâli verilen tavsiye kararı, 14 Haziran 2012 tarihinde Genel Kurulda yapılan oylama sonucu oy birliğiyle kabul edilmiş olup, oylamada ülkemiz tavsiye kararının kabul edilmesi yönünde oy kullanmıştır.
  Birleşmiş Milletlerin özellikle 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile 1966 tarihli Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara Dair Uluslararası Sözleşmesi'nde beyan edildiği üzere, sosyal güvenlik hakkı bir insanlık hakkıdır ve ülkelerin gelişimi ve ilerlemesinde ekonomik ve sosyal bir gerekliliktir. Ayrıca, Uluslararası Çalışma Örgütünün adil bir küreselleşme İçin sosyal adalet hakkındaki 2008 tarihli bildirgesi, etkin bir sosyal güvenlik sistemini oluşturmak ve yaygınlaştırmak için ulusal koşullara uyumlu ve sürdürülebilir sosyal koruma önlemlerinin alınması ve kuvvetlendirilmesi gerektiğini beyan eder. Etkili ulusal sosyal güvenlik sistemleri, gelir güvencesi sağlamak, yoksulluk ve eşitsizliği önlemek veya azaltmak ve sosyal içerme ve saygınlığı desteklemek için güçlü araçlardır. Sosyal güvenlik, iyi tasarlandığı ve diğer politikalarla bağlantısı kurulduğu takdirde verimliliği ve istihdam edilebilirliği geliştirir ve ekonomik kalkınmayı destekler. Etkili ve otomatik istikrar unsuru olarak sosyal güvenlik, ekonomik krizlerin ekonomik ve sosyal etkisinin hafifletilmesine, istikrarın güçlendirilmesine ve kapsayıcı büyümeye doğru daha hızlı toparlanmanın sağlanmasına katkıda bulunur. Bu amaçla kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemini yürütmek ve geliştirmek her ülke için zorunluluk teşkil etmektedir.
  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişilerin, karşılaşabilecekleri sosyal riskler karşısında mağdur olmamaları için sosyal korumaya dâhil edilmeleri ve devletin vatandaşlarına temel sağlık hizmetlerine erişim için yeterli tedbirleri alması bir gerekliliktir. Şüphesiz, sürdürülebilir ekonomik gelişmeye ve sosyal adalete giden yol sosyal korumadan geçmektedir.
  101'inci Uluslararası Çalışma Konferansı'nın Genel Kurulunda kabul edilen ve 24 paragraftan oluşan Sosyal Koruma Tabanları Hakkında 202 Sayılı Tavsiye Kararı'nın içeriği özetle şu konulardan oluşmaktadır:
  • Yoksulluk, kırılganlık ve sosyal dışlanmayı önlemeyi veya azaltmayı amaçlayan bir korumayı temin eden ulusal düzeyde tanımlanmış temel sosyal güvenlik teminatlarının sağlanması.
  • Mümkün olan en kısa sürede, temel sosyal güvenlik teminatlarından oluşan sosyal koruma tabanlarının kurulması ve sürdürülmesi.
  • İhtiyaç sahibi herkese, yaşam boyunca, ulusal düzeyde zaruri olarak tanımlanmış mal ve hizmetlere etkin erişimi birlikte temin eden temel sağlık hizmetlerinin ve gelir güvencesinin asgari düzeyde sağlanması.
  • Sosyal koruma tabanlarının aşağıdaki asgari 4 temel sosyal güvenlik teminatlarından oluşmasının sağlanması:
  - Analık bakımı da dâhil olmak üzere, temel sağlık hizmetlerini teşkil eden ulusal düzeyde tanımlanmış mal ve hizmetlerin tamamına erişim.
  - Çocuklar için, en azından ulusal düzeyde tanımlanmış asgari seviyede temel gelir güvencesi.
  - Aktif çalışma yaşında olup yeterli gelir kazanamayan kişiler için, en azından ulusal düzeyde tanımlanmış asgari seviyede temel gelir güvencesi. Yaşlı kişiler için en azından ulusal düzeyde tanımlanmış, asgari seviyede temel gelir güvencesi.
  - Sosyal güvenliğin genişletilmesi için ulusal stratejilerin oluşturulması ve uygulanması.(www.isvesosyalguvenlik.com)
  ---------------------
  Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda isvesosyalguvenlik.com'a aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek ve aktif link verilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir.

  Kaynak:http://www.isvesosyalguvenlik.com/a...iye-kararinin-icerigi-aciklandi-aktuel107.htm