1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! (ilo) 176 sayılı maden işyerlerinde güvenlik ve sağlık sözleşmesi tbmm kurulu'nda kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Madencilikte yeni dönem başlıyor
  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 176 Sayılı Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

  [​IMG]

  Sözleşmeye göre, işveren, maden iş yerlerinde güvenlik ve sağlığa ilişkin risklerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesine yönelik tedbirler alacak; işçilerin güvenli bir ortamda çalışma hakkını sağlayacak.

  Mümkün olduğu takdirde, yer altındaki her çalışma mahalli için her biri ayrı bir yolla yeryüzüne çıkan iki çıkış bulundurulacak.

  İşveren, sağlıkla ilgili tehlikelere maruz kalan işçilerin düzenli sağlık kontrollerini yaptıracak.

  İşçiler, güvenlik ve sağlıkla ilgili endişe teşkil eden bir durum oluştuğunda, inceleme ve denetimlerin yapılmasını talep edebilecek.

  AA
  04 Ara 2014 19:42
  Samanyolu Haber

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   101,8 KB
   Görüntüleme:
   17.649
 2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  ...
  Mümkün olduğu takdirde, yer altındaki her çalışma mahalli için her biri ayrı bir yolla yeryüzüne çıkan iki çıkış bulundurulacak. ....

  Eğer bu daha önceden kabul edilmiş olsa ve uygulanıyor olsa 301 arkadaşımız şehit olmayacaktı.
  mevcuttaki kanun yeraltına bir giriş birde çıkış olmasını yeterli kılıyor. ama bu 4 kişinin çalıştığı maden içinde 4000 kişinin çalıştığı maden içinde aynı. somadaki her bir panoda en az 100 kişi çalışıyordu. ve monoksit her birini ayrı ayrı dolaşıp katliama sebep oldu. halbuki her çalışma mahalline ayrı çıkış bulunsa (tek giriş farklı çıkış anlamında söylüyorum) durum hiç bu noktaya gelmeyecekti. içerde havayı istediğimiz gibi yönlendirip çalışanların çok çabuk dışarı tahliyesini sağlayabilecektik.
  Ama bizim vefat eden arkadaşları çıkarmamız bile 3 gün sürdü, ermeneği anlatmak bile istemiyorum..

  bu sözleşmelerin bu kadar geç kabul edilmesi bile bizim meclisdeki arkadaşların yaptığımız işin pratiğine bu kadar uzak olduğunun göstergesidir...

  Tüm madenci meslektaşlarımın 4 aralık madenciler gününü saygıyla kutluyorum..