1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! "ilo'nun madenlerde iş sağlığı ve güvenliği sözleşmesi'ni onaylamak üzere gerekli süreç başlatıldı!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "ILO'nun Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi'ni Onaylamak Üzere Gerekli Süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Başlatılmıştır
  22147.jpg
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi'ni onaylamak üzere gerekli sürecin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatıldığını bildirdi.

  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Yıldız, maden sahalarında iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin denetimlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, Medan İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerin Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği kapsamında, proje uygunluğunun denetlenmesi amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan "Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmenliği"nde "Grizulu ve yangına elverişli kömür damarlarının bulunduğu ocaklarda, tüm çalışanlar, çalışma süresince, yanlarında karbonmonoksit maskesi veya ferdi oksijen kurtarıcıları taşır ve gerektiğinde kullanır" hükmünün yer aldığını anımsatan Yıldız, "Karbonmonoksit maskesi ve oksijen ferdimaskelerinin EN 13794 Avrupa Standartlarında ve TS EN 404 standartlarına sahip olması mevzuat gereği zorunludur. Maskelerin üretimi ve ithali ile ilgili denetim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmenliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir" dedi.

  Soma'da meydana gelen iş kazasını müteakip savcılık tarafından oluşturulan bilirkişilerce inceleme başlatıldığını belirten Yıldız, iş kazasının meydana geliş sebebinin araştırmanın sonuçlanmasıyla kesinlik kazanacağını kaydetti. Yıldız, şunları belirtti:

  "İş sağlığı ve güvenliği sürekli gelişen bir alandır. Maden ocakları, sürekli değişen, birçok açıdan tehlike oluşturabilecek parametreleri barındıran bir çalışma ortamıdır ve en tehlikeli iş kolu sınıfında yer almaktadır. Konuyla ilgili olarak dünyada uygulamaya konulan mevzuatlar takip edilmekte ve incelenmektedir.

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 1995 yılında kabul edilen ve 5 Haziran 1998 tarihinde yürürlüğe giren 176 sayılı Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesini onaylamak üzere, 23 Mayıs 2014 tarihinde ilgili kurum, kuruluş ve konfederasyonların görüşü alınmak üzere gerekli süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmıştır."

  Kaynak: AA

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   37,2 KB
   Görüntüleme:
   1.479