1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat çalışacak isg uzmanı ilk olarak nerde başlamalı nasıl çalışma yapmalı

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve metehantatli tarafından 1 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. metehantatli İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  inşaat çalışmalarında c sınfı isg uzmanı ilk olarak nasıl çalışma yapmalı nerelerden başlamalıdır. çalışmalarını ne kadarlık bir zamana yaymalıdır arakadaşlar.
 2. Sait Mutlu GÖKMEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  kendi firmamda c sınıfı geçerliydi şimdi yürürlükten kalkmış. a sınıfı uzman mı bulmam gerekecek.
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İnşaat işlerine A sınıfı ve 2016 yılına kadar B Sınıfı dışında bakılamaz zaten. C sınıfını isg-katip üzerinde gösteremezsiniz. Danışmanlık gibi olur...
 4. Sait Mutlu GÖKMEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  peki
  ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ

  GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ

  Amaç

  MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 8 inci maddesinin beşinci fıkrasında yer alan sektörel alanda özel düzenleme kapsamında iş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesine dair usul ve esasları düzenlemektir.


  Kapsam


  MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik kapsamındaki işyerleri ile iş güvenliği uzmanlarını kapsar.


  Dayanak


  MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 6331 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin beşinci fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.


  Tanımlar ve kısaltmalar


  MADDE 4 – (1) Bu Tebliğde geçen;


  a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,


  b) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,


  c) Genel Müdürlük: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü,


  ç) İSG-KATİP: İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili iş ve işlemlerin Genel Müdürlükçe kayıt, takip ve izlenmesi amacıyla kullanılan iş sağlığı ve güvenliği kayıt, takip ve izleme programını,


  ifade eder.


  (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev alabileceği çok tehlikeli işler ve görevlendirme işlemleri


  MADDE 5 – (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev alabileceği işyerlerinin tespitinde, NACE Rev.2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflamasına göre altılı faaliyet kodu dikkate alınır.


  (2) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların görevlendirilebilecekleri işler Ek-1’de yer alan tabloda belirtilmiştir.


  (3) Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.


  (4) Bu Tebliğ kapsamında yapılacak görevlendirmelere ilişkin başvurular yalnızca İSG-KATİP üzerinden Bakanlığa bildirilir ve işlemler bu program üzerinden sonlandırılır.


  (5) İSG-KATİP üzerinden yürütülecek iş ve işlemlerde takip edilecek yola ilişkin hususlar Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edilir.


  (6) Bu Tebliğ kapsamında yapılacak görevlendirmelere ilişkin her türlü iş ve işlem ile incelemede Bakanlık kayıtları esas alınır.

  Yürürlük

  MADDE 6 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Yürütme

  MADDE 7 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.


  burada anlatılan ve 26/12/2013 tarihinde yürürlükten kaldırılan tebliğde "Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların görevlendirilebilecekleri işler Ek-1’de yer alan tabloda belirtilmiştir." ne demek istenmişti.


  benim bulunduğum ilde c sınıfı uzman olmaya çalışanların neredeyse hepsi bunun için almaya çalıştı uzmanlığı. Yanlışmı anlamışız o zaman bunu.
 5. metehantatli İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sormak istedigim zaten a sinifi altinda calisacak c sinifi uzman insaat ta nerelerden baslamali.
 6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  BU TEBLİĞ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI.


  BU TEBLİĞ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI.
 7. Sait Mutlu GÖKMEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  KALDIRILDIĞININ FARKINDAYIM...

  ŞİMDİ YAPAMAYACAĞIMIZ ORTADA HERHALDE DEĞİLMİ HERHANGİ BİR DÜZENLEME OLMAYACAK....A SINIFI UZMAN BULMAMIZ GEREKİYOR YANİ..

  DURUP DURURKEN C SINIFI UZMAN OLMAYA ÇALIŞTIK....
 8. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ya da b sınıfı