1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat şantiyelerinde 30 ma kaçak akım rölesi kullanılamaz mı?300ma neden kullanılır?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Aytekin Turgutlu tarafından 23 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Aytekin Turgutlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91153
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Onur Bey
  İnşaat şantiyelerinde 30 mA kaçak akım rölesi kullanılamaz mı?
  Genelde elektrikçiler 30 mA in kaynak vb işlerinde sık sık sigortayı attıracağını söyleyerek
  300 mA takılmasını zorluyorlar. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
 2. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  aslında pano önünde paspasın sabit olmasının da riskleri vardır. zira paspasın üzerinden delici veya ezici cisim geçebilir.Paspas toz nem tutabilir. En doğrusu bir kenara katlayıp koymak ve panoda iş yapıalcağı zaman sermek. Yada illa pano önünde sabit olacaksa altına tahtalardan 5-10 cm. yüksekliğinde platform yapılır ve başka alet edevatın sürtünmesi engellenir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2015 ---
  Kaçak akım olduğu için sigorta atar..300 mA hayat korumaz yangından korur. 30 mA atıyorsa tesisatta kablajda kaçak vardır..Tesisat yenilenmelidir. Bi ihtimal röle kalitesiz de olabilir. Legrand, siemens,schneider eskiden aklımda kalan iyi markalar.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2015 ---
  30 mA takmıyorlarsa onaylı deftere ve risk değerlendirmesine ivedi olarak konmalı diye yazmanızı yapmazlarsa 1 ay içinde bakanlığa şikayet etmenizi öneririm..Bakanlık derken çalışma il müdürlüğü idi sanırım
 3. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  inşaat şantiyelerinde 30mA kaçak akım rölesi kullanılabilir.Şöyle ki;
  • makinelerinizin besleme aldığı panoda veya makine üzerinde nötr-toprak birleşmemiş olması gerekmektedir.
  • her makinede küçük de olsa kaçak akım meydana gelmektedir.Kaynak makineleri için 2-3 mA die biliorum.Bu nedenle kaçak akım rölesini makine bazlı bağlamanızı tavsiye ederim.Sadece şantiye ana panosunda 1 adet varsa şantiyede çalışan makinelerin kaçaklarını topladığınızda K.A.R'nin kesmesi için sınır değerine ulaşabilir.(kaçak akım rölesi testlerinde yarı katından sonra atmaya başladığı görülmektedir,yani 30mA beklemeden 15mA geçtikten sonra atmaya başlar,bu sınır değer 18,20,25 veya max. 30 olabilir.)
  • şantiye ortamlarındaki makinelerin kablo bağlantı yerleri,buat kutuları,kabloların izolasyonları ii olmalıdır.Özellikle yağmurlu,nemli havaları düşündüğümüzde kaçak akım rölesi genellikle atmakta ve elektrikçi ustalarımızın en sewdiği direkleme olayları görülmektedir.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Ayrıca şantiyelerde kullanılan elektrik panoları toz ve sıvı etkenlere karşı uygun IP koruma sınıfında olmalıdır
 5. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ

  İsmail Bey kaçak akım röleleri sabit zamanlı diye biliyorum. 15 mA de atmaya başlaması röle hatasından mı kaynaklanıyor?