1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat şantiyesinde c sınıfı olarak çalışmak ve çalışma süreleri hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve messias tarafından 23 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. messias İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. çalışma sürelerine ne kadar riayet ediyorsunuz?
  2. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Ben bu sürelere uyan bir iş yeri henüz görmedim :)
  3. messias İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    ben her gittiğim işletmede uyuyorumda bazende öyle bir an geliyor yapacak bişey kalmıyo işte o zaman sıkılıyorum:)
  4. arkadaşlar merhaba 21 aralık sınavından sonra iş güvenliği uzmanlığını kazandım.geçen hafta içinde bir inşaat firmasıyla isg uzmanlığı olarak anlaştım.şirketin 90 tane çalışanı var.benim tam gün mü çalışmam lazım?? bu konuda acil yardımlarınızı rica ediyorum.
  5. ali rıza arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emel neler yaptın peki eğitimlerden başla tespit öneri defterini aldir vs
  6. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    İş güvenliği uzmanı süre hesaplaması 29 Aralık 2012 Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'in "iş güvenliği uzmanının çalışma süreleri" adlı 12. maddesine göre yapılır.

Bu maddeye göre,

• 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
    Diğer işyerlerinde,

• Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
    • Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
    • Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.
    iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır.
  7. Fatih Bey merhaba öncelikle olarak mesajın için teşekkür ederim.şimdi yaptığım hesaba göre 90 x12 :1080 dak oda ayda 18 saate denk geliyor.doğru mu yaptığım hesap
  8. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Doğrudur Emel Hanım. 18 saat/Ay çalışmanız gerekmektedir..
  9. Ali Rıza Bey daha yeni başlıyorum.ve sanırım çok eksiğim var ,yani iş güvenliği anlamında.firma sahibi bana sabah 8 akşam 6 çalışırsın diyor.öncelikle çalışma saatine çözüm bulmamız lazım.
  10. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    İşveren sizi hangi görev tanımını yerine getirmeniz için işe aldı? 08:00 - 18:00 ?
  11. iş güvenliği uzmanı olarak Fatih Bey
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Haziran 2014 ---
    sanırım saatlerle ilgili yeniden görüşmemiz olmalı
  12. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kanunda belirlenen 18 saat minimum çalışmanız gereken süredir, toplam çalışacağınız süre için haftalık 45 saati geçmemek şartıyla istediğiniz sürede anlaşma yapabilirsiniz, önemli olan çalışmanız karşılığında alacağınız ücretin sizin için tatminkar olması.
  13. T.Ulus Bey doğrusu piyasa şartlarını tam olarak bilmemekle birlikte 2500 tl olarak anlaşma yaptık.ama az mı yada çok mu bu konuda hiç bilgim yok
  14. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Piyasada hem daha düşüğe, hem de daha yükseğe çalışan C sınıfı uzmanlar var, tecrübe burada belirleyici oluyor. Yalnız sormak istediğim inşaatlar çok tehlikeli sınıfta olduğu için sizin dışınızda çalışan A, B sınıfı uzman var mı?
  15. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Emel Hanım is
    Emel Hanım hangi ilde çalışacaksınız?
  16. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Emel hanım görünen o ki inşaat firması sizi sigorta olarak kullanmak istiyor. umarım herhangi bir kaza meydana gelmez. Büyük ihtimalle bir ortak sağlık güvenlik birimiyle anlaşma yapmışlardır. Ancak içeride onların muhatabı olarak sizi bulundurmak isteyeceklerdir zira inşaat A sınıfı veya B sınıfı uzmanların yetki alanında. uygulama kısmında size ihtiyaç duyacaklar ve osgb nin denetimlerine uymanızı isteyecekler herhangi bir olay halindede ortaya sizi çıkaracaklardır. Allah kolaylık versin...
  17. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Zaten piyasa ilanlarında furya olmaya başladı inşaatta c sınıfı. işin ilginç yanı eğitimlerde eski müfettiş demişti ileride boşlukları suistimal edip c sınıfı uzmanları böyle kullanacakları.

İnşaat tecrübedir, eğer gözü karartıp işi öğrenmeye bakarsanız biraz da kısmetli, çalışkan ve araştırmacıysanız ortak disiplinlerde 1 seneye piri olursunuz. Ama kalkıp biyoloji, kimya gibi apayrı daldan birisi iş amaçlı inşaata girmemeli, iskelede atraksiyon yapan işçiden farkı yok böylesi bir durumun. mesela termodinamikten anlamayan insanlara patlamadan korunma eğitimi vererek olmaz bu işler. Nasıl mevzuat yapıyorlarsa
  18. T.Ulus bey şirketin genel müdürlüğü Ankarada ben bursada yaşadığım için burdaki şantiyesinde İsg uzmanı olarak çalışacağım.sanırım A yada B sınıfı uzmanları genel müdürlükte vardır
  19. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanı olarak orda tam zamanlı sigortalı iş güvenliği sorumlususun bu tehlikeli bir durum ama deneyim açısından acı çekmekten öteye gitmicek senin için.firmanın yasal yükümlülüğü A yada B sınıfı uzman ile isgkatip üzerinden atamalı olarak anlaşması olmalıdır.Orda anlaşacakları deneyimli A yada B sınıfı olmıyacaktır çünkü OSGBlerde sistem adamını iş bilen adamı çalıştırmazlar.

asıl sıkıntı iş güvenliği sürelerini bakanlık öyle bir ayarlamalı ki bir uzman 10 yada 15 firmaya bakabilmeli,çünkü bizler müfettiş gibi 1 sayfa şu eksik bu yok şu yok diye denetim yapmayız.tamamen eksiklikleri ve uygunsuzlukları öngörü ve tehlike analizleri le belirler ve çözüm üretiriz yaparız ederiz.planlarız,eğitimler veririz ve bu noktalarda tehlike giderme avcılığı yaparız.

Bugünlerde 100 tane firmaya bir A sınıfının şu anki yönetmeliklerde geçen sürelerle hizmet vermesi imkansız.çünkü gidemezler o yüzden C sınıfları ile işi çözmeye çalışıyorlar.

Sonuç;Ben profesyonel olarak bir firmaya ne kadar saat,gün gideceğimi firmanın durumuna göre ayarlarım gerekirse daha fazla gün ayırırım.yönetmlik asgari belirler.Yani İş Güvenliği yönetmeliklerdeki sürelere bağlı bırakılamaz.