1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat şantiyesinde tespit ve öneri defteri hk.

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Mesut Karakuş tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

110 milyarlık bir cezaevi projesinde tüm alt işverenler asıl işveren sigorta sicil numarası üzerinden bildirim yapıyor. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği konusunda sadece asıl işveren iş yeri sağlık ve güvenlik birimi kurdu ve tüm taşeronlarda bu hizmetten yararlanıyor.

Şuan 10'a yakın taşeron firma var ve tek bir tespit-öneri defteri var. Ben bu defteri işlediğimde taşeron firmalar yazdıklarımdan haberdar etmek zorunda mıyım? Böyle bir durumda nasıl bir yol izlenebilir ?
  2. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    Karakuş, eğer işveren - alt işveren ilişkisi diyorsan onun sigorta numarası üzerinde - 1111102 ( senin işverenin ) 1111103 ( alt işveren ) - ise onların hepsi senin işçin olur. Alt işverenler sgk ya gidip iş yeri açılışı yapmışlarsa kendi sigorta numaraları olur. Bu numara sizinkinden farklı olmak zorunda. Öneri ve karar defterini detaylı bir şekilde doldurman ve lokasyonu, aksiyonu, yapılan uygunsuzluğu, al işverenin ünvanını detaylarıyla yazman gerekiyor. Zaten 50 sayfa, çarşaf çarşafta yazma.

Mesela, F 101 I fırının kuzeyinde Part 2 de yapılan boru montajı sıranda Tokar A.Ş.'nin al işvereni olan SeaBerk boru montajı sırasında, can halatı olmadan çalışmıştır. Bu durum isg açısından uygunsuzdur. Boru montajı sırasında kullanılan calaskalların periyodik kontrolleri yapılmamıştır. Sapanlar da ekipman kontrol kartı yoktur. Gibi.

Defteri doldurduktan sonra, işçiyle ilgili disiplin prosedürüne göre ihtar yaz. Amirine imzalat arşivle. Fotoğraf çek, talimat ve uygunsuzluk yaz, imza karşılığı teslim et. Talimatlarda ve uygunsuzluklar da şantiye şefinin imzası olmalı. Aylık Hse Activitieslerin içine safety talk, safety patrol, toolbox koy. Eğitim konularını sahada izlediğin uygunsuz davranışlar üzerine yap.

Böylelikle, isg açısından izleme, kontrol, önlem ve eğitim gibi temel konularda elinde güzel dokümanlar olur. Defteri sürekli doldurma, aklında olsun ajandana yaz sonra özetle ve iş verene bildir. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Proje bedelini de neden yazdın anlamadım :D Ben diyormuyum sana 5 milyar dolarlık proje diye :D
  3. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur paylaştığın bilgiler için çok teşekkür ederim, şuana kadar en yönlendirici bilgiyi verdiğini söylemeliyim.

Defter dün geldi, yazacak çok şey var ve yazmaya başlayacağım. Şöyle bir yöntem izlesem nasıl olur, deftere işlediğimde ilgili sayfanın fotokopisini çeksem ve ilgili firmalara uyarı yazısı ile imza karşılığı teslim etsem ?

Bizim şantiye inan çok sorunlu daha dün 5 tane suriye vatandaşı tespit ettim ve gönderdim. Firmadan gönderildiğine dair teyit yazısı alarak dosyaya koydum.

Bugün Kasım Özer bir açıklama yapmış: uygunsuzlukları tespit edip, ilgilileri bilgilendirip, deftere de yazdıysan sorun yok.

Bu anlamda deftere işlemek çok önemli ve deftere işlemek konusunda benim önümde bir engel yok.

Projenin bedelini belirtmemdeki neden projenin büyüklüğünün kafada canlanmasını sağlamak...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Kasım 2013 ---
    Onur bu arada, alt işverenler asıl işveren sigorta sicil numarası altında görünüyor yani onlar da benim işçim :(

Şuan 200 kişi var ve ileride 500-600 kişi olur diyorlar :((

Ben 200 kişiyi idare etmekte zorlanıyorken 600 kişiyle nasıl başedicem bilmiyorum
  4. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    Dur telefondan konuşalım
    Benimkisi 0 554 818 78 36 yazmakla olmaz şimdi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Kasım 2013 ---
    Ver Sende arayayim ya da sen ara
  5. ÖZCAN ŞAHİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11111
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba onur bey, bu işin çaylaklarındanım, bir elektrik firmasının (sürekli alt yüklenici olarak çalışan bir firma 6 çalışanı var) risk analizini yapmam gerekiyor. firmanın 8 adet şantiyesi var, işveren firmanın uzmanı ve risk analizi var yinede bu şantiyelere risk analizi yapmamız gerekiyor mu?
  6. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, yönlendirme ve rehberlik anlamında desteğinize ihtiyacım var.

Proje müdürü tespit ve tavsiye defterini onaylamıyor ve onaylamaktan da kaçıyor. Bu durum beni olumsuz etkiler mi, etkilerse ne yapabilirim ?

-----------------

Yönetmelik maddesini okuduğumuzda yazılanlar işverene tebliğ edilmiş sayılır diyor. Yani işveren benim defterden haberim yok, bana imza için getirmedi diyemez yorumunu çıkartıyorum.

(4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.
    (5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

doğrudur....
  8. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    Merhabalar,

Taşeron firmasında a sınıfı nezaretinde c sınıfı uzman olarak görev yapan uzmanın sorumluluğu tam olarak nedir? Onaylı defteri doldurmak zorunda mı? Yoksa sadece asıl firmanın uzmanları mı onaylı defteri dolduruyor? Taşerondaki c sınıfının yükümlülükleri nelerdir?

Teşekkürler.