1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat şantiyesinde uzmanlık yapan arkadaşlar yardım lütfen

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Mesut Karakuş tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

Tarsus Ceza İnfaz Kurumu'nda özel şirket nezdinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başladım. Urfa'da bulunan OSGB bu firmaya danışmanlık yapacak ancak ben yüklenici firma çalışanı olarak sözleşme imzalayacağım.

işyeri hemşiresi ve işyeri hekimi ile anlaşma sağlandı ancak henüz İSGB kurulamadı. Bayramdan sonra kurulacak. Risk analizi, acil eylem planı vb hiçbir uygulama yapılmadı, tespit ve onay defteri temin edilmedi. Bu süreçte ben Salı gününden bu yana çalışma ortamını denetliyor ve mahalde tespit ettiğim uygunsuzlukların resmini çekerek, kendi defterime kayıt ediyorum. Çalışanları konu hakkında bilgilendiriyorum.

Şantiye içerisinde sizler şantiye şefi ve Proje müdürü ile nasıl bir diyalog içerisindesiniz?
    Ben şantiyede proje müdürü ile yüksekte çalışma riskini konuşmak istediğimde farklı bir tepki göstererek dinlemedi. Bugün şantiye şefine elektrik kablolarının açıkta dağınık vaziyette bulunduğunu bunlar için önlem alınması gerektiğini söyledim ama sadece söylediğimle kaldı.

Şimdi ben uygunsuzluklarla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim? Tutanak ile kayıt altına alsam şantiye şefi ve proje müdürü onayına sunsam bunlar imzalamazsa ne yapmalıyım? Uygunsuzluğun resmini tutanağa iliştirsem kaza anında beni kurtarır mı?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Deftere yazıp siz imzalarsınız. İmzadan imtina ettiklerini not düşer, uygunsuzlukların fotosunu da iliştirirsiniz. Defter delil. Ama deftere yazmanıza izin vermezlerse bence hemen işi bırakın.
  3. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yorumun için teşekkürler Koray. Defter sürecini biliyorum ama ortada defter yok.

Özellikle şantiyede çalışmış arkadaşlar durumumu daha iyi bileceği için kendilerinden yönlendirme talep ettim.
  4. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım, gözüken şu ki sizi günah keçisi olarak işe almışlar. Yani tedbir almak gibi bir dertleri yok. Sadece prosedür tamamlıyorlar. Yapmanız gereken kibar bir dille yarın mesai bitiminde bir toplantı talep etmek ve görev, sorumluluk ve yetkilerinizi karşınızda bulunan arkadaşlara kibar ancak net bir dille anlatmanız. Bu tür meslektaşlar yapılması gerekenleri bilirler ancak yapmak yönünde adım atmazlar. Çalışanlar ise gayri resmi kalfaya veya diğer adıyla taşerona bağlıdır ve kimse iş hızından taviz verebilecek adımları atmak istemez. Bunun sonucunda sorunların çözümünde size yardımcı olmak niyetinde değillerse, ya bakanlığa bildirmek zorundasınız, ya işi bırakmanız gerekecek ya da sineye çekmek. Ben 3-5 günlük çabanın sonucunda proje müdürü ve şantiye şefini aynı cepheye çekebileceğiniz kanaatindeyim, tabi durum tersine ise bir karar vermeniz gerekebilir...
  5. Alper AKAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88343
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benzer durum bende de var en büyük sorun maliyet istememeleri ve iş hızını yavaşlattığı için uygulamalarda kullanacağım personel verilmemesi.
    Uygun ortam sağlanana kadar yukarıda tavsiye edildiği gibi bir toplantı önerin.
    Ve kendinizin kaleme aldığı bir yazıyı imzalayın tutanak şeklinde.
    İşveren imza vermemekte diretirse ptt kanalı ile işverene postalayın ki sizin tedbir için başvurduğunuzu işverenin imzada imtina ettiğini olumsuz bir durumda ispat edebilin derim ben.
    hem bu uygulama belkide gözlerini korkutur ve tavırlarını değiştirerek olayın ehemmiyetini anlamalarını sağlar.

İyi ve kazasız çalışmalar dilerim.
  6. Nurgül Çakıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba Arkadaşlar iş yeri için 1.Organizasyon şeması 2.Seç politakası 3.Seç yönetim sistemi 4.seç eğitim planları 6.kişisel koruma ekipmanlarının bakım prosesi bunları nerden bulabilirim çok acil gerekiyo şimdiden teşekkürler..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Mart 2014 ---
    Merhaba Arkadaşlar iş yeri için 1.Organizasyon şeması 2.Seç politakası 3.Seç yönetim sistemi 4.seç eğitim planları 6.kişisel koruma ekipmanlarının bakım prosesi bunları nerden bulabilirim çok acil gerekiyo şimdiden teşekkürler..
  7. cemil gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar; aslında bu iş güvenlik kanunu;altyapısı olmadan hazırlanmış bir kanun.Eğer siz iş güvenlik uzmanı olarak maaşınızı yüklenici firmadan alıyorsanız yaptırım gücünüz olamaz böyle saçma bir uygulama dünyanın neresinde var.Efendim neymiş deftere tespit ettiğimiz olumsuzlukları yazacakmışız,Lütfen müteahhit bey ben şantiyenizde iş güvenliği olarak şu olumsuzlukları gördüm imzalayın mı diyecekseniz.Bu sistem bence şantiyede bir kaza olduğu zaman iş güvenlik uzmanını hapse atmak içindir.Çünkü bir kurban gerekir oda sizsiniz.
    o zaman çözüm nedir derseniz aslında çok basit.İş güvenlik uzmanının maaşını devlet verecek( Yüklenicinin hakedişlerinden belli bir oranda kesinti yaparak vb...gibi)
  8. yaşarsalur İSGforum Üyesi

aynı şeyler benim başıma da geliyor iş acil şuan emniyet kemeri takamayız şimdi onla mı uğraşcaz ki gerçekden riskde mevcut bunun üstüne affedersiniz ama aptal işçide (genelleme yapmıyorum) nereye bağlayacağım burda 2 dakikalık işimiz var derse şantiye şefide gelir sana artistlik yapar git seni şantiyemde istemiyorum der ve üzerine yürür ve sonra sende patronu ararsın durumu izah edersin hemen işyerine gelir patronla görüşürsün olayı izah edersin haklısın ama sende onları anla işler çok yoğun streslidir onlarda der çünkü (şantiye şefi patronun kardeşidir ) bende hemen onaylı defteri olmayan firma için onaylı defter işlemlerine başlarım ve işkura giderim defterle ama işkur o eksik bu eksik der şimdi ise defter işkurdan onay bekliyor bu süreçde hiç bir girişim yapmıyorum şantiyeye bile uğramıyorum geliyor ofise oturuyorum he yine arada gezmek amaçlı gidiyorum dilimde tüy bitti aynı şeyleri anlatmaktan çalışanlara da sonuç olarak ben kafada iş güvenliğini bitirdim gibi kurumsal firmada değilsen bu iş yapılmaz osgbde mantıklı olabilir en iyisi bu ülkede devlet kapısı...... bitmez bu senaryo anlatmakla tecrübe hepsi ....
  9. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın Mesut Karakuş bey size benim sorum olacak . Cevaplarsanız çok memnun olurum.
    Ben bir karayolu şantiyesinde sözde (osgb aracılığıyla) işe başladım (işe giriş bildirgem elime henüz ulaşmadığı için işe başlayıp başlamadığımda tam belli değil). 21 aralıkta b sınıfı olmaya hak kazandım ama ücreti yatırmadığım için hala sistemde c gözüküyorum ve de yeni başladığım osgb firması da işte bu belirsizliklerden dolayı yada ben tecrübesiz olduğumdan dolayı mıdır bilemeyeceğim artık, benim isgkatip ten henüz atamam da yapılmadı. kendi durumumdan bahsettikten sonra sormak istediğim şudur; sizin ekim 2013 de yazdığınız yukarıdaki durumla benimkisi tıpa tıp aynıdır. baretler takılmıyor. şantiye şefi, formen benden uzak duruyor. iletişim kurmuyorlar . çalışma alanı 25 km uzakta günlük kontrol etme imkanım olmuyor. kişisel otomobilim felan yok. bir sürü taşeron var. işe giren çıkan işçi sayısı bellisiz. eğitim vermekten de anlamıyorum hiç tecrübe etmedim. önceden eğitimler eski işçilere verilmiş. sağlık taramaları yapılmış. 1 yıl eski sağlık güvenlik planları var. eski risk analizleri var. onaylı defter yok. işçiler sadece reflektör yelek ve eldiven takıyorlar. iş ayakkabısı ve elbisesi isteyen çok ama muhasebeci (ki satın almaya da o bakıyor) bir yıl önce verdik gerek yok diyor. işin bitmesine de 2 ay kalmış. tüm şantiye çalışanları ve benim görevim sona ermiş oluyor 2 ay sonra. birde üstelik ne iş yapacağımı bilemiyorum bir türlü. acemiyim yani. siz buraya yazdığınızdan beri ne gibi (olumlu/olumsuz) durumları tecrübe edindiniz? ve benim durumum hakkında ne gibi önerileriniz olur? yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım.
    Saygılarımla.
  10. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birde şantiyedeki dokümanları copy paste yapıp çektiğim fotoğrafları eklesem olur mu :D? (Benim osgb de uzakta Konya da kendim Kütahya'dayım)
    Kazasız günler dilerim.