1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Inşaat şirketinin yük asansörü düştü: 3 işçi öldü

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Alper Güler tarafından 1 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  İnşaat şirketinin yük asansörü düştü: 3 işçi öldü
  İstanbul Esenyurt'ta bir inşaat şirketinin yük asansörünün düşmesi sonrası 3 işçi hayatını kaybetti.
  Habertürk'te yer alan habere göre: İstanbul'un Esenyurt ilçesinden ünlü bir inşaat şirketine sahip bir binada yük asansörü düştü. Meydana gelen kazada 3 işçi hayatını kaybetti.

  Esenyurt'ta ünlü bir inşaat şirketine sahip bir binada yük asansörü düştü. Meydana gelen kazada 3 işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre; inşaatın 24. katındaki asansör kabininin halatları koptu. Asansör yere çakıldı.

  7 Eylül 2014'te Mecidiyeköy'de rezidans inşaatında da asansör 14. kattan zemine düşmüş ve 10 işçi hayatını kaybetmişti.
  Kaynak:Timeturk
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Kazanın ardından çalışmalara başlayan Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Fi Yapı Genel Müdürü Feridun Yüce, Alt taşeronu Bayram İnşaat Yetkilisi Muharrem Bayram, İş Güvenliği uzmanı Özge Erdoğan, Fi yapı İdari İşler Personeli Şekip Erman Karlı ve inşaat kalfası Tuncay Yüksel'i gözaltına aldı. Esenyurt Asayiş Büro Amirliği'ne götürülen firma yetkililerinin yarın adliyeye sevkedilecekleri öğrenildi. Firmanın mimarı aynı zaman da da şantiye şefi olan İnci K.,'nın ise arandığı öğrenildi.
 3. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Allah ailelerine sabır versin inşallah
 4. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Şimdi kim suçlu? 20 yaşında savcıyla tanışan genç meslektaşımız mı yoksa onu oraya atayan ve üzerinden ticari kar sağlayan OSGB'mi? Yazık ki çok yazık! Bu yanlış sisteme dur deme zamanı geldi.:sinir:
 5. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  20 yaşında o kadar riskli ciddi bir işte sorumluluk alan meslektaşımız sorumlu( tecrübesini bilmiyorum tabi ki),
  ölen kişiler sorumlu yük asansöründe insanın ne işi var,

  osgb suçsuz çünkü kanunun ona verdiği yetkiye göre atamasını yapmış parasını alıyor temiz iş yapıyor, korkusuda yok, sorumluluğuda yok.

  peki uygulanan kanun ve sistem o masum mu
 6. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  20 yaşındaki meslektaşımız A sınıfı mı sizce B sınıfı mı ? her iki sınıf içinde bence yaşı yetersiz. A sınıfı uzman altında görevli C sınıfı uzman ise şayet direk olarak sorumlu olmamalı . ayrıca 17 yaşında mezun olan bir lise öğrencisinin 20 yaşında uzman olması ?? tabi tartışmamız gereken bu değil ama sadece kafamda oturmadığı için soruyorum
 7. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  148187
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  EKOL İNŞAAT
  iş güvenliği uzmanı 20 yaşında ise ortada tuhaf bir durum var gibi geliyor. Sahaya çıkmamış,bir tane bile risk analizi hazırlamamış, yeni mezun ama az para istediği için işe alınan ve inşaatlara gönderilen iş güvenliği uzmanlarının sahadaki durumu ne kadar iyi yönetebileceği konusunda endişelerim var. Her şey uzmanda bitmiyor işveren de suçlu, araştırmadığı için soruşturmadığı için ve belkide olanlara kulak tıkadığı için...
 8. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yetkisiz yetkililer tutuklanır. Yetkli yetkililerin tutuklanmamasını isteyen yetkililer olduğu için serbest kalırlar.
 9. Nuray İSGforum Üyesi

  Ölen işçilere Allah Rahmet etsin ,

  Sistem ortada , Bakanlığın iş güvenliği hizmetlerini gözden geçirmesi gerekli bu kesin.
 10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  alıntıdır ;
  "Üç işçinin can verdiği inşaat mühürlü olduğu halde kaçak yapılıyormuş

  İstanbul Esenyurt'ta üç işçinin asansörle yere çakılarak öldüğü inşaatın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı müfettişler tarafından iş sağlığı ve iş güvenliği yönünden ihlaller bulunduğu gerekçesiyle 2015 yılından itibaren mühürlendiği ortaya çıktı. İnşaatın en son 17 Mayıs 2015'te iş müfettişlerince incelendiği ve durdurma işleminin sürdürülmesi yönünde karar verildiği, buna rağmen inşaata kaçak şekilde devam edildiği anlaşıldı. İş Teftiş Kurulu Grup Başkanlığı, denetim görevinin kaymakamlığa ait olduğunu savunuyor.

  RADİKAL - İstanbul Esenyurt’ta, dün yapımı sürmekte olan bir inşaatın asansörü, 24. kattan yere çakılmış ve asansörde bulunan işçilerden 17 yaşındaki Osman Yardımcı, 19 yaşındaki Yasin Bakır ve 21 yaşındaki Şükrü Yaşar feci şekilde can vermişti.

  Bugün yapılan incelemede, bu inşaatın iş sağlığı ve güvenliği yönünden ihlaller saptandığı gerekçesiyle Ocak 2015’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı iş müfettişleri tarafından mühürlendiği ortaya çıktı.

  Müfettişler en son 17 Mayıs 2015’te inşaatı inceleyerek, saptanan ihlaller giderilmediği için durdurma kararının sürdürülmesi yönünde rapor tuttu. Raporların bir örneği de, gereğinin yapılması için Esenyurt Kaymakamlığı’na gönderildi.

  O tarihten beri kapatılmış görünen bu inşaatın yasadışı şekilde çalıştırıldığı anlaşıldı."

  İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanı Zeki Kömürcü, bu noktada teftiş görevinin kaymakamlığa ait olduğunu kaydetti.
 11. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  İşin durdurulması
  MADDE 25 –

  (8) (Ek: 4/4/2015-6645/2 md.) İşyerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

  İşveren veya işveren vekili kim? Savcının kimi suçlayacağını iyi belirlemesi lazım, sonra da bu maddenin diğer cezalara ilave olarak ibret-i alem için uygulanması lazım. Bu kadar sorumsuzluk olur.
 12. Fatma Müge YAZICI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Maalesef çok acı bir haber, işçilerimizin ailelerine sabır diliyorum. Böyle durumlarda ilk suçlanan kişiler arasında iş güvenliği uzmanlarının olması da çok üzücü. Bu gidişe hepimizin dur demesi gerekiyor.Bence problem 20 yaşında olması, hangi sınıf uzman olduğu değil. Daha bir gün önce işe başlasa bile göz altına alınmasıdır. Hadi bu teknik bir sebepti diyelim. Yüksekten düşme sonucu ölümlü bir iş kazasında siz hiç işyeri hekiminin de göz altına alındığını duydunuz mu? Ben hiç duymadım. Lütfen duyan, bilen biri varsa söylesin. Bu kişi yüksekte gerçekten çalışabilir miymiş?Hastalığı var mıymış? Düzgün bir şekilde muayene etmiş mi?İş güvenliği uzmanları maalesef burada günah keçisi olmaktadır. Acil olarak bu konularla ilgili neler yapabileceğimize bakmamız gerektiğini düşünüyorum. İşyeri hekimlerini lütfen daha fazla işin içine katalım. Çoğu işyeri hekimi hiçbir şeyle ilgilenmeyip sadece imza atıyor bizim hazırladığımız belgelere. Lütfen birleşelim, birlik olalım!
 13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Basına ve kamuoyuna;

  İstanbul Bahçeşehir`de bulunan Fi Side projesinde 19. kattan düşen dış cephe asansöründe bulunan 3 işçimiz (Yasin BAKIR, Şükrü YAŞAR ve Osman YARDIMCI ) yaşamını kaybetti.

  TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, öncelikle Fi Side inşaatındaki iş cinayetinde yaşamını kaybeden arkadaşlarımızın aileleri ve yakınlarının büyük acısını paylaşıyor, kentsel rant ve yoğun emek sömürüsü için işçilerin yaşamlarını gözden çıkaran sermayedarları ve işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında kalıcı, kesin, güvenceli önlemleri almayan Siyasi İktidarı kınıyoruz.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kazaları seyrediyor…

  Ülkemizde yaşanan tüm iş cinayetlerinde olduğu gibi bugün yaşadığımız faciada bizim için sürpriz olmadı. Çünkü ülkemizde insan yaşamının ve emekçilerin hiçbir önemi yok! Ayrıca inşaat sektöründe ölümlü iş kazasının meydana gelmediği hiçbir gün yok. Soma`da meydana gelen toplu işçi katliamında, Mecidiyeköy`deki TORUNLAR faciasından sonra yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz üzere inşaat sektöründe denetimlere ağırlık verilmesi gerekmektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasında önemli görevi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise denetim görevini yerine getirmediği gibi yaptığı kısmi denetimlerde gerekli yaptırımları uygulamıyor, kazaları sadece seyrediyor. Büyük reklamlarla yürürlüğe konulan 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu`nun yürürlükte olduğu 2013 yılından bu yana iş cinayetleri azalmadı. Her gün tespit edilebilen en az 5 iş cinayeti yaşanmaktadır ve bu beş işçiden ikisi inşaat sektörü çalışanıdır. Bu noktada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın görevinin ölümleri saymak ve kaza sonrası işyerlerine müfettiş göndermek değil kazaların önlenmesini sağlamak olduğunu belirtmek isteriz.

  İş cinayetinin meydana geldiği cephe asansöründe periyodik kontrollerin yapıldığına dair herhangi bir veriye rastlanılmamış iken SGK tarafından şantiyenin kayyuma devredilip mühürlenmiş olduğu bilgisine ulaşıldı. Söz konusu Fi Side şantiyesi kayyuma devredilmiş ve mühürlü konumda ise burada yapılan çalışmaları denetlemeyen/engellemeyen Bakanlık ve ilgili idare yaşanan facianın sorumlularındandır.

  Periyodik kontroller azaltıldı…

  İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin kurallar (sağlık raporu alınması, eğitim, mesleki eğitim, araç ve gereçlerin sağlanması, risk analizi, acil durum planı hazırlanması vb.) çok geniş bir mevzuat içerisinde yer almakta ve bunların tamamı kağıt üzerinde kalmaktadır. Son faciayı da ilgilendiren ekipmanların bakım-onarım kontrollerine ilişkin hususlar "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği"nde belirtilmiştir. Söz konusu yönetmelik çerçevesinde bu tür ekipmanların, günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve benzeri düzenli aralıklarla muayenelerinin yapılması, tüm bakım ve onarımların kayıt altına alınması gerekir. Ayrıca iş ekipmanlarının çalışmaya başlamadan önce operatörleri tarafından kontrollere tabi tutulmalarının sağlanması gerekir. Kaldırma araçlarının periyodik kontrolleri en geç üç ayda bir kez yapılırken, bu periyod Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nca 25.04.2013 tarihli yönetmelikle bir yıla kadar uzatılmış; ancak TMMOB Makina Mühendisleri Odası bu tür ekipmanların periyodik kontrolünü yine en geç üç ayda bir yapmaya devam etmiştir.

  Ne yazık ki iş cinayetleri sürecek…

  13 yıldır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını yöneten kadrolar ve ülkemizi yöneten Siyasi İktidar bilmelidir ki, uyguladıkları politikalar on binlerce çalışanın ölümüne, on binlercesinin sakat kalmasına yol açmıştır. Bu politikaların uygulanmasına devam edildiğinde ölümler de ne yazık ki artarak sürecektir.

  Israrla, inatla tekrar tekrar belirtiyoruz ki, emekçiler ölmeye mahkûm değildir, emekçilerin iş cinayetlerinde ölmeleri kader değildir. İş kazalarının/cinayetlerinin önlenebilmesi için:

  • Yanlış politikalardan vazgeçilmeli, politika-mevzuat-uygulamalar, konunun tarafı olan sendikalar, üniversiteler, TMMOB, TTB ile birlikte kamusal bir çerçevede belirlenmeli ve uygulamaların denetiminde bu kuruluşlara da görev verilmelidir.
  • Ulusal İş Sağlığı Güvenliği Konseyi`ndeki temsiliyet "kamu" ağırlıklı olmaktan çıkartılmalı, sendika, demokratik kitle örgütü, meslek örgütü ağırlıklı hale getirilmeli, Konseyin aldığı kararların uygulanması zorunlu hale getirilmelidir.
  • İş Ekipmanlarının periyodik kontrolleri artırılmalı ve kamusal denetim ivedilikle benimsenmelidir.
  • İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması yalnızca iş güvenliği uzmanlarının çalışmaları ile sağlanamaz, konunun bilimsel açıdan bütün taraflarının ekip çalışması ile mümkün olur. Bunun yanında iş güvenliği uzmanlarına ilişkin son 10 yılda en az 10 kez değişikliğe uğrayan mevzuat yap-boz alanı olmaktan çıkarılmalı, işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin kararlar, uygulama ve denetim mekanizması, yukarıda saydığımız kurum ve kuruluşların katılımı ile oluşturulacak kurul tarafından kamusal denetim olarak yerine getirilmelidir.
  • İşyerlerinde oluşturulan, İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarında temsiliyet işçi ağırlıklı hale getirilmelidir.
  • İşyeri denetimleri daha sık yapılmalı, denetimlerde maden, inşaat, metal sektörlerine ağırlık verilmelidir.
  • Eksikleri bulunan işyerlerine verilmesi gereken cezalar derhal uygulanmalı, kesinlikle ertelenmemelidir.
  • Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır.
  • İşçi sağlığı ve iş güvenliği kapsamındaki işçi eğitimleri formalite olmaktan çıkarılmalıdır.
  Odamız, işçi sağlığı iş güvenliği ve asansörler alanındaki uzmanlıklarından hareketle konunun takipçisi olacak, gerekli açıklamaları ve teknik raporu kamuoyu ile paylaşacaktır.

  İbrahim M. Tataroğlu

  TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI İSTANBUL ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETERİ


  http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=45841&tipi=1&sube=10
 14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  45 bin dairelik konut projesinde hayatını kaybeden üç işçinin cenazesi Adli Tıp morgundan alınarak, memleketleri Ağrı'ya gönderildi. Ölen işçilerden Yasin Bakır'ın ağabeyi Adem Bakır, kaza nedeniyle şirket yetkililerini suçladı, "Asansörler bozuluyordu, söylüyorduk, gelip yapıyorlardı. Ertesi gün yine bozuluyordu" dedi.

  Konut projesini yapan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ise, projeyi kayyum denetiminde firma olak halen kendilerinin yürüttüğünü, gerekli açıklamayı daha sonra yapacağını söyledi. İnan, kazaya ilişkin şu savunmaya yaptı: "Kesin sonuç inceleme sonrası ortaya çıkacak. Ama bizim arkadaşlarımızın çektiği fotoğraflara göre asansöre aşırı çimento yüklenmiş. Yük asansörünün bakımını yapalı 2-3 ay oldu. Geçtiğimiz yıl bir şantiyede büyük bir asansör kazası olmuştu ve biz o olaydan sonra denetim ve bakımları artırmıştık. Can kaybı olduğu için çok üzüntülüyüz"


  Bakanlık açıklama yaptı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Esenyurt'ta 3 işçinin hayatını kaybettiği dünkü asansör kazasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, "İstanbul Esenyurt'ta meydana gelen iş kazası, iş müfettişlerince yapılan teftiş sonucu çalışmanın durdurulduğu bloklarda meydana gelmiştir" denildi.

  Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle: "İstanbul Esenyurt'ta meydana gelen iş kazası ile ilgili işyerinde iş müfettişlerince yapılan teftiş sonucu düzenlenen 15.01.2015 tarihli idari tedbir raporuna istinaden alınan heyet kararıyla işyerinin tamamında işin durdurulmasına karar verilmiştir. Sonuncusu 27.05.2015 tarihinde olmak üzere değişik tarihlerde dört kez işveren tarafından noksan hususların giderildiği ve işin durdurulmasının kaldırılması talebi üzerine iş müfettişlerince inceleme teftişi yapılmış, bu teftişler sonucunda A3, A4, C2, B1, B2, B3 ve dükkânlarda durdurmanın kaldırılmasına karar verilmiştir.
  Ancak A1, A2, A5, A6, A7, A8, A9, A10, B4, B5, B6, C1, C3, C4 bloklarda işin durdurulmasının devamına karar verilmiştir. Bahsi geçen kaza ise durdurulmuş bloklarda meydana gelmiştir. 01.02.2016 tarihinde meydana gelen iş kazası sonrasında iş müfettişlerince yapılan inceleme sonucu elde edilen bilgiler şöyledir;

  -İş kazasının A9 ve A10 Bloklar arasında kurulu bulunan dış cephe asansöründe, asansör kabininin 20. normal kat seviyesinde motor bölümünden ayrılarak aşağıya düşmesi sonucu meydana gelmiş olduğu,

  -İş kazası sonucunda 3 çalışanın hayatını kaybettiği,

  -Kazanın meydana geldiği dış cephe asansörü incelendiğinde, asansörün motor kısmının 20. normal kat seviyesinde ray üzerinde kaldığı, kabin kısmının ise motor bölümüyle aradaki bağlantı elemanlarının koparak ayrılması sonucu zemine düşmüş olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, iş kazasında hayatını kaybeden merhumlara Allah'tan rahmet, ailelerine de başsağlığı diledi."

  2 kişi tutuklandı

  Esenyurt'ta 3 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasıyla ilgili gözaltına alınan 5 kişiden 2'si tutuklandı.

  Koza Mahallesi'ndeki bir inşaatta meydana gelen asansör kazasına ilişkin Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan 5 kişinin işlemleri tamamlandı. İşlemlerinin ardından Büyükçekmece Adliyesi'ne çıkarılan şüphelilerden 3'ü savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, mahkemeye sevkedilen inşaat firması yetkilileri Feridun Y. ile Muharrem B. tutuklandı.

  Esenyurt Koza Mahallesi'nde dün bir inşaatın 24. katından düşen yük asansöründe bulunan 3 işçi hayatını kaybetmiş, inşaat yetkililerinin de arasında bulunduğu 5 kişi gözaltına alınmıştı.  http://www.cnnturk.com/turkiye/esen...saat-devletin-atadigi-kayyumun-denetimindeydi
 15. AHMET AKIN ALBAYRAK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  15416
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bıçakcılar A.Ş.
  ASANSÖR İŞLETME, BAKIM VE PERİYODİK KONTROL YÖNETMELİĞİ' ni inceliyorum ancak yük asansörlerinde insan bulunmaması gerektiği ya da ne koşullarda olması gerektiği ile ilgli bir madde bulamadım. Bu konuda bilgisi olanlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum.
 16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  bu bir asansör-yük asansörü değil ama piyasada cephe asansörü deniliyor ama gerçekte bir vinçtir gerçek ve doğru adı ; " İnşaat vinci - Personel ve malzeme taşımak için -Düşey kılavuz raylı, kabinli " ve TS EN 12159 :2013 nolu ayrı bir standardı da var bu standardı incelemelisiniz bunun dışında iş ekipmanları yönetmeliği ve makina emniyeti yönetmeliğine tabidir
 17. murat907 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14963
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL
  Selam,
  İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ek 1 e bakmanda fayda var.
 18. AHMET AKIN ALBAYRAK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  15416
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bıçakcılar A.Ş.
  Yardımınız için teşekkür ederim.
 19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Bilirkişi raporu savcılığa sunuldu
  [​IMG]

  Rezidans inşaatında yük asansörü 23'üncü kattan düştü; 3 işçi hayatını kaybetti

  Tweet

  İstanbul Esenyurt'taki gökdelen inşaatında üç işçinin öldüğü asansör kazasına ilişkin savcılığa sunulan bilirkişi raporuna göre, çalışma alanında uyarı levhası yok, düşme sırasında kabinin güvenlik tertibatı devreye girmedi, elle indirmeyi sağlayan sistem ve güvenlik kontağı bulunmuyor, kontajı enerji kablosu bağlantıları uygun değil ve iki kabin kapısından biri çıkarılmış.

  Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Esenyurt'taki gökdelen inşaatında 3 işçinin can verdiği kazaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu ihmaller zincirini gözler önüne serdi. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yardımcısı ZaferGüzey ve makine mühendisi Tuncay Töngel kaza alanında incelemeler yaptıktan sonra hazırladıkları bilirkişi raporunu Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu.

  Raporda başlıklar halinde şu bilgilere yer verildi:

  * Çalışma alanı içerisinde uyarı etiket ve işaretlemeleri yok

  * Asansör kabini içerisinde kaza anında üç personel ile 4-5 adet 50 kiloluk çimento torbası vardı

  * Kabin içi kumanda sembol ve işaretlemeleri yok. Kumanda dışarıdan uygulanacak darbelere karşı korunaklı değil

  * Kumanda üzerinde acil stop butonu var ancak çalışıp çalışmadığı belirlenemedi

  * Kabin patenlerinde ve makaralarında korozyon ve deformasyon var

  * Kabin üstünde korozyon belirtileri var ve olay anında düşmenin etkisiyle kabin üzerindeki enerji panosu da deforme olmuş

  * Seyir mesafeleri hareket sınırlayıcıların (alt ve üst güvenlik kontağı) olmadığı tespit edildi

  * Kabin güvenlik tertibatının devreye girmediği tespit edildi

  * Kabin güvenlik tertibatı güvenlik kontağının bulunmadığı tespit edildi

  * Bina yönündeki kabin kapısının kazadan önce çıkarılmış olduğu ve güvenlik kontağının devre dışı bırakıldığı tespit edildi

  * Kabinin diğer kapısının (yol tarafı) kaza anında yerinden çıktığı tespit edildi

  * Kabinden kata güvenli geçişi sağlayan ve bina üzerinde bulunması gereken kat kapılarının bina boyunca olmadığı tespit edildi

  * Motorlar üzerinde güç kesilmesi halinde elle indirmeyi sağlayan sistem bulunmuyor.

  * Cihaz enerji panosu üzerinde 30mA kaçak akım rölesi bulunmuyor ve enerji kablosu bağlantıları uygun değil

  BAKIM YAPILDIĞINA DAİR RAPORLAR YOK

  Raporunu sonuç ve kanaat bölümünde ise şu tespitlere yer verildi:

  * Cephe Asansörünün İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince yapılması zorunlu periyodik kontrolünün yapıldığına dair rapor ve kontrol etiketi bilirkişilerce görülemedi

  * Cephe asansörünün imalatçının önerdiği periyotlarla yapılması gereken bakım-onarım çalışmalarının yapıldığına dair belge ve kayıtlar görülmedi

  * Kontrol edilen cephe asansörüne ait etiket, marka, model, kapasite bilgileri cihaz üzerinde bulunmuyor. Sadece asansörler üzerinde imalatçı firmaya ait bir levha tespit edildi

  * Cephe asansörün motor frenleri iniş esnasında devreye girdi. Motor-redüktör grubu ve kabin arasındaki bağlantı pimlerinin birbirinden ayrılması sonucu kabin serbest düşüşe geçerek zemine çarptı. Motor grubunun 19-20.kat arasında kremayer dişli ray üzerinde kaldığı tespit edildi.

  * Kabinin serbest düşüşü esnasında kabin güvenlik tertibatı devreye girmedi. Bu sebepten dolayı kabin, krameyer dişli boyunca serbest düşmeye maruz kaldı ve içindeki çalışanlarla birlikte zemine çarptı.
  http://t24.com.tr/haber/esenyurtta-...u-kabin-kapisi-ve-guvenlik-kontagi-yok,326875