1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat doğrama ve marangozluk ürünleri işi yapan işyeri için risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Özlem Köse tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Özlem Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey; inşaat doğrama ve marangozluk ürünleri işi yapan işyeri için risk analizi hazırladım ama yeterli mi bilemiyorum. Resimleri ile birlikte paylaşıyorum, inceleme ve eksiklerimi bildirme şansınız olur mu acaba. şimdiden tşk ler.

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şu an sitede çalışmalarım bitmek üzere tek tek resimleri ve analizini okucam.Ha benim haddime değil raporuna yorum yapmak inanıyorum sen hazırlamışsan güzel yapmışsındır.ben düşüncelerimi paylaşacam ve ayrıca raporunda bana çok şey katacak.Birazdan işim biter bitmez çalışmalarını inceler cevabımı yazarım.:)
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlk önce Risk değerlendirme raporunu inceleyelim,başka zamanda resimleri yorumlarız.

1-Risk değerlendirmeni Matris (5x5) yöntemini kullanmışsın belliki bu yöntemi uygun görmüş ve hakim olduğunu düşünüyorum bu güzel ama Diğer yöntemleride dene..(incele Kinney Metodunu)

2-Faaliyet Tanımı:Faaliyet tanımlamaların çok eksik kalmış ve basit olarak ele alınmış.Faaliyet tanımları birer proses ve aşamayı belirtir.Faaliyet tanımlarını nasıl çıkartırım diyorsanda işletmenin en tecrübelisini al yanına abi de burda ne yapılıyor ve hangi yöntem ve makinelerle bu işi yapıyorsunuz.O anlattıkça sen notlarını al ve şematik olarak prosesi çıkar önce.bu proses şemasını dökümantasyonunda kullan.Bu proseste malzeme hangi bölümlerde hangi makine işlemlerinden geçiyor soruna cevap bulabilirsen faaliyet tanımlamalarında ortaya çıkacak ve tüm çalışmaları kapsayanda risk analizi yapmış olmuş olacaksın.

Bu prosesten yola çıkarak;

Faaliyet Tanımları;(örnek)

• Her makineyi Ayrı Faaliyet alanında Değerlendir
    • Elektrik ve Elektrikli el aletleri
    • El Aletleri
    • İş Ekipmanları
    • Basınçlı Kap ve tüpler
    • Aydınlatma
    • Termal Şartlar
    • Havalandırma
    • Boya Bölümü
    • Kimyasallar ve Kullanımı
    • Kişisel Koruyucular
    • Elle Yükleme
    • Ergonomi
    • Zemin
    • Mutfak ve WC,Hijyen
    • Hareketli Makine Ekipmanlar
    • Makine Koruyucular
    • Stok
    • Nakliyat vs.
    3-Risk değerlendirme Formun fena değil
    4-Denetim esnasında çekmiş olduğun fotoğrafları özellikle DÖF raporlarında kullan ve DÖFler aç.
    5-Her Makinenin Güvenli Kullanım Talimatı olmalı.
    6-Dökümantasyon hazırlamayı ve Ekip atamalarınıda yapmayı unutma.
  4. Özlem Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Erkan bey, söylemiş olduğunuz noktalarda düzeltmeler yaptım, ekip atama konusunda 10'dan az çalışanı olduğu için gerek görmemiştim, onu da ayrıca yazmama gerek var mı acaba? Genelde işletme sahibini bu konuda ikna etmek biraz zor oluyor açıkcası. İşimizi yapabilmek için bile mücadele etmemiz gerekiyor maalesef.
  5. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar öncelikle elinize sağlık,
    benim yorumum şu şekilde olacak, misal uzuv kayıpları en başta benim için kabul edilebilir risk değildir, uzuv kayıplarında genelde soruşturma yaşarsınız bir nevi küçük ölüm diyelim, ancak siz döflerin tamamlanması ile ancak kabul edilebilir riske dönüştürebilirsiniz
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirme çalışmaları Ekip ve organizasyon işidir.Ayrıca Profesyonel tecrübe ve uzmanlık gerektirir(OHSA) ve de Risk değerlendirme yönetmeliğinde bu husus detaylı anlatılmış ve ekipler hususunda gereken yazılmıştır bakanlık tarafından.