1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat firmasının vermiş olduğu tekliften sonra yapılacaklar?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Ahmet Erkin Ertün tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    şimdi bir iş yerine teklif verdim diyelim ve teklif kabul edildi gel dediler. (inşaat şantiyesi iş yeri)

yapılacaklar:
    1- sözleşme yapılıp çalışma bakanlığına bildirilecek.
    2-durum tesbiti yapılacak(eksikler neler, acil önlem gerektirenler, eğitim planlamaları vs.)
    bu durum tesbitini 3 nüshalı noter onaylı deftere yapucaz değilmi? (soru 1)
    durum tesbitinden sonra risk değerlendirmesi yapılacak bölüm bölüm her yapılan iş grubu için.

şimdi burda risk değerlendirmesini bakanlığa bildirmeye gerek varmı?
    ayrıca 3 nüshalı noter tasdikli deftere yazdıklarım dışında bakanlığa vermem gereken bir rapor vs gibi bişey varmı? varsa ne sıklıkla nasıl bir rapor verilmesi gerekecek. bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz. teşekkürler.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1- sözleşme yapılıp çalışma bakanlığına bildirilecek:(işyeri çok tehlikeli yerse resmi sözleşme yapamassın,yapıp göndersende bakanlık atamanı yapmaz)..çok tehlikeli yerde geçerliliğin yok yani..A yada B sınıflar bakabiliyor çok tehlikeli yerlere..

2-risk değerlendirmesini bakanlığa bildirmicen,işverene tebliğ edecen.işveren yapar yada yaptırır diyo 6331 nolu kanun..

3-noter tasdik defteri işyeri hekimi,isg uzmanı ve işveren yada vekili imzalar ama çok tehlikeli sınıfındaysa defter işide yalana döner,çünki inşaat işleri yada şantiye işleri çok tehlikeli gruba giriyor..haberin ola..

4-buda benden olsun,sen c sınıfısın az tehlikeli ve tehlikeli grubuna bakabiliyon.bu tehlike gruplarına hizmet verebilir,resmi, sözleşme yapabilir ve bakanlıkta atamanı yapabilirsin.vede defterini rahatlıkla yazabilirsin..diğer hususa gelince tamamen işletme kontrolü yapacan uygunsuzlukları tesbit et,raporla ve uygula falan filan biliyon zaten...:)))
  3. yelin İSGforum Üyesi

tehlike sınıf yönetmeliği yayınlanmadığı için hangi sektörün hanği sınıfta olduğunu nerden biliyorsun... eski yönetmelik dersenin onun hükmü yoktur çünkü iş güvenliği uzmanları sınıfı az tehlikeli tehlikeli ve çok tehlikeli olarak belirlenmiş. bakanlığa bildirim yapıp yapmamak. hakkında bakanlığın bile farklı görüşleri var.. ama genede bildirim yapmak iyidir bence..
  4. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yeni 6331 sayılı kanun yayınlandı fakat henüz yönetmelik ve tebliğler yayınlanmadı. dolayısı ile eski tüm yçnetmelikler ve tebliğler yürürlükte. ayrıca yeni kanunun en son maddedisnde eski kanunun hangi tehlike sınıflarına ne süre ile uygulanmaya devam edeceği açıkça belirtilmiş durumda.
    bununla birlikte ResmiGazete 25.11.2009 ve 27417 sayılı İSG ye İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği halen geçerlidir. buna göre de şuan için aksi resmi yazı ile belirtilene kadar inşaat işleri ne yazıkki Çok Tehlikeli işler sınıfında.
    bende dünden beri bunun geçerli olduğuna üzülmekle meşgulüm. tam teklif vermek üzere iken hala bunun geçerli olduğunu öğrenince teklifim suya düştü bir anda.:)
  5. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ama iş ilanlarında genelde c sınıfı uzman arıyorlar inşaat işi için?
  6. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bende zaten o yanılgıya düştüm ve bir inşat ile görüştüm ve bir teklif hazırladım dı. ama ne yazıkki olmadı bu durumda. sanırım ilanlarda aranan c sınıfları b veya a sınıfı bir uzmanın yanında devamlı şantiye alanın da bulunmak üzere yardımcı olarak arıyorlar. yani asıl sorumluluk ve bakanlığa bildirilen a veya b sınıfı oluyor. sahada işin angaryasını çeken c ler oluyor gibi bir durum.
  7. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Durum aynen söylediğiniz gibi oluyor maalesef Ahmet Bey.Eşim LİMAK 'ta çalışıyor ve benim adıma eşime böyle bir teklif sunulmuş.Eşim de doğrudan reddetmiş.İnşaat baraj inşaatı ve 800 kişi çalışmakta dışarıdan hizmet alıyorlar.Hizmet aldıkları kuruma yılda 55000 TL gibi rakamlar ödeyip C sınıflarını da şantiyede düşük rakamlara çalıştırıyorlar. Çünkü hizmet aldıkları firma ayda yılda bir uğruyor .Çözümü bu şekilde buluyor firmalar..
  8. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu arada yanlış mı biliyorum bilmiyorum ama c sınıfı iş güvenliği uzmanları görev süresi boyunca b sınıfı tehlikeli işlerede bakabiliyor diğe biliyorum b sınıfındakilerde a sınıfına...
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..3 sene c b' ye 4 sene B A ya...
  10. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu durumda bizde inşaat alanlarında resmi olarak iş güvenliği uzmanlığı yapabilecekmiyiz
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ahmetcim,c 3 sene az tehlikeli ve tehlikeliye bakabilecek B den kastım yada kanunda ki kasıt..B de yani tehlikeliye ve çok tehlikelliye bakacak ,az tehlikeli de içinde.

net ifadeyle 4 sene B=A ve 3 sene C tehlikeliye yani B ye bakacak,normal B az tehlikeli ve tehlikeliye bakabiliyor..inşallah anlatabilmişimdir..:))(C=B 3 sene)
  12. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman