1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Inşaat işçileri: hiçbir güvenliğimiz yok

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

?

İNŞAAT ÇALIŞMALARINDA SİZCE YETERİNCE İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ ALINIYOR MU?

Anketin kapanma tarihi 3 Haziran 2014.
  1. YETERSİZ

91,4%
  2. KISMEN

5,7%
  3. ÖNLEMLER YETERLİ

2,9%
  1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşaat işçileri: Hiçbir güvenliğimiz yok
    1817472435.jpg

Soma faciası sonrası ülke gündemine gelen iş güvenliği konusu Giresun’da bir kez daha gözler önüne geldi. Yedi katlı bir apartmanda izolasyon çalışması yapan işçiler hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışıyor. Apartmanın dış cephesine kurulan çalışma iskelesinde hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışan işçiler, "maalesef Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bizde de iş güvenliği yok" dediler.

Giresun’un Atatürk Bulvarı Sazbeyi mevkisindeki 7 katlı bir apartmanın dış cephesinde yapılan izolasyon çalışmasında işçilerin bir güvenlik önlemi olmadan çalışması ve yaklaşık 30 metreye emniyetsiz tırmanmaları görenleri hayrete düşürdü. Özel bir firma tarafından yapılan izolasyon çalışmasında görevli 55 yaşındaki Şerafettin Çakrak, şöyle konuştu: “Burada ısı yalıtımı montalama işi yapıyoruz. Türkiye’de çalışma şartlarını bilmeyen yok. Dört dörtlük güvenli çalışmıyoruz. Kara balta çalışıyoruz. Şuan tezgah kuruyoruz. Sadece Giresun’da değil tüm Türkiye’de maalesef bu şekilde çalışılıyor. Biz burada güvenli çalışamıyoruz. Kendi gayretlerimizle çalışıyoruz. Firmalar bir iş veriyor onu yerine getiriyoruz. Belki bir yıl boyunca başka bir iş alamayacağız. Bu şekilde çalışıyoruz.”

insaat-iscisi.jpg
    “18 YAŞINDA VE EMNİYETSİZ 30 METREYE ÇIKIYOR”

Firma çalışanlarından 18 yaşındaki Suat Tanrıverdi de şuan iskele kurduklarını belirterek şunları söyledi: "Daha sonra binanın montalamasını yapacağız. İskeleyi kurarken zorluk yaşanıyor. Halatı çektiğimizde üstte bulunan usta halatı elinden kaçırırsa aşağıya düşme riski var. İlk zamanlar bu işi yaparken korkuyordum ama şimdi korkum ve sıkıntım yok. Aslında bu işi yaparken düşme esnasında bizi tutacak kemer gibi bir şey olması lazım. Değişik şeylerde yapılıp önlemlerde alınabilir ama yok.” İşçilere yardımcı olan apartman görevlisi İsmail Karadağ da, ”İşçilerin güvenli çalışma ortamı yüzde elli gibi. İşçilerin çalışırken bel kemeri, kafalarında baretleri ve makaraları olsa daha güvenli olur. Ama Türkiye’nin şartları böyle” diye konuştu.

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      293,3 KB
      Görüntüleme:
      2.134
  2. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Calistigim toki santiyelerinde durum benzer. Ama burada 1 numarali suclu calisanlar. Tum kkdleri var. Egitimlerini veriyorum. Taseronlari ve ana yuklenicileri dikkatli olmaları ve calisanlarinin nasil calistigini gozlemlemelerini söylüyorum. Hatta disiplin ve ceza prosedürü uygulamaya koyduk. Ama hala kemersiz asma iskeleye çıkacak kadar inatci, sorumsuz ve bilinçsiz çalışanları görüp uyarıyoruz. Ceza yazıyoruz. Kızıyoruz. Son seçenek isten atmak. Isg konusunda yol alacaksak once çalışanlardan baslamak lazım. Yoksa bu isler asla olmasi gerektigi gibi olamayacak.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Mümin bey
    her şey dediğiniz gibi yapılıyorsa iyi güzel hoş ama
    şunu soracağım
    kullanılan iskeleler resimde ki örneğe benziyor mu
    yoksa yeni tasarım iskelelerden mi
    imagesCA7IN9EM.jpg imagesCAEL9NJU.jpg
    eğer buna benzer bir iskele değil ise
    biz ne yapsak ne etsek boş

çünkü balık baştan kokuyor
  4. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Biz asma iskele kullanıyoruz. Yazmistim zaten.
  5. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaat sektöründeki işçilerin eğitim düzeyleri nedeniyle bu tip sıkıntılarla maalesef çok karşılaşıyoruz, işçiye eğitim veriyoruz yönetmelik sınav da yapacaksınız diyor ama okuma yazma bilmeyen işçiler mevcut. Mümin beyin de söylediği gibi patron ne kadar bu konuda öz verili olursa olsun esas önemli olan çalışanların bu kurallara riayeti hatta çalışmaktan kaçınma haklarını kullanmaları. Bu hakkın kullanmak günümüz şartlarında inşaatlarda mümkün aslında, çünkü nitelikli işçi sıkıntısı hat safa da ama işçiler bunu tam aksine emniyet ekipmanlarını kullanmamak yönünde kullanıyorlar, İş verenlerin ortak söylemi "çok sıkınca çalışmıyor kaçıyorlar , yerine adam bulamıyoruz" Ne kadar etkili olur bilemiyorum ama kurallara uymayan işçilerin de mimlenmesi taraftarıyım , yani inatla kurallara uymayan bir işçi iş güvenliğine uymadığı gerekçesi ile işten çıkarılır ise belirli bir süre o sektörde çalışmasına izin verilmemeli . İş güvenliğini hiçe sayan patronlar yüzünden işçinin canı yanmasın ama aynı şekilde iş güvenliğini hiçe sayan işçiler yüzünden de iyi niyetli insanların canı yanmasın.
  6. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Baret tak diye israr edilirse ise birakirim diyen santiye şefi bile var. Iscisinden muhendisine kadar bu kültürü benimsememiz oldukca uzun zaman alacak. Yillar gececek bunun icin. Bu acik.
  7. ismail şeker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inşaat sektörü tamamen elden geçmeli. mütahitlere baret kemer aldırdık zor bela. şimdi işçiye taktıramıyoruz takmıyorum diyor işten çıkma korkusu yok ki vasıflı elaman sıkıntısı oldugu için adam sen çalıştırmassın digeri çalıştırır diyor. umrunda degil mütahit te işin yarım kalmaması için sesini çıkartmıyor yoksa iş yarım kalacak işçilerin bu KKD leri kullanmaları onlara işkence gibi geliyor gururlarına yediremiyor bazı ustalar.. filan usta baret taktı dedirtmem diyor böyle bi saçmalık olurmu
  8. Ebru Us İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim sorum şu;bazı inşaatlarda sigortasız 3-5 günlük ya da haftalık çalışan işçilerin takiplerini nasıl yapabiliriz?işverene sigortasız işçi çalıştırmama konusunda uyarı yapsak da sürekli inşaatı kontrol edemediğimiz için girdi çıktılar çok oluyor.ve bunların kazaya maruz kalma durumuna karşı iş güvenliği uzmanı nasıl yasal bir koruyucu önlem almalıdır?
  9. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Ebru hanim,

Müteahhitin başına dedektif koyamayacaginiza gore size düşen tespit ve öneri defterine bu konudaki özel uyarilarinizi yazmaktir. Bizlerin gorevi yol göstermek, rehberlik yapmak ve uyarmaktir, buna karşın hala bunun yapildigini görüyorsanız bu müteahhitin sorunudur. Bakanlığa şikayet etmek veya anlasmanizi iptal etmekte son tercihleriniz olarak elinizde bulunuyor.
  10. Ebru Us İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim. Ben işverene gerekli uyarıları sözlü ve deftere yazılı yaptığım halde hala değişen bir durum yoksa ve bakanlığa bildirene kadar geçen süre zarfında bir kaza olursa benim başım ne kadar ağrır?yasal olarak nasıl bir süreçten geçerim?bunun gibi emsal teşkil eden bir dava bilginiz var mı?
  11. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Ebru hanım,

Yasadigim tecrübem yok çok şükür))). Bu konuda yapacağınız uyarı belli bir termin ile kontrolünu yapabileceğiniz bir sey degil. Isveren bu konuda surekli olarak yasalara uygun davranmak zorunda. kimse size bu konuda isvereni niye sikayet etmedin diye sorun cikaramaz diye dusunuyorum. Ssk siz isci calistirmanin yasal olmadigini bilmeyen isveren varmi? Biz isverenin basinda bekcimiyiz? Kaldi ki durum siz hic farketmeden de gerçekleşmiş olabilir. Tam zamanli uzman olmadiginizi varsayarak söylüyorum. Isg uzmanlari kazançlarını isverenden aldigi surece bu tur sıkıntılari yasamaya devam edecegiz. Maalesef
  12. Ebru Us İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir osgb ye bağlı olarak çalışıyorum.bir çok inşaata gidiyorum ama ayda ortalama 2_3 saatlik hizmetlerle. Tam zamanlı olsam benim için herşey daha kolay olcaktı.en azından sürekli kontrol altında tutmuş olucaktım.gerekeni yapmaya çalışıyorum ama hala bir huzursuzluk hakim. İnşaatlar malum büyük sıkıntı. İlla ki yapılması gerekenler konusunda tavsiye edebilcekleriniz nelerdir?teşekkür ederim
  13. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Özellikle çalışan egitimleri, tum kkdlerin tam olarak teslim edilmiş ve kullandiriliyor olmasi, mumkunse disiplin ve ceza prosedürü uygulanması, ozluk dosyalarınin eksiksiz olmasi gibi konular en basta aklima gelenler
  14. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşçinin ssk lı olması, kkd lerin teslim edilip tutanak altına alınması , eğitimlere işçi katılımının eksiksiz sağlanması vs. Gibi konular işverenin sorumluluğundadır diye düşünüyorum. Uzman giren çıkan işçiyi takiple mükellef değildir. İnşaatlarla ilgili benim tavsiyem onaylı defter elinize geçer geçmez aklınıza gelecek bütün tavsiyeleri yazın.
  15. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nasıl trafikte fahri müf. ceza kesebiliyorsa, bence isg konusunda da buna benzer sistem olmalı. işveren kimin ne zaman ceza keseceğini bilmemeli. Büyük işverenlerin denetimlerden, denetime gelecek müfettişten önce haberi oluyor. böyle bir sistem olabilir mi? Göstermelik iş yapıyoruz.