1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Inşaat işçisi dumandan zehirlendi

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ataşehir'de inşaat halindeki 15 katlı binada yangın çıktı. Alevleri söndürmek isteyen bir işçi dumandan zehirlendi. İşçi, arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

haber.jpg
    Ataşehir'de inşaat halindeki 15 katlı binada yangın çıktı. Alevleri söndürmek isteyen bir işçi dumandan zehirlendi. İşçi, arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

İçerenköy Sağlık Sokak'ta bulunan inşaat halindeki 15 binanın çatısında kaynak yapıldığı sırada yangın çıktı. Alevler kısa sürede yükseldi. Alevleri fark eden işçilerden bazıları binayı terk ederek itfaiyeye haber verdi. Bazıları ise alevleri söndürmek için çaba gösterdi. Bu sırada, Ayhan Ş. isimli bir işçi dumanların arasında kalarak zehirlendi. Aniden yere yığılan işçiye önce itfaiye ekipleri yardım etti. Bir süre yerde ambulans bekleyen işçi daha sonra özel bir araçla Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil serviste tedavi altına alınan Ayhan Ş.'nin dumandan etkilendiği ve nabzının düştüğü için yere yığıldığı açıklandı. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın yaklaşık 30 dakika süren çalışmalardan sonra kontrol altına alındı

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ocak 2013 ---
    inşaat halindeki binalarda çalışmalarda inşaat içinde ateş yakılmakta ve ısınmaya çalışılmakta buna izin vermeyelim ve gerekli önlemleri alalım...
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yangın sırasında işçi ne şekilde dumandan etkileniyor. Benim bildiğim karbonmonoksit zehirlenmesi oluyor acaba sağlığı etkleyen başka bir etken var mı?
  3. Merhabalar,
    Yangın sırasında olay mahalindeki insanlar üç şekilde yangından çıkan üründen etkilenebilir.
    1- Hepimizin bildiği gibi yanabilir.
    2-Dumandan zehirlenebilir. Zehirlenme olayı daha çok yangın sonucu açığa çıkan zehirli gazlardan ve en önemlisi de karbonmonoksitten dolayı meydana gelir. CO (karbon monoksit) vucuda girdiğinde oksijenin yerini alır ve kandaki hemoglobini bağlar. Bu durumdaki kişide baş dönmesi, bulanık görme şeklinde belirtiler başlar ve yavaş yavaş ölür diye biliyorum. Ölüm nedeni ise hücrelerin oksijensiz kalması diye biliyorum.
    3-Boğularak ölme: Boğularak ölmeye karbondioksit neden olur. Yanma sırasında havadaki oksijen %18 lere düşer ve bu yüzden insanlar için tehlikelidir. Ortamda yeterli oksijen olmadığından boğularak ölüm gerçekleşir. Zaten yangınlarda bir çok ölüm bu nedenle olur diye biliyorum.