1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat iş sağlığı ve güvenliği genel kuralları talimatı

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TALİMATI

  GENEL KURALLAR


  1- İmzalanan bu talimatta yazılı olan, bu talimatta olsun veya olmasın iş yeri ilan panosuna veya iş yerinin muhtelif kısımlarına asılmış bulunan ve asılacak olan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kuralları okunacak ve bu kurallara uyulacaktır.
  2- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulu tarafından zaman zaman tarafınıza bildirilecek yazılı ve sözlü kurallara uyulacak ve işveren tarafından planlanan süreli veya periyodik iç ve dış eğitimlere iştirak edilecektir.
  3- Şahsınıza verilen görevi size tarif edildiği şekilde yapın, kendi işinizden başka bir işe karışmayın.
  4- İş yerinin muhtelif yerlerine çeşitli maksatlar ;
  · Güvenlik
  · Sağlık
  · Yasak
  · Bilgilendirme
  · Emredici
  · Uyarıcı
  · İlk Yardım
  · İşaret
  · Işıklı
  · Sesli
  · Sembol vb.
  için asılmış bulunan güvenlik ve sağlık işaretleri tek tek okunacak ve bu levhalardaki uyarılara mutlaka uyulacaktır.
  5- Güvenlik ve Sağlık işaretlerinin yerleri, ilgili sorumluların haberleri ve izni olmadan değiştirilmeyecektir.
  6- İşin gereği olarak şahsınıza verilen kişisel koruyucuları örneğin ; baret (miğfer), emniyet (güvenlik) kemeri, iş eldiveni, bot, tulum, lastik çizme, gözlük vb.’ yi devamlı olarak kullanın. Bu malzemeleri eskitir, kırar veya kaybederseniz amirinize haber vererek ve izin alarak ambardan yenisini alınız. İşiniz gereği ve kendinizin can güvenliği için çok lüzumlu olan bu koruyucuları almadan iş başı yapmayın.
  7- Patlama, yanma ve parlama tehlikesi olan yerleri gerekli kontrol, havalandırma ve kaçak tespiti yapmadan girmeyin. Bu yerlerde patlayıcı ve yanıcı ortam oluşturacak alet, edevat ve malzemeler kullanmayın.
  8- Kimyasal maddeleri ilgili yönetmelik ve imalatçı firmaların kullanım talimatlarına uygun kullanın. Bu maddelerin aşındırıcı, tahriş edici, toksik, alerjik, kansorojen ve diğer tüm etkilerinden korunun.
  9- Düşme ve kayma tehlikesi olan ve üç metreden daha yüksek kısımlarda çalışırken muhakkak surette güvenlik kemerinizi belinize takın ve halatı sağlam bir yere geçirdikten sonra kancayı takın. Güvenlik kemerinin halatı kısa geldiği takdirde ambardan kendir halat alın ve bunu güvenlik kemerinin kancasına sıkıca bağladıktan ve ilave kendir halatın diğer ucunu yine sağlam bir yere tutturduktan sonra çalışmaya başlayın.

  10- Şahsınıza verilen kişisel koruyucu malzemeleri iyi ve temiz bir şekilde kullanın, muhafaza edin.
  11- Şahsınıza verilen kişisel koruyucu malzemeleri kaybetmemek için icabında ambara teslim edin.
  12- Beraber çalıştığınız işçi arkadaşlarınızı ve iş yerinde çalışan diğer işçileri kazaya uğratmayacak şekilde çalışın.
  13- İş yerinde çalıştığınız sürece sivri uçları veya keskin kenarları bulunan malzeme ve artıkları gelişi güzel atmayın ve ortalıkta bulundurmayın.
  14- İş yerinde çalıştığınız sürece kazaya sebep olacak veya çalışanları tehlikeli durumlara düşürecek şekilde malzeme istif etmeyin ve araçları gelişigüzel yerlere bırakmayın.
  15- Cam, saç ve çimento harçlı levhalardan yapılmış veya eskimiş yıpranmış dayanıklılığı azalmış çatılarda çalışacağınız zaman ilk önce iş yeri ilgili ve sorumlulardan çatı merdiveni temin edin ve bunu kullanın ve buralarda tam güvenliği sağlamadıkça çalışmayın.
  16- İnşaat süresince betonarme merdiven ve sahanlıkların boşluk taraflarına ahşaptan sağlam şekilde korkuluk yapınız.
  17- İnşaatın veya işin yürütümü esnasında yapılan geçitlere sağlam şekilde korkuluk yapın ve bu korkulukları geçit sökülünceye kadar sökmeyin.
  18- Tavan ve döşemelerdeki çeşitli maksatlar için bırakılan boşluk ve deliklere ( aydınlık, asansör boşluğu vb. ) korkuluk yapın veya bu deliklerin üstlerini geçici bir süre için uygun şekilde kapatın. Korkuluk veya kapakları iş yeri ilgili sorumlularının haberi ve izni olmadan sökmeyin.
  19- İnşaatın kenarında boşluk veya delik civarında korkuluk veya kapak yok ise bir nedenle gezmeyin, bulunmayın, oturmayın ve yatmayın.
  20- İş yeri sahası içinde hiçbir şekilde yatmayın ve uyumayın.
  21- İş yerinde şaka yapmayın.
  22- Yürürken önünüze bakın.
  23- Girilmesi yasaklanan yerlere girmeyin.
  24- Kuvvetli rüzgar olan kısımlarda yetkili ve sorumluların izni olmadan çalışmayın.
  25- İş yeri içinde veya civarında bulunan deniz, havuz, su birikintisi, dere, nehir gibi yerlere kati surette girmeyin. İş yeri sahası içinde bu gibi yerlerde çalışmanız gerekiyorsa is yeri ilgili sorumlularının gerekli güvenlik tedbirlerini almasından sonra sadece işin gereği olarak girin.
  26- İşyerinden izinsiz ayrılmayın, iş yerinde misafir, hemşehri, akraba kabul etmeyin.
  27- Vukua gelecek herhangi bir iş kazasını işyeri sorumlularına haber verin.


  YANGIN İLE İLGİLİ KURALLAR :

  28- Sigara içilmesi yasaklanan yerlerde sigara içmeyin, ateş yakmayın, açık alevli cihaz kullanmayın, kaynak yapmayın.
  29- İşyerinde vukua gelecek en küçük bir yangını derhal sorumlu ve ilgililere haber verin.
  30- Yağ, akaryakıt, boya veya organik tozlar gibi parlayıcı maddelerin yangınlarında ve alçak gerilim elektrik tesislerindeki yangınlarda su kullanmayın.
  31- Parlayıcı sıvılar, yağlar ve boyalardan doğacak yangınlarda, içinde köpük, karbon tetraklörür, karbondioksit ve bikarbonat tozu veya diğer etkili maddeler bulunan yangın söndürme cihazlarını kullanın.
  32- Gerilim altındaki elektrik tesis ve cihazlarında çıkan yangınlarda karbondioksitli, bikarbonat tozlu veya benzeri etkili diğer tiplerde yangın söndürme cihazı kullanın.

  KAZI İLE İLGİLİ KURALLAR

  33- Yer altı ve yer üstü haritaları veya teknik nezaretçi olmadan kazı çalışmlarına başlanmayacaktır. Haritalarda belirtilenin aksine kazı sırasında elektrik, haberleşme, gaz, su, pis su, su yolu ve depo vb. gibi hatlara veya benzeri tesisata rastladığınız takdirde kazı işlemini derhal durdurun, sorumlu ve ilgililere haber verin. Kazı sırasında zehirli ve boğucu gaz bulunduğu anlaşıldığı hallerde derhal buradan uzaklaşın, sorumlu ve ilgililere derhal haber verin, sorumlu ve ilgili şahıslar tarafından gerekli önlemler alındıktan sonra kazı işlemine devam edin.
  34- Kazı sırasında üst taraftan herhangi bir kayma veya göçme ihtimali belirlendiği zaman derhal çalışma mahallini terk edin. Sorumlu ve ilgililere derhal haber verin. Gerekli önlemler alındıktan sonra kazı işlemine devam edin.
  35- Kazı işlerinde derinlik aranmaksızın uygun destek, set, iksa (tahkimat) olmadan kazı yapmayın.
  36- 1,5 metreden daha derin olan kazı işlerinde, el merdivenleri ile inip çıkın.
  37- Kuyu ve lağım çukurları gibi derin yerlerde çalışırken güvenlik kemeri ve sinyal iplerini yanınıza alın ve kullanın. Temiz hava sağlanmadıkça çalışmayın.
  38- Kazı işlerinde yağış sırasında çalışmayın. Yağışın durmasından ve güvenlik tedbirlerinin alınmasından sonra çalışın.
  39- Islak elbise ile çalışmayın.
  40- Su içinde çalışmanız gerekiyor ise çizme kullanın.
  41- Kazıdan çıkan toprağı, kazı kenarından en az 1 metre uzağa atın.
  42- Kazı sahası içinde, çalışma dışında bulunmayın, oturmayın, yatmayın ve uyumayın.
  43- Kazı işlemi esnasında ters şev vererek üst tarafı göçertmeyin.
  44- Kazının üst kenarında bulunmayın.
  45- Ekskavatör, Buldozer ve benzeri iş makinelerinin hareket alanı içine girmeyin ve yaklaşmayın.
  46- İş makineleri üzerine kati surette binmeyin. Bu gibi makineler üzerinde operatörden başkası bulunamaz.

  İSKELE VE KORKULUK İLE İLGİLİ KURALLAR

  47- İskeleleri ve korkulukları kişileri ve cisimleri düşmekten koruyacak şekilde sağlam ve uygun malzemeden yapın. Çalışmaya başlamadan önce hareket ve oynama olup olmadığını kontrol edin.
  48- İskelelerde çalışmaya başlamadan önce kontrol edin. Herhangi bir arıza mevcut ise durumu sorumlu ve ilgililere haber verin ve giderilince çalışmaya başlayın.
  49- İskelede herhangi bir nedenle kayganlık meydana gelmiş ise bunu giderin , sonra çalışın.
  50- İskeleler üzerinde moloz ve artıklar bırakmayın.
  51- İskelelerde korkuluksuz çalışmayın. Korkuluklarda bir trabzan, orta seviyede bir ara korkuluk ve tabanında eteklik bulunup bulunmadığını ve sağlamlığını kontrol edin.
  52- Balkon ve buna benzer yerlerde sıva, boya veya buna benzer işler yapılacağı zaman harici iskelenin kurulmasını bekleyin harici iskele kurulduktan sonra işinizi yapın.
  53- İskele montajı yukarından aşağıya doğru yapılacaktır.
  54- İskele de montajı sırasında alt tarafta hiçbir kimse bulundurulmayacaktır. Bu nedenle bir gözcü görevlendirin.
  55- İskele elemanları tek tek sökülecektir.


  KALIP İLE İLGİLİ KURALLAR

  56- Kalıp yapımı sırasında boşluk taraflarına sağlam korkuluk yapılacaktır.
  57- Kalıp bitimini müteakip kalıbı yetkili ve sorumlu kişilere kontrol ettirin. Kontrol sonucu müspet çıktığı takdirde ve diğer işlemler bittikten sonra beton dökün.
  58- Kalıp sökümü aşağıdaki esaslara göre yapılacaktır.

  · Kalıbı alınacak kısmın önce çaprazları, kolon kanatları alınacak ve saha temizlenecektir.
  · Sökme işi en çok iki aksın dikmeleri alınarak yapılacaktır.
  · Sökme işi, sıpa ve benzeri araçlardan yararlanılarak yapılacaktır. Kalıbı sökülecek kısım üç metreden yüksek olduğu takdirde seyyar platform kullanın. Bu platform üzerinde işçi bulunduğu zaman platformu hareket ettirmeyin.
  · Sökülen kalıp malzemeleri atılamayacaktır. Uygun şekilde istif edilecektir.
  · Söküm sırasında, söküm yerine sökücüden başkası yaklaşmayacak ve girmeyecektir.
  · Dış yüz ve boşluk kısımlarda düşmeye karşı gerekli güvenlik tedbirlerini alın.

  MERDİVEN İLE İLGİLİ KURALLAR

  59- Merdivenlerde kullanılacak kereste sağlam olacaktır. Kereste üzerinde çatlak, yarık, çürük ve iri budak bulunmayacaktır. …….. metreden uzun merdivenler metal olacaktır.
  60- El Merdivenleri kullanıldıkları yerlere, alt ve üst kısımları kaymayacak veya bu yerlerden kurtulmayacak şekilde yerleştirilecektir.
  61- Sabit merdivenler korkuluklu olacaktır.

  MAKİNA İLE İLGİLİ KURALLAR

  62- İş Makinelerini G sınıfı sürücü belgesi veya Operatör belgesi olmadan kullanmayın. Her türlü arıza ve aksamayı derhal sorumlu ve ilgililere haber verin.
  63- Arızalı alet, cihaz, makine ve tezgah kullanmayın.
  64- Çalışan makineye el ile veya başka bir malzeme ile müdahale etmeyin. Makine çalışırken yağlamayın, tamirat veya bakım işlerine girişmeyin.
  65- Makine durdurulduktan sonra yapılacak yağlama, tamirat ve bakım sonucunda, makineye ait koruyucuları muhakkak yerine takın. Koruyucuları olmayan makineyi çalıştırmayın veya kullanmayın. Makinenin çalıştırıldığı kısımdaki uyarı levhasına muhakkak uyun.

  YÜK ASANSÖRÜ İLE İLGİLİ KURALLAR

  66- Yük asansörü ile kapasitesinden daha fazla yük taşımayın.
  67- Yük asansörü ile inip çıkmayın.
  68- Yük asansörü katlarda durduğu zaman, asansöre yaklaşın ve işinizi görün.
  69- Yük asansörünün alt tarafına yaklaşmayın.
  70- Yük asansörünün katlarda durduğu yere gerekli güvenlik tedbirini almadan yaklaşmayın.



  GIRGIR VİNÇ İLE İLGİLİ KURALLAR

  71- Kova kancasına takılacak çelik halat en az üç adet U klemensi ile bağlanacaktır.
  72- Kancanın kovadan kurtulmaması için mandal, kilitli mandal veya bağlama gibi uygun tertibat kullanılacaktır.

  73- Vincin kolunu sağa sola yalpa yapmayacak şekilde tesbit edin.

  74- Kovanın hareketi sırasında katlar arasında kovaya takılacak herhangi bir engel bulundurulmayacaktır. Kova katlar arasında herhangi bir engele takıldığı takdirde kova aşağı indirilecek ve engel alındıktan sonra kova tekrar yukarıya çıkarılacaktır.
  75- Kovanın içine konacak her türlü malzemenin yüksekliği kova üst düzeyini aşmayacaktır.
  76- Kalas, uzun tahta, demir ve benzeri malzeme veya eşya gırgır vince uygun ve emniyetli şekilde bağlandıktan sonra taşınacaktır.
  77- Hareket sırasında kovanın alabora olmaması için kova sapı kenarındaki kilitli mandalı muhakkak kullanın.
  78- Gırgır vincin hareket kolu ve el ile tutulan diğer kısımlarındaki elektrik aksamı zararsız hale getiren yalıtkan nitelikteki malzeme sökülmeyecektir. Bu malzeme üzerine tel sarılmayacaktır.
  79- Gırgır vinci yer değiştirmelerde ve devamlı kullanırken en az haftada bir kez kontrol edin.
  80- Gırgır vincin kullanılması sırasında lastik çizme veya ayakkabıyı, yalıtkan eldiveni, güvenlik kemerini ve bareti muhakkak kullanın.
  81- Gırgır vinç ile inip çıkmak kati surette yasaktır.
  82- Kovanın veya malzemenin yukarıya çekilmesi sırasında alt tarafta bulunmayın. Kovayı veya malzemeyi uzaktan gözleyin.

  NAKLİYE İLE İLGİLİ KURALLAR

  83- İş yerinde azami sürat 10 km dir. Kamyon damperleri kalkık şekilde kullanılmayacaktır.
  84- Araçların manevralarında muhakkak surette işaretçi kullanılacak ve bu kişi ; giriş – çıkış ve manevraları idare edecektir. İki araç veya makine arasında görünmeyi engelleyecek kör noktalarda çalışma yapılmayacaktır.
  85- Araçlar, gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan sürücüsüz bırakılmayacaktır.
  86- Traktör şoförü yanına, traktör ile römork arasına, römork üzerine hiçbir şekilde binilmeyecektir.


  ELEKTRİK İLE İLGİLİ KURALLAR

  87- Elektrik ile ilgili arızaları elektrikçiye veya elektrik servisine veyahutta amirinize haber verin.
  88- Sorumlu ve selahiyetli elektrikçiden başkası elektrik işi ile ilgili olarak uğraşamaz. Yasak ve tehlikelidir.
  89- Pano veya tablaya müdahale edilmesi için, pano veya tabla üzerin, çevresine hiçbir şey koymayın.
  90- Pano veya tabla çevresine su dökmek, su sıkmak kati surette yasaktır.

  91- İşyerinin muhtelif kısımlarında bulunan enerji nakil hattına herhangi bir nedenle yaklaşmayın ve dokunmayın ayrıca, bu hatlara demir boru ve buna benzer malzemeleri yaklaştırmayın ve dokundurmayın. Ölüm tehlikesi vardır.
  92- Hat, motor, sigorta ve diğer bütün elektrik tesis ve tesisatlarında tehlike mevcuttur. Bu gibi yerlerde yapılacak işlemler ; Örneğin Sigorta butonu değişmesi vs. ancak, sorumlu ve selahiyetli kişiler tarafından gerilim olmadığı zaman yapılacaktır.
  93- Elektrik tesisatını, aydınlatma ve kuvvet tesislerini ancak sorumlu ve selahiyetli elektrikçi yapabilir. Bakım, onarım, lamba takılması veya değiştirilmesi, şalter ve buna benzer elemanların takılması veya değiştirilmesi de ancak sorumlu ve selahiyetli elektrikçi tarafından yapılabilir. Yetkisiz kimseler kati surette bu işlerle uğraşamazlar.
  94- Sorumlu ve selahiyetli kişiler tarafından kontrol edilmeyen topraklamayı kullanmayın. Topraklamaya dokunmayın.
  95- Şalteri devreden çıkarın sonra fişi çekin veya sokun.
  96- Yer altındaki elektrik kablolarına boru veya kazık çakmak veyahut ta başka bir işlem yapmak kati surette yasaktır. Ölüm tehlikesi vardır.
  97- Elektrikli el aletlerinde uyulacak kurallar;

  · Elektrikli aleti kullanmadan önce kontrol edin.
  · Güvenlik topraklaması arızalı olan aleti kullanmayın.
  · Dar ve rutubetli yerlerde küçük gerilimle ( 42 volt ) çalışın.
  · Hareketli ve döner kısımları korunmamış aleti kullanmayın.
  · Elektrikli alet ile parlayıcı veya patlayıcı ortamda çalışmayın.


  ELEKTRİKLİ TESİSLERDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ KURALLAR;

  · Şalteri serbestçe açın ( bıçaklı şalterlerde bir önceki şalter açılacaktır. )
  · Şalterin devreye girmemesi için gerekli güvenlik tedbirini alın.
  · Gerilim kontrolü yapın ve gerilim olmadığından emin olun.
  · Topraklayın ve kısa devre yapın.
  · Gerilim altındaki kısımların veya bölmelerin kapaklarını kapatın.
  · İşiniz bittikten sonra, gerilim verilebileceği zaman yukarıdaki işlemleri tersten yapın.
  · Yukarıda açıklanan işlemleri sorumlu ve selahiyetli elektrikçiler yapacaktır.

  İş yeri tarafından tutanak halinde hazırlanan iş yerinde uyulacak “ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TALİMATI” ‘nı okudum. Bir suretini aldım, diğer suretini de iş yerine verdim. Talimatta açıklanan kurallara uyacağımı beyan ve kabul ederim. İş bu talimatı tam sıhhatte olarak, kendi rızamla isteyerek ve bilerek imzaladım.
  .. / .. / 200
  TEBLİĞ EDEN TEBELLÜĞ EDEN

  Adı Soyadı :
  Baba Adı :
  Doğum yeri ve yılı :
  Sicil no :

  İMZA

  Ekli Dosyalar:

 2. ahmet akko İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu belgeyi imzalattıktan sonra şantiyede oluşacak kazadan işci mi sorumlu olacak?
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  o zaman sana bana bu iş kalmazdı..patronda imzalatırdı..tebliği tebellüğ edersen imzalatırsın bir nüshasını verirsin..talimat ve kurallarına ne derece uyuyorlar denetlersin ve eğitimlerlede pekiştirirsin...imzayla çözülseydi isg kanunu çıkarmaya gerek kalmazdı..:))
 4. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  yerimi bilmem ama bir şey söylemek isterim bu konuda:
  iş dediğiniz gibi imza ile tek başına çözüm değil. takip edilecek. mesala bir örnek ile anlatayım. baret meselesi genelde sıcak havalarda takmak istemez işçiler. eğitimi verdin, imzalattında, takip de ettin diyelim. ama nasıl bir takip. her gördüğünde tak baretini diye uyarmak yetmez mesala. hemen 2 şahit ile bir tutanak tutup ihtar vereceksin. iş kanununda ister 1 ihtarla istersen sınırsız ihtardan sonra tazminatsız atabilrisin diyor. atmak istemiyorsan ihtar la birlikte yevmiye kesintisi cezası verebiliyorsun kanunen var. 1-2 kestinmi zaten o adam bareti takar. ama bu aynı zamanda yazılı ve şahitli ihtarlar şunuda sağlar: adam o arada kafasına bişey düştü vurdu vs kaza geçirdi. işte ozaman tam anlamıyla kurtarırsınız kendinizi.
  yani tüm bunlar bir zincir gibi birbirini tamamlayan şeyler gibi düşünün. bir bakla eksik oldumu ceza size kalır. zincir tam olursa sorumluluk sizden çıkar.
 5. cconqueror İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ahmet bey peki tutanak örneği elinizde mevcumutmudur. varsa paylaşırmısnız.
 6. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  tutanak için illa bir formata gerek yok. örnek yazayım hemen size. mesala baret giymeyen birini tespit ettiniz. resim çekin. resmin tarihi ve saati görünsün.

  TUTANAK

  .......... Tarihinde ..... saat .......... iş alanı/bölgesi vs. yerde çalışmakta olan beton kalıp ustası Ahmet Mehmet adlı usta aşağıda resimde görüldüğü üzere baretsiz çalışırken tespit edilmiştir.
  Gereğini bilgilerinize rica ederim.

  aşağı imza kısmına sizin ad soyad imza.
  adamın ad soyad imza(imzalamam derse not koyarsınız imzalamaktan imtina etmiştir diye.)
  bir şahit (genelde şantiye şefi veya orada sorumlu mühendis)

  2 nüsha yaparsınız birini kendinize alın birini de sizin çalıştığınız işvereninize verin.

  siz asıl işveren ve baretsiz adamda alt işveren ise. siz asıl işverene tutanağı verin alt işverene tebliği onlar yapsın. bu aynı zamanda asıl işverenin denetim görevini de yaptığı yönünde onlara da kanıt sağlar. yevmiye kesintisini asıl işveren yapamaz. ancak o adam hangi alt işverendeyse o işveren yapabilir. siz asıl işveren olarak alt işverenle yapılan sözleşme gereği alt işveren firmaya para cezası kesebilirsiniz. bu durumda firmalar arası kesilen cezanın bakanlığa yatırılmasına gerek yoktur. alt işveren firma kendine kesilen cezayı eğer o baret takmayan işçiye rücü ettirirse yani bek senin yüzünden firmaya ceza kestiler bende senin bu cezayı yövmiyenden kesicem der ve keserse işte o kesilen rakkamı bakanlığa yatırmak zorunda. yani alt işveren o parayı ödediği ceza yerine kasaya koyamaz.
 7. Cihatt53 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  atl işverene kesilen cezanın bakanlığa yatırılmasının gerekmediğini biliyordum ancak o işçiden keserse yatırması gerekiyormuş bunuda yeni öğrentim. bilgileriniz için sağolun ahmet bey...