1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat işverenlerinin ve teknik elemanların iş güvenliği konusundaki sorumlulukları ve yaptırımlar

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve isgforum tarafından 10 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. isgforum İSGforum Üyesi

  aşağıda öenli başlıklarınıda belirttiğim makale çok önemli ve okunması hususunda önem arzetmektedir..faydalı olacağı bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim..yazarından Allah Razı olsun..Şimdiden teşekkürlerimi borç bilsin..

  1. Kaza Kavramı ve İş Kazası
  2. Sorumluluk Bakımından Önemli Bazı Kavramlar
  3. İş Güvenliği Konusundaki Sorumluluklar
  4. Hukuki Sonuçlar Tazminat Davaları
  5. Cezai Sonuçlar, Kamu (Ceza) Davaları
  5.1. Bilinçli Taksir Kavramı ve Önemi
  5.2. Kamu Davasının Açılması ve Dava Süreciyle İlgili Özet Bilgiler
  5.2.1. Soruşturma Evresi
  5.2.2. İddianamenin Hazırlanması ve Mahkemeye Sunulması
  5.2.2. Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı (Takipsizlik Kararı)
  5.2.3. Ceza Sorumluluğunun Şahsiliği
  5.2.5. Tutuklama
  5.2.6. Davanın Açılması
  5.2.7. Kamu Davasına Katılma, Katılan (Müdahil) Kavramı
  5.2.8. Bilirkişi İncelemesi
  5.2.9. Mahkeme Kararı ve Yargıtay (Temyiz) Evresi
  5.2.4. Uzlaşma
  6. Sonuç ve Öneriler

  Özet
  İnşaat sektörümüzdeki iş kazalarının olumsuz sonuçlarından biri de olayda kusuru bulunan işverenlerve diğer sorumlu elemanlar aleyhine açılan tazminat ve kamu (ceza) davalarıdır. Açılan tazminatdavalarında talep edilen parasal tutarlar büyük miktarlara ulaşmaktadır. Yeni ceza yasasında iş kazalarıyla ilgili suçlar için öngörülen hapis cezaları artırılmış, önemle dikkate alınması gereken yaptırımlargündeme gelmiştir. Hukuksal yönü ağırlıklı kapsamlı olan bu konuda ayrıntıya girme olanağı bulunmamaktadır.İşverenlerin ve sektörde çalışanların, taşıdıkları sorumluluk gereği bilmelerinde yarar görülen temel hususların özet olarak sunulması amaçlanmıştır. İş kazalarındaki cezai sorumluluk ve yaptırımlar konusunu işleyen pek fazla çalışmaya ve yayına rastlanmaması dikkate alınarak, konununcezai yönüne biraz daha geniş yer verilmiştir. Yazar, bir teknik eleman olup hukuk konusunda uzman değildir. Konuya duyduğu ilgi, mesleki birikimleri ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde bu çalışmayı hazırlamıştır. Hukuksal açıdan kişisel bir yorumda bulunmamıştır.

  1. Kaza Kavramı ve İş Kazası
  1.1. Genel Olarak Kaza
  Genel olarak “kaza”, kasıt söz konusu olmaksızın meydana gelen, beklenmedik ve sonucu arzu edilmeyen bir olayı belirtmektedir. Kaza kavramının bu genel tanımı üzerinde yaygın bir fikir birliği bulunmasına karşın “iş kazası” kavramının tanımında farklı yaklaşımların bulunduğu, kavram üzerindeki tartışmalardan ve uzmanlar arasındaki görüş ayrılıklarından anlaşılmaktadır. Çalışma hayatında iş kazalarının işçi, işveren, sigorta kurumları ve diğer bazı kuruluşları ilgilendiren hukuksal sorunlara neden olması ve bu arada, işçinin korunması ana kuralı, iş kazası kapsamının genişlemesine neden olmuş ve tanımını güçleştirmiştir (Müngen,1993, 2010).
  Pek çok araştırmacı kazaları tanımlamak, yalıtmak ve kazaya doğrudan neden olan veya oluşumuna katkıda bulunan faktörleri ortadan kaldırmak için kaza nedensellik teorisi geliştirmiştir. Domino teorisi, çok yönlü nedensellik teorisi, tesadüf teorisi, kazaya eğilimli olma teorisi vb. gibi. Ancak evrensel olarak kabul gören bir teori bulunmamaktadır (Gürcanlı, 2006).

  Doç. Dr. M. Uğur Müngen
  İTÜ İnşaat Fakültesi, İstanbul
  mungen@itu.edu.tr

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  Teşekkürler, iş kazalarının hukuki boyutuna mümkün olduğunca vâkıf olmak gerek...
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman