1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat iskelesi çökmesi ..

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kaza Tanımı:İnşaat iskelesi çökmesi

  Kaza tarihi:15.01.2014

  Yer:TRABZON

  Kaza açıklaması: Trabzon'da Mısırlı Mahallesi'nde yapımı devam eden bir inşaat firmasına ait 13 katlı binanın dış cephesinde sıva yapmak için iskele kuran İki işçi, saat 12.00 sıralarında iskelede meydana gelen çökme sonucu düşerek öldü.

  Kaza yeri fotoğrafları (varsa):

  Kaza nedeni:

  Kaza Öncesi alınması gereken önlemler:
  1-Her işveren, yapı işlerini, fenni yeterliği bulunan kişilerin teknik gözetimi ve sorumluluğu altında yürütecektir.İskele kurulumu ve kontrolü sıva işçilerine bırakılamaz.
  3- Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.(iskele yıkıldığı için burda emniyet kemeri işe yaramayacaktır fakat konuyu takip eden arkadaşların aklında kalsın diye yazdım)
  4- İskelelerin taşıyabilecekleri en çok ağırlık, levhalar üzerine yazılarak iskelenin uygun ve görülebilir yerlerine asılacaktır. Bu ağırlıklardan fazla bir yükün iskelelere yüklenmesi yasaktır.
  5- İskelelerde görülecek arızalar derhal onarılacak zayıf kısımlar kuvvetlendirilecek veya yenileri ile değiştirilecektir.(ki bu yapılmadığından iskele bağlantı elemanları kopmuştur)
  6-- Çelik borulu iskeleler, sağa ve sola sallanmayacak şekilde yeteri kadar çapraz borularla takviye edilecek ve binadan ayrılmayacak şekilde tespit olunacaktır.
  7- iskele ilgili risk analizi uzman tarafından yapılmalı ve tespit edilen tehlike ve riskler ustalar ile paylaşılmalıydı.

  8-Geleneksel iskeleler değil,Güvenli iskele dediğimiz eşikleri,korkulukları ve merdivenleri olan ve sağlam zemine kurulması gereken iskele sistemleri kullanılmalıdır,
  9-Paraşüt tipi emniyet kemeri kullanılmalı,paraşüt tipi emniyet kemeri iki adet tutucudan,susturuculu ve bağlantı elemanı(kıskacı) mandallı kancalardan oluşmalı.
  10-İskele topraklaması yapılmalı ve Fenni elemanlarca bu işi bilen kişilerce kurulmalı ve iskelede çalışma eğitimleri verilmelidir.
  11-Can halatları kullanılabilir.
  İçeride bazı maddeleri paylaşımlarından alıntı yaptığım Erkan Dündar beye Teşekkürler.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi