1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Inşaat iskelesi çöktü: 3 işçi öldü

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşaat iskelesi çöktü: 3 işçi öldü
    haber.jpg

Kartal'da 3 inşaat işçisi üzerine çıktıkları iskelenin çökmesi sonucu 16. kattan aşağı düşerek feci şekilde hayatını kaybetti.

Olay, Kartal Hürriyet Mahallesi Erler Sokak'ta bulunan özel bir inşaat şirketinin şantiyesinde meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, 16 kata kurdukları iskelenin üzerine çalışan Hasan Doğan, akrabası Sinan Doğan ve Salih Karayalı isimli işçiler iskelenin çökmesiyle birlikte aşağı düştü. Olayı gören diğer işçiler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri 16. kattan düşen 3 işçinin hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yerinde yapılan incelemelerin ardından işçilerin cesetleri Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

KAYNAK
  2. Firma adını yazabilseler...Korkmadan..
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Birileri korkmamayı öğrendiği zaman sanırım dünya daha güzel olacak.
    Belki daha az iş kazaları olacak , belki daha az yolsuzluk , daha az hırsızlık olacak.
    Ama kesin olan insanların daha dürüst ve mutlu olacakları.
    Ölen işçi kardeşlerimizin mekanları cennet olsun.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İskeleyi yapan usta uyarmış: Üzerine işçi çıkarmayın

İstanbul Kartal’da önceki gün bir inşaatta iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybeden 3 kalıp ustasının yakınları, olayın ihmaller zinciri sonucu meydana geldiğini savundu.Ölen işçilerden Sinan Doğan’ın amcası ve Hasan Doğan’ın kardeşi olan Orhan Doğan, olay yerinde iş güvenliğinin olmadığını belirterek, “Ağabeyim ve yeğenimin çalıştığı katta file sistemi olsaydı yere çakılmazlardı. Vinç operatörü hava şartları nedeniyle dün çalışılamayacağını söylemiş, iskeleyi yapan usta da iskelenin yeterince sağlam olmadığını ve üzerine işçi çıkartılmamasını söylemiş ama şefler yine de çıkmaları için zorlamış.” dedi.Kartal’da bulunan bir şantiyede kalıp ustası olarak çalışan Hasan Doğan ve oğlu Sinan Doğan ile arkadaşları Salih Karayalı, önceki gün 16. katta çalıştıkları iskelenin çökmesi sonucu 50 metre yükseklikten düşerek öldü. Adli Tıp Kurumu’nda otopsi işlemleri tamamlanan cenazeler, öğle saatlerinde yakınlarına teslim edildi. Olaya tepki gösteren Orhan Doğan, şöyle konuştu: “Bana iskelenin kırıldığını söylediler. Ben geldiğimde ikisi de ölmüştü. Ben de inşaatçıyım ama böyle bir şantiye görmedim, iş güvenliği denilen bir şey yok. Dün saat 13.00’ten 16.30’a kadar şantiyede olay yerindeydim. Ben gittiğimde hiçbir yetkili yoktu inşaatta, sadece polislerle muhatap oldum.” Hasan Doğan’ın akrabası Celalettin Baler de, “Görünen köy kılavuz istemez. Kader diyoruz ama burada ciddi anlamda ihmaller zinciri var. Sadece bu olayda değil, bir sürü insan ölüyor, denetim yok, ihmal, başka bir…

http://haberler.geliyoo.com/default/iskeleyi-yapan-usta-uyarmis-uzerine-isci-cikarmayin
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bizim bu işten anlamaz, iş dünyasını anlamaya çalışmayan bürokratlarla daha çoooook inşaat iş kazası haberi alırız. Güya 6331 yürürlüğe girmiş. Kanun çıkardık diye çalın oynamaya, söyleyip oynamaya devam etsinler bizim saf bürokratlar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Haziran 2014 ---
    Yalnız şu dikkatimi çekti, inşaatta güvenlik ağı çekili durumda. Burda teknik yönden ders çıkaracağımız bir husus var. Ağ varken yüksekten düşme nasıl oldu?
    Erkan bey bu konuda bilgimiz var mı?
  6. Benim bir arkadaşımın çalıştığı osgb'nin daanışmanlık verdiği yerdi orası.Karşı taraftan güvenlik kamerası kaydı ile anlaşılmış durum.Vinç halatın bir tarafına vurunca kopmuş işçiler düşmüş.İş güv.uzmanını nezarette 1 gün bekletmişler.İşverenler korkup şantiyeye gitmemiş öyle demişler.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Günah Keçisi olmuş bir uzman arkadaşımız.
    Şimdiden geçmiş olsun ve tez çıkması dileğiyle
  9. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Danışmanlık sözleşmesi uyanık OSGB ve Uzmanların kullandığı bir yöntem. Danışmanlık sözleşmesi ile hizmet alan işyerlerinde iş kazası olması durumunda OSGB ve ilgili uzmanın kanunen bir sorumluluğu olmuyor. Sorumluluk İSG Katip sistemi üzerinden yapılan sözleşmelerde geçerlidir. Ancak bizim "her şeyi bilen işverenler ve vekilleri" bu durumu bilmez. "Benim OSGB/ A sınıfı uzmanla Danışmanlık Sözleşmem var bana bir şey olmaz" der. Ancak iş kazası olması durumunda uyanırlar.
  10. yalinosgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Yalın OSGB Sağlık Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi
    iş güvenliği uzmanının durumunu bilen var mı ? bir arkadaş 1 gün nezarette tutulup salındı derken medyada çıkan haberlere bakılırsa tutuklanıp ceza evine gönderilmiş.

bu konu hakkında bilgisi olan paylaşım yaparsa sevinirim.

kolay gelsin.
  11. Orda tam zamanlı olan c sınıfı içerde onu almışlar A sınıf uzman dışarda bildiğim kadarıyla.Ogün vinç operatörü izinliymiş onun yerine yağcıya kullandırmışlar..Komik ama gerçek iş güv.Bu ülkede bu durumda
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Haziran 2014 ---
    Yanlız bu bazıları için iyi bazıları için çok kötü bir sey böyle oluyorsa C sınıfı uzmanların işi zor.Bence çok dikkat etmek gerekir.İnşaatda üç kuruşa çalışıp içerde yatmaya gerek yok.Danışmanlık sözleşmesi hakkında bilgi sahibi olduğum iyi oldu.
  12. yalinosgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Yalın OSGB Sağlık Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi
    çok elim olaylar. iş güvenliği uzmanları sorumluluk bizde değil dese de hakimler ve savcılar kanunu iyi analiz etmeden karar verebiliyor. Kasım Özer'in bir röportajında uzmanların sadece öneri vereceğinden bahsetmiştir. Sorumluluk nasıl olur da iş güvenliği uzmanına yıkılıyor anlamış değilim. Orada bir sorumlu aranıyorsa iş güvenliği uzmanının dediklerini yapmayan işveren suçludur.