1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Inşaat iskelesi çöktü: 5 işçi yaralandı

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşaat iskelesi çöktü: 5 işçi yaralandı

Bodrum'da, bir inşaatın iskelesinin çökmesi sonucu 4 metreden zemine çakılan 5 işçi yaralandı. Ambulansla hastaneye kaldırılıp tedaviye alınan işçilerden birisinin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi

işçi, iskelenin saat 18.00 sıralarında çökmesi sonucu 4 metreden zemine çakıldı. Beton zemine düşen işçiler Sercan Diler, Hızır Gilan, Erkan Akyol, Adnan Azlar ve Turgut Olgun çeşitli yerlerinden yaralandı.

Mülk sahibi Erdem'in ihbarı üzerine olay yerine gelen acil yardım ekipleri, yaralı işçileri ambulansla, Bodrum Devlet Hastanesi'ne götürdü. Tedaviye alınan işçilerden Sercan Diler'in hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayı hafif sıyrıklarla atlatan işçilerden Turgut Olgun, "İskeleye çıktıktan yaklaşık 15 dakika sonra çöktü. Dengesini kaybeden arkadaşlar yere düştü. Ben önce iskelenin sağlam kısmına tutunmayı başardım ardından ben de yere düştüm. Birkaç yerimde hafif yara var o kadar" dedi.

Villanın sahibi Mahir Erdem, "İki işçinin çıkması gereken yere 5 işçi çıkınca iskele ağırlığa dayanamayıp çökmüş. Daha tedbirli olmaları gerekirdi" diye konuştu.

KAYNAK
  2. red45 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fotoğrafdan gördüğüm kadarıyla zaten iskele uygun olmayan bir zemine, uygun olmayan malzemelerle kurulmuş. sanıyorum hiçbir çapraz bağlantı yok. Kurulan zemin eğimli ve kesin boşta kalan ayak vardır. Ayrıca herhangi bir ankrajla sabitlemede yapılmamıştır. Ağırlığı taşımaması tabi olağan ancak 5 diilde 3 kişi olsaydı da devrilme olasılığı benim açımdan aynı. Söylenecek bir şey yok geçmiş olsun. '' bir şey olmaaazz '' diyenlerede ders olsun. Bugün küçük sıyrıklarla atlatılan bu kazada düşenlerden biri kafasını merdiven köşesine çarpıp oracıkta hayatını kaybedebilirdi. kimsenin hayatı bukadar ucuz olmamalı. İş veren ile işçinin aldığı nefesde, öldüklerinde gidecekleri yerde aynıdır. Lütfen artık çamaşır ipi kopmuşda çamaşırlar yere düşmüş gibi davranmayalım.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olay ne işçi ne de işveren meselesi bence olay sadece İNSAN ,İŞ AHLAKI VE DE EĞİTİM meselesi arkadaşlar.işçi ve işveren olarak yaklaşım bizi realiteden uzaklaştırıyor.öyle şantiyeler var işveren paradan kaçmamış iskelesini güvenlik ağlarını vs. en kralından almış ama iskele kuran işçi yaaaa bişiy olmaz bu ayak bunu taşır diyerek saçma sapan kurup gitmiş ne zemine dikkat etmiş nede bağlantılarına sonrasında o adamı bul da göreyim (iskele kuranı) araki bulasın özellikle yaz sezonunda adam bir güne üç beş iş koyma derdinde.ee zaten tepesinde çalışan adamın kafaya bir baret dahi (ki diğerlerine hiç girmiyorum kkd lerin)taktırmak deveye hendek atlatmakla eşdeğer bir olay...şimdi bu anlattığım tabloyu hangi kategoriye koyabilirsiniz işçi işveren açısından...anlayış değişmeden bu tür kaza ların bitmeyeceğini düşünüyorum.biteceği günleri görmek dileğiyle....
  4. red45 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben işçinin kendi hayatını değersiz görmesi sebebine bağlıyorum. Zaten anlatmak istediğim, kendi şantiyemdede sürekli bahsettiğim şey bu. Sen kendine değer vermezsen patron tabiki vermez. Bunu eğitimlede, örneklede, kontrollede çözemiyoruz. Bu bir zihniyet ve küçük yaşlardan beri süregelen bir şey. Belki zamanla değişecektir. Benim tek ümidim bu yönde. Ben bu adamların ilk defa böyle bir tehlike atlattığına asla inanmam. Bu şekilde iskele kurup çıkan adam daha öncede aynı şekilde iskele kurmuştur. İster masraf azaltmak diyin, ister zaman kazanmak, isterde patrona yaranmak ama farketmez. Bu beyler iyileştikten kısa bir süre sonra yine bu tip uygunsuz bir iskele üzerine çıkacaklar ne yazık ki...
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    "Villanın sahibi Mahir Erdem, "İki işçinin çıkması gereken yere 5 işçi çıkınca iskele ağırlığa dayanamayıp çökmüş. Daha tedbirli olmaları gerekirdi" diye konuştu."

Mahir bey işveren ve İş Güvenliği sorumluluğun kendisinde olduğunun farkında değil,yazık.
  6. Laftan anlamayan işçi ve iş veren ile uğraşmak zor. Bişey olmaz diye dayılanan işçi düşünce hiç suçu yokmuş gibi kendini acındırmaya başlar. Suçu ötekine berikine atmaya çalışır. O para bu para gereksiz diye dayılanan İşveren malum korkudan suçu işçiye , sana bana atmaya çalışır.
    Zamanında oturduğum binanın dış cephesini yapanlara tehlikeli çalıştıklarını anlattığım için çok karışıyorsun diyerek binayı yarım yamalak bırakıp gitmişlerdi. Ardından komşularla sorunlar yaşamıştım. İnsanlardaki zihniyet değişmediği sürece bu tür kaza haberlerini daha çook okuyacağız gibi