1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat iskelesi kazası

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kaza Tanımı:İnşaat iskelesinin yıkılması

  Kaza tarihi:15.06.2013

  Yer: Mersin-Tarsus

  Kaza açıklaması: inşaatın onuncu katına sıva için iskele kuran sıva işçileri Mehmet Demir ((39) Enver Demir(38) ile Adem Şahinbaş (50) iskelenin üstüne çıkıp, kontrol etmek isterken, inşaatın beşinci katında iskele koptu. İşçiler iskele ile birlikte beşinci kattan beton zemine düştüler. Adem Şahinbaş olay yerinde can verirken, amca çocukları olan Mehmet Demir ile Enver Demir işçiler tarafından olay yerine çağrılan ambulans ile Tarsus'taki Devlet hastanelerine kaldırıldılar. Yaralıların durumlarının ağır olduğu öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

  Kaza yeri fotoğrafları (varsa):
  [​IMG]

  Kaza nedeni: Kaza inceleme raporu olmadığından tam oluşma sebeblerini ancak tahmini yapabiliyoruz.Büyük bir ihtimalle İskele bağlantılarının zayıf yapılması , Eski ve yıpranmış ara bağlantı elemanlarının kullanılması, kullanım ömrü dolmuş bağlantı elemanları kullanılması, bilinçsiz hareket..

  Kaza Öncesi alınması gereken önlemler:
  1- En öncelikli önlem; risk kontrolünün insan hayatıyla yapıldığı bir ülkede İsg bilincinin geliştirilmesi.
  2- Her işveren, yapı işlerini, fenni yeterliği bulunan kişilerin teknik gözetimi ve sorumluluğu altında yürütecektir.İskele kurulumu ve kontrolü sıva işçilerine bırakılamaz.
  3- Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.(iskele yıkıldığı için burda emniyet kemeri işe yaramayacaktır fakat konuyu takip eden arkadaşların aklında kalsın diye yazdım)
  4- İskelelerin taşıyabilecekleri en çok ağırlık, levhalar üzerine yazılarak iskelenin uygun ve görülebilir yerlerine asılacaktır. Bu ağırlıklardan fazla bir yükün iskelelere yüklenmesi yasaktır.
  5- İskelelerde görülecek arızalar derhal onarılacak zayıf kısımlar kuvvetlendirilecek veya yenileri ile değiştirilecektir.(ki bu yapılmadığından iskele bağlantı elemanları kopmuştur)
  6-- Çelik borulu iskeleler, sağa ve sola sallanmayacak şekilde yeteri kadar çapraz borularla takviye edilecek ve binadan ayrılmayacak şekilde tespit olunacaktır.
  7- iskele ilgili risk analizi uzman tarafından yapılmalı ve tespit edilen tehlike ve riskler ustalar ile paylaşılmalıydı.

  7- iskele ile ilgili ahşap yada çelik olup olmadığını bilmediğimiz için alınacak önlemleri devam ettiremiyorum.. Lakin her iki iskele türü ile ilgili alınması gereken önlemleri YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ nde bulabilirsiniz.
  link: http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index.php?option=com_content&task=view&id=7&Itemid=31

  '' Ölenlere Allah'tan rahmet,yakınlarına baş sağlığı diliyorum''
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1-Geleneksel iskeleler değil,Güvenli iskele dediğimiz eşikleri,korkulukları ve merdivenleri olan ve sağlam zemine kurulması gereken iskele sistemleri kullanılmalıdır,
  2-Paraşüt tipi emniyet kemeri kullanılmalı,paraşüt tipi emniyet kemeri iki adet tutucudan,susturuculu ve bağlantı elemanı(kıskacı) mandallı kancalardan oluşmalı.
  3-İskele topraklaması yapılmalı ve Fenni elemanlarca bu işi bilen kişilerce kurulmalı ve iskelede çalışma eğitimleri verilmelidir.

  Güvenli İskele

  Güvenlikli Dış Cephe İskele Sistemi
  İskele dikey çerçeveler Ø 48*2,5 / 42*2,5 mm TSE belgeli sanayi borularından, yatay korkuluk ve yatay elemanlar Ø 27*2,5 mm TSE belgeli sanayi borularından yapılmaktadır.​
  Kurulumu hızlı, ekonomik, sağlam ve pratik bir iskeledir.​
  [​IMG]
 3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  can halatlarıda eklenebilir
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman