1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat iskelesi ve güvenlik

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve doxan9 tarafından 10 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. doxan9 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Genel olarak site gibi yüksek katların ya da mürtefi yapıların inşasında tercih edilen bu iskele çözümleri, işçi güvenliği bakımından en donanımlı sistemler olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

  Diğer iskele çeşitlerine nazaran, görünüm ve kullanım itibariyle tamamen farklı olan, her kat arasındaki iki yatay bağlantı noktası ile çift sıra yürüme platformundan oluşan bu modüller, kendinden merdivenli ve korkuluklu olarak hizmete sunulmaktadır. Yine diğer dizaynlara bakılarak boruları TSE li 48.3mm yan pano, çapraz çubuklar 34.2.5mm ölçüleriyle, kalınlığı daha da artırılmış olarak karşımıza çıkmakta, bu sebeple de en çok tercih edilenler arasına yerleşmiş olmaktadır.

  Alt ayar vidası ve başlangıç ayağının zemine sabitlenmesi, dengeli ve sistematik bir şekilde pano ve bağlantı elemanlarının birbirine kenetlenmesiyle oluşturulan bu sistemler, duvar dayama elemanları ve korkulukların mukavemetinden güç alarak, olumsuzluklara karşı direnç gösterecek biçimde tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Boruları ve bağlantı elemanları galvanizli tel ile desteklenerek, bağlantı bölümleri de özel kaynak altı makinelerde kuvvetlendirilmiş olan bu platformlarda, iki kat uygulanan rapit boya sayesinde de çabuk deforme olma ve korozyona uğrama olumsuzlukları da engellenmiş olmaktadır.

  Birbirini takip eden eşit sıralar sebebiyle, cephenin bütün bölümünü kavrayarak, her alana ulaşabilme ve uygulama yapabilme imkânı da sunan bu iskele modeli, ayrıca güvenli merdiven geçişleriyle de farklı katlara hızlı ve pratik erişme imkânı sağlamaktadır. Her katta bulunan topukluk tahtası ile de malzemelerin aşağı düşmesi ve bir kazaya sebebiyet vermesi engellenmiş olan modelde, işçilerin beline kadar uzanan korkuluk sistemleriyle de iş kazalarının oluşumu da sıfıra indirilmektedir. Kurulumu çok pratik olan yalnızca malzemelerin doğru ve dengeli olarak angajman edilmesi gereken bu çözümlerde, yük, balans ve yükseklik sınırları göz önüne alınarak uygulamalarının yapılması, bakım ve eksikliklerinin göz ardı edilmeden kullanılma sunulması gerekmektedir.

  Bütün bu özellikleriyle bir iskele sisteminden beklenen bütün nitelikleri bünyesinde barındıran, zaman ve işten tasarruf sağlayıp, kısa zamanda büyük işler çıkarılmasına yardımcı olan bu çözümler, güvenlik adına akılda hiçbir soru işareti bırakmamakta ve gönül rahatlığı içerinde tercih edilme sebebi olmaktadır.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Örnek resim ve video koyarmısınız @doxan9