1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Inşaat iskelesinden düşen müfettişi ve inşaat mühendisi hayatını kaybetti

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazık ki Ala Yazıkkk!
  3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışan da ölüyor, teftiş eden de
    Ankara'dan Kayseri'ye gelen 29 yaşındaki iş müfettişi Naci Ayvalıoğlu ile inşaat mühendisi Baki Güneş, 8 katlı inşaatın 5'inci katında denetim yaparken iskelesinden düşerek öldü.

Olay, merkez Melikgazi İlçesi Tacettinveli Mahallesi'ndeki Hassan Yapı'ya işyeri ve konut inşaatında meydana geldi. Ankara'dan gelen 25 iş müfettişinden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği Ankara Grup Başkanlığı'nda görevli ve 1 yıllık evli 29 yaşındaki Naci Ayvalıoğlu, firmanın inşaatı mühendisi Baki Güneş ile birlikte inşaatta denetleme yaptı. İnşaatın 5'inci katındaki iskelenin çökmesi sonucu Müfettiş Ayvalıoğlu ve Güneş, 2'nci kattaki dükkanların olduğu bölümün terasına düştü. Müfettiş Naci Ayvalıoğlu ile kendisine inşaatı gezdiren inşaat firmasında görevli mühendis Baki Güneş olay yerinde öldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

http://www.haberartibir.com.tr/ekonomi/calisan-da-oluyor-teftis-eden-de-h15883.html
  4. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Allah rahmet eylesin. Bu inşaatlar yükselen mezarlar oldu artık. Yerin altı da üstü de bir oldu. Çok eğitimsiz bir milletiz.
  5. reha demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Allah rahmet eylesin.Bir an önce iş güvenliği uzmanlarının yetkileri artırılmalı.Gerekirse işverene ceza yazabilmeli.Eski tip iskeleler,araçlardaki hurda indirimi gibi bir yöntemle standartlara uygun iskelelerle değişmeli.Gerekirse kosgeb, faizsiz kredilerle işverenlere iskele alımı konusunda yardım etmeli.Buna inşaat emniyet ağları gibi pahalı ama güvenlikli donanımları da ekleyebiliriz.
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Allah rahmet eylesin.
  7. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kontrol olmayınce ne olacak her daim aceleleri oluyor taşeron para kazanacak ya
  8. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    İnsan canı mı para mı? Bence eski tip iskelerin tamamını yasaklayacaksın. İskelesi yoksa inşaat yapmasın. Zaten eski iskele kullanan zihniyetle müfettiş geldiğinde görsün diye inşaatın girişine baret yelek ve emniyet kemeri asan zihniyet aynı. Allah rahmet eylesin çok üzücü bir haber.
  9. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Allah rahmet eylesin,yakınlarına sabır versin. İngiltere'de inşaat iskelelerini YETKİLİ İSKELE FİRMALARI kuruyor ve kuran uzman mühürlüyor.İskele kurmayı daha ciddiye almalıyız ki başka ocaklar sönmesin.
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Toprak zemin üstüne iskele kuruluyor. Bu işi proje mühendisleri yaptırıyor. Proje mühendisi iskeleyi toprak zemine kuracaksan kur yoksa çık git dediğini iskele firmasının sahibi söylüyor. . . Anlayacağınız durum vahim.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İskele kurma ve sökme planı olmayan,
    İskele üerinde çalışma izni etiketi olmayan,
    İskele uygunluk belgesi olmayan,
    İskele statik hesaplarının yapılmadığı,
    İskelenin H tipi olan ve mevzuat kriterlerinin dışındaki güvensiz iskele üzerinde denetim yapmak saçmalıktır.Bir müfettiş bu iskeleyi gördüğü zaman bu iskele acilen sökülmeli ve üzerinde kişi çalıştırmamalı deyip kesip atmalıydı..
  12. özkanozkanozkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 dakika oldu haberi duyalı ve hala şoktayım.Naci Üniversiteden arkadaşımdı benim.Ne diyeceğimi bilmiyorum ama benim için gerçekten yıkıcı bir haber oldu.İkinizin de mekanı cennet olsun.
  13. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangi bölüm mezunuydu?
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  15. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    ben 6 işçinin ölüm tehlikesi ile iş yapmasını engelleyemediğim için, bakanlığa da şikayet etmek istemediğim için iyi geliri olan işimden istifa ettim dün.
  16. kozdemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44637
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    euas
    Çok vahim üzücü bir hadise bu kısa sürede iskelenin neden olduğu ölümlü iş kazalarının artması ve hele iş müfettişinin denetimi sırasındaki olan kazanın olması bu işle ilgili sahada çok aksaklıkların oldugunun neticesidir. Gerekli hassasiyetlerin gösterilmemesi ve önlemlerin alınmaması yine bu kazaların olacağının habercisidir.
  17. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iskele ölümleri her geçen gün devam ediyor madende o kadar ölüm meydana gelince en iyi teknolojiler ile düzenleme kararı çıktı. ingilterede iskeleyi kuran firmaların varlığı acaba ülkemiz için bazı yetkilileri soma gibi 301 sayısı mı ancak uyandırır. ( ALLAH göstermesin.) biz türkiye henüz gerçekten proaktif yaklaşıma geçmedik hala reaktif durumdayız malesef.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Haziran 2014 ---
    Birde iş güvenliği ülkemizde her yerde henüz aynı ciddiyette uygulanamadı ve çok yavaş bir ivme ile ilerliyor buda bizim bakış açımızından kaynaklanıyor bu hassasiyeti entegre etmemiz çok zor görünüyor bu yüzden bu iş çok zaman alacak.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar, diğer sektörlerde olduğu gibi bu 6331 den bir halt olmaz. Kilit noktaları düzenleyen bir kaç cümle değişikliği-ilavesi mevzuatta yapılmadıktan sonra bu haberleri sürekli alacağız. Buna yanaşmıyorlar.
    Ben kendi adıma inşaat mühendisi olarak bu konuda nasıl bir öneride bulunabilirim diye düşündüm ve yapı denetim kanunu da inceledim. Yapı denetim kanunda yapı denetim şirketlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden şantiyede önemli eksikler varsa bölge müdürlüğüne yaptırımda bulunmaları şartı var ve bununla birlikte bildirimde bulunmadıkları takdirde kapatılma cezaları var. Ama bu kanunda sorumlu olan çevre ve şehircilik bakanlığı bu konuda hiç sıkıştırma yapmıyor. Şimdiye kadar bu bakanlık inşaatlardaki diğer uygunsuzluklar dolayısı çok yapı denetim şirketi kapatmışken, iş güvenliği uygunsuzluğu yüzünden kapattığı hiç yapı denetim şirketi yok gibi nerdeyse. Kendilerine bimerden yazı yazdım, yazımda 2011-2012 yılında SGK kayıtlarına girmiş yaklaşık 500 kaza varken, kendilerinin iş güvenliği nedeni ile kaç tane kapatma yaptıklarını sordum. Gelen cevapta bu sayının 61 olduğunu yazdılar. (Bu 61 rakamına başka uygunsuzluklarda dahil, sadece iş güvenliği yönünden kapatılan yoktur diye tahmin ediyorum.) Şimdi sırada bu bilgileri Cumhurbaşkanlığı, TBMM Soma komisyonuna, vb. yazarak, yapı denetim şirketlerinin iş güvenliğini sağlamayan inşaatlarda, inşaatın durdurmaları gerektiğini yazacağım.
    Şu mevcut halde çalışma bakanlığının içindeki azıcık teftiş kadrosuyla inşaatlarda bu iş olmuyor. Ama her ilde sayıları fazla olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teşkilatının kadrolarının bu konuya özen göstermesiyle bu işte çok önemli bir ilerleme kaydolur diye düşünüyorum.
    Mevcut durum ortada.