1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat kalıp üzerinde yüksekte çalışmalarda yaşam hatları ve emniyet kemeri kullanımı

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve T.Ulus tarafından 4 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  İstanbul'da inşaatlarda iş güvenliği hak getire; Uygunsuzlukları bulalım lütfen!

  Ekli Dosyalar:

 2. newisg İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  YDA İNŞAAT
  Ankaradan yüksekte çalışma ile ilgili nacizene iş güvenliği önlemlerimiz...

  Ekli Dosyalar:

 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Örnek fotolardaki yaşam hatlarındaki sehimlenmeler var ve gevşek
  Döşeme Kalıp Montajı ;
  2 Çeşit döşeme kalıp kurulum düzeni bulunmakta;

  Monolitik döküm olarak kolon ve döşeme kalıplarının birlikte montajı
  Parçalı döküm olarak kolon ve döşeme kalıplarının ayrı ayrı montajı
  Bu her iki kurulum düzeninin en önemli farkı; toplu koruma tedbiri olan yatay yaşam hattının kolon filizlerine bağlanarak oluşturulmasına olanak sağlayıp sağlamadığıdır.

  Parçalı dökümün benimsendiği ve uygulandığı şantiyelerde; kiriş altına kadar betonu dökülmüş kolon ve perdelerin devamı olan demir filizlere EN 795 C standartlarına sahip paslanmaz çelik ya da yüksek mukavemetli polyamid liflerinden yapılmış EN 1891 standartlarında halatın akslar arası çekilerek tam vücut emniyet kemerine bağlantı oluşturulması sağlanır. Döşeme kalıp montajına bu hatlar çekilerek başlanır.
  Monolitik dökümün benimsendiği ve uygulandığı şantiyelerde ise; kolon ve perdelerin oluşturduğu filizler tüm döşemenin kalıp montajından sonra gerçekleştiği için döşemenin doğru noktalarına tatbik edilerek en efektif şekilde yararlanılabilecek metal dikmeler vasıtasıyla yatay yaşam hattı kurulacak noktalar tahsis edilmelidir. Akslar arası tüm hatlara yatay yaşam hattının gerilebilmesi ve döşeme kurulumunun her aşamasında imalata engel olmaması adına; kalıbı bağlanan kolonlara kalıbın devamı olarak uzatma parçası sağlam bir şekilde monte edilirse yatay yaşam hattı bağlantı noktaları pratik olarak oluşturulmuş olur.
  Döşeme kalıp uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar;

  Döşeme altı kurulacak olan ızgara sisteminin malzemesini oluşturan 5*5 &10*10 kalas veya H20 kirişlerinin döşeme proje boyutundan daha geniş şekilde oluşturulmasıyla döşeme etrafı koruma platformu oluşturulmalıdır. Bu platformun etrafı korkuluklarla çevrilerek gerek kalıpçı çalışanların döşeme kenarı işlerinde gerekse de döşeme betonu döküldükten sonra devam edecek olan döşeme kenarı kolon-perde imalatları için önlem alınmış olmaktadır.
  Döşeme kalıp montajında çalışma yerine güvenli ulaşımın sağlanabilmesi için ulusal standartlara uygun, basamakları kaymaz malzemeden yapılmış veya kaymaz malzeme ile kaplanmış, yeterli sağlamlıkta el merdivenleri ya da korkuluklu geçişlerin yapılması gerekmektedir.
  Merdivenlerin boşluk tarafında kullanılmaması için kontrollerin yapılması ve çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir.
  Döşeme montajında çalışanların çalışma mahallinde tam vücut emniyet kemeri ile bulunmaları sağlanmalı ve bu konuda çalışanlar bilgilendirilmelidir.
  Monolitik dökümün uygulandığı bir diğer uygulama tünel kalıp uygulamasıdır. Tünel kalıp uygulaması özel bir uygulama olup, alınacak tedbirler aynı mantık çerçevesinde fakat kalıp uygulamasının sahip olduğu karakteristik yöntemlerle sağlanacaktır.
  Tünel kalıpların kendi çalışma platformları ve kenarlarda çalışanlar için koruma sistemleri mevcuttur (Korkuluk sistemi, güvenlik ağları, konsol platformlar vs. gibi).
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]