1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat sektörü için bir önerme

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 26 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli arkadaşlar bugün aklıma bir fikir geldi. şimdi oturun yamacıma size anlatacaklarım var:)özellikle inşaat müh. mimar vs bu sektörün içinde olanlar iyi dinlesin sözlüye kaldıracam sonra:D
    türkiyede genel manada güvenliğe ne kadar önem verildiği malumunuz.durum inşaat sektörü için de aynı ama yine aynı biz iş kendimize (burada bizden kasıt türkiye halkı)gelince en güvenli olanı tercih ediyoruz yalanmı:).
    bir ev aldığınızı düşünün diyorki binanın üzerinde' bu binada öncelik güvenliktir.bu bina tüm güvenlik önlemleri düşünülerek inşa edilmiştir.ve bu bina inşaatında tek bir insanın burnu bile kanamamıştır'.tabi bu sloganı uzatmak mümkün şöyle yangın tedbiri alındı böyle depreme dayanıklı vs. diye bir yazı okusanız ne kadar cezbeder değilmi sizi?inşaatçıların bunu bugüne kadar düşünmemiş olması şaşırtıcı yada varsa da ben görmedim.şahsen böyle bir bina görsem oradan bir daire almak isterdim:)ve yine ben müteahhit olsam bana yaptırılmaya çalışılan güvenlik mevzusunu bu şekilde avantaj a çevirirdim.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Fatma Kocaer Hanım,
    şahsen bu dediklerinizi inşaat reklamında vb. görmek benim içimi rahatlatırdı ama şahsım adına söyleyeyim ki bu beni fazla ilgilendirmezdi. Benim için ilk etapta evin ücreti olurdu. Kabul etmeliyiz ki bu bir kültür meselesidir ve o kültür şu anda henüz yeni yeni insanlarımıza tohumlanıyor. Filizlenecek, fide olacak vb. vb.
    Çok güzel temenniler ama önce halka bu güvenlik kültürünü oturtamadığımız sürece ilk sırada hep para olacaktır.
    saygılarımla.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öncelikler farklı olabilir sait bey sonuçta pahalı evde alsanız ucuz evde alsanız güvenlik konusunda tereddütlüyüz.acaba müteahhit çaldımı falan düşünsenize 8 9 şiddetinde depreme dayanıklı olsa bunuda ispatlasa ne kadar güzel olur.şahsen ben bütçem el verdiği sürece alırım.ben konyadayım zamanında burada belki hatırlarsanız bir bina kendi kendine göçmüştü 100 kişiye yakın insan hayatını kaybetmişti allah rahmet eylesin binalar burada dış görüntüsü süper ama ne kadar güvenli tartışılır .içine giriyosunuz uyduruk yangın merdveni bile size fikir veriyor binanın kalitesi hakkında.insanlarda evi ankasrte mutfak gibi şeylerle değerlendiriyor.binalarda güvenlik önemli bir konu
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Fatma Hanım. Bende Yaka da oturuyorum.
    Dediğiniz evlerin denetimleri konusunda bir denetleme mekanizması var biliyorsunuz ki.
    Parayı verince hepsi yapıyor diyebilirsiniz ama ismini kanıtlamış olan 3 tane yapı denetim firması var Konyada.
    Bunların hiçbirisinin işinde de sizin dedikleriniz gibi biz şunu yapıyoruz, biz bunu ediyoruz demiyor ve kapış kapış gidiyor evleri.
    Kurs yerindeki hocamız ( Kursu konyada aldıysanız muhtemelen aynı yerden aldık ) Zümrüt Apartman olayındaki sorunun sebebini işin uzmanı olarak anlattı hatırlarsanız. Hesabı yapan kişi bir müteahhit değildi ve 120kg mukavemetli olması gereken kolon hesabının neden 65kg'a göre yapıldığının cevabını onlar da beklemekte. Uyduruk yangın merdiveninin de denetlemesi zaten kurumların elinde. Son yıllarda binaların güvenliği konusunda benim tereddütüm yok. Ufak tefek eksiklikler var ama binanın yapısal anlamda statiğini bozmayacağına ve eksikliklerin kısa sürede giderileceğine inandığım şeyler bunlar da.
    Saygılar.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sait bey hemşeriymişiz:) kursu konyada almadım dolaysıyla hocanın anlattıklarından da haberim yok.burada niyetim meslek erbablarını eleştirmek değildi.ama sistem de bana çok güvenli gelmiyo devlet bu denetim işini yapı denetim firmalarına verdi.ama onların güvenli diye verdiği raporların gerçekten öyle olup olmadığının anlaşılması için bile en az 10 yıla ihtiyaç var. kaldıki benim derdim bunlarla değil bu binaları yapanlarla konyada yaşıyosanız görüyosunuzdur. acayip hızlıyız inşaat konusunda arkamızdan taş atsan yetişmiyo:)ben çoğu zaman şaşırıyorum burda bu bina yoktu ne zaman yapıldı diye.bu kadar hız ile yapılan işlerden ne kadar güven beklenebilir?bu arada yakada bildiğiniz ev varmı satılık bahsettiğim standartlarda:)
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Fatma hanım. İşte mühendislik de zaten bu değil midir? eldeki imkanlarınızı en etkin ve verimli şekilde kullanırsanız mühendisliğiniz ortaya çıkar. O yeni binaları okumamış bir insan da inşaa edebilir. Ama bekleyerek, acaba böyle nasıl olur bir bakalım vb. diyerek. Ama mühendis bütün hesaplarını en başından yapmış birisidir. Engellenemez olaylar dışında herşey planlanmış, sonucu ve maliyeti bellidir.
    Sizin çekinerek yaklaştığınız şey aslında kentimizde mühendisliğin etkin olarak kullanıma başlaması oluyor.
    Sadece Konya ile sınırlamayın. İstanbuldaki firmaların konut yapma hızına bakarsanız aslında bizimkilerin yavaş kaldıklarını bile göreceksiniz. Güven konusunda sıkıntınız olmasın. Yakada sürekli olarak satılık evler mevcut. Elinizde nakitiniz olduğu sürece çok uygun fiyatlara da ev sahibi olabiliyorsunuz.