1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Inşaat sektöründe iş kazalarına karşı tse belgelendirmesi...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Türk Standardları Enstitüsü(TSE) 2015 yılı itibarıyla inşaat sektöründe iş kazalarının önüne geçilmesinde kritik önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının belgelendirmesi faaliyetlerine başladı.
  [​IMG]
  TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz'ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

  "Türkiye, inşaat sektöründe gerçekleşen ölümlü iş kazalarında Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde inşaat sektöründe olan her üç ölümlü iş kazasından ikisi yüksekten düşme sebebiyle olmaktadır.

  Son olarak Gaziantep'te bir inşaat şantiyesinde 23 Temmuz 2015 tarihinde meydana gelen ve 2 işçimizin vefatına 4 işçimizin ise yaralanmasına sebep olan iş kazası ile kamuoyunun dikkati bir kez daha yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği hususunda toplanmıştır.

  Türk Standardları Enstitüsü, 2014 yılı Mayıs ayından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ''Güvenli İskele, İskelede Güvenlik'' projesi kapsamında paydaş olarak çalışmaktadır.

  Enstitü bu kapsamda, 2014 yılında başlattığı çalışmalarla konuyla ilgili altı adet standardın belgelendirme altyapısını hazırladı ve 2015 yılı itibarıyla yüksekte yapılan işlerde kullanılan iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının ulusal ve uluslararası standartlara göre belgelendirilmesini yapmaya başladı.

  Bu çerçevede Enstitü Türkiye'de on firmaya, yurt dışında iki firmaya inşaat sektöründe yüksekte çalışmayla ilgili standartlarda toplamda 12 adet belge verdi.

  TSE bu faaliyeti ile, ülkemizin önde gelen sektörlerinden çelik konstrüksiyon ve iskele imalat sanayisine, uluslararası standartlara göre AR-GE, ÜR-GE, üretim yapma ve ürün belgelendirebilme kabiliyeti kazandırdı.

  TSE'nin, ''Güvenli İskele, İskelede Güvenlik'' Projesi kapsamında belgelendirmesini yaptığı standartlar; TS EN 12810-1 Ön Yapımlı Bileşenlerden Oluşan Cephe İskeleleri - Bölüm 1: Mamul Özellikleri, TS EN 1495+A2 Kaldırma Platformları-Sütunlu Çalışma Platformları ve TS EN 795 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım-Ankraj Cihazları alanındadır.

  Ayrıca belgelendirme alt yapısını tamamladığı ve başvuru kabulüne hazırlandığı standartlar ise;

  TS EN 12812 Kalıp İskeleleri Performans Gerekleri ve Genel Tasarım, TS EN 1065 Ayarlanabilir Teleskopik Çelik Ölçüm Uçları - Ürün Özellikleri Tasarım ve Hesaplama ve Deneylerle Değerlendirmesi ve TS EN 1263-1 Güvenlik Ağları-Bölüm 1: Güvenlik Kuralları, Deney Metotları'dır.

  İnşaat sektöründe ve çelik konstrüksiyon ve iskele imalat sektöründeki tüm firmalarımızı, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik bu belgelendirme hizmetlerinden yararlanmaya davet ediyoruz. Firmalarımızın TSE Belgesi alması inşaatlarda yüksekten düşme risklerinin önlenmesi için en etkin çözüm olacaktır".

  Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   66 KB
   Görüntüleme:
   6.462