1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat sektöründe iş sağliği ve güvenliği semineri

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tarih: 31 Ekim 2014; 09:30 – 17:00

  Yer: Holiday Inn Ankara, Tunus Caddesi No:7 Kavaklıdere/ANKARA

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bakanlığımız;Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) ile işbirliği içerisinde, iş sağlığı ve güvenliği alanında seçilen bir konuda, işyerlerinde risk bilincini yükselterek önleme kültürünü yaygınlaştırmayı ve iyi uygulamaları geliştirmeyi amaçlayan iki yıl süreli kampanyalar düzenlemektedir. Söz konusu kampanyalar içerisinde ulusal düzeyde gerçekleştirilen ve bilginin/tecrübenin Avrupa çapında yayılarak kampanyanın hedeflerine ulaşmasını sağlayan ülke etkinlikleri de mevcuttur. 2014-2015 yılları kampanya konusu “psikososyal riskler” olarak belirlenen kampanya kapsamında bu çerçevede ülkemizde düzenlenecek olan “İnşaat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri”, Ajans ile işbirliği içerisinde, 31 Ekim 2014 Cuma günü saat09:30-17:00 arasında, Holiday Inn Ankara Otel’de (Tunus Caddesi No:7Kavaklıdere /ANKARA) gerçekleştirilecektir.

  Düzenlenecek olan bu seminer ile inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin farkındalık oluşturmak,sektörün İSG yönünden sorunlarına yönelik çözümler geliştirilmesi bağlamında işveren, çalışan, uzman, profesyonel, ilgili tüm tarafların buluşturulması ve bilgi ve deneyimlerin paylaşımı hedeflenmektedir.

  Seminere katılım ücretsiz olup özellikle inşaat sektöründen işveren, çalışan, uzman, profesyonellerin katılımı beklenmektedir.

  Değerli katılımlarınız bizlerionurlandıracaktır.


  LCV için aşağıdaki iletişimbilgilerini kullanabilirsiniz:

  E-posta: ezgielif.topaloglu@gmail.com

  Tel: 90 312 447 00 20


  Afiş İçin Tıklayınız
  healty_workplaces.jpg
 2. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  Seminere katılan arkadaşlar bilgilendirme yaparlarsa çok iyi olur.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  31.10.2014

  İNŞAATLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ GENEL BİLGİLENDİRME RAPORU

  31.10.2014 tarihinde Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri gerçekleştirildi. Seminerde, Müsteşar Yardımcısı, İş Müfettişi, İş Güvenliği Uzmanları ve yabancı konuşmacılar yer almıştır.

  09:30, 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilen konuşmalarda aşağıdaki konulara değinilmiş ve soru-cevap şeklinde seminer tamamlanmıştır.

  İntes Genel Sekreteri Necati Ersoy, SGK’nın iş kazası ve meslek hastalığı primi aldığını ancak, iş kazası meydana geldiğinde SGK’nın yine rücu davası açtığını, bunun değişmesi gerektiğini öne sürdü. Şöyle ki; iş kazası meydana gelmeyen işletmelerden prim alınmaması, gerekirse diğer kaza oranı yüksek olan işletmelerden iki kat fazla alınması gerektiğini savundu.

  İş kazası oranlarının azalmasında Uluslar arası sözleşmelere değinen Müsteşar Yardımcı Serhat Ayrım; ILO 187 No’lu sözleşmenin (İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi) imzalandığını, inşaatlarda ve madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmelerinin imzalanacağı bilgisini vermiştir.

  Ülkemizde iş kazaları oranının azaltılmasında, güvenlik kültürünün oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır. Bunun için; işyerlerinde mesleki eğitim ve okul öncesi eğitim programlarına başlanıldığı, ilköğretim okullarında İş Sağlığı ve Güvenliği derslerinin okutulmasına ve derslere entegre edilmeye başlanıldığı söylenmiştir.

  Micheal McDonagh, ILO 167 nolu sözleşmenin ülkelerinde var olduğunu ve uygulandığını belirtti. Sözleşmenin uygulanmasından sonra, ülke’de (İrlanda) iş kazası oranlarının % 4-5 oranlarına kadar düştüğünü önemli olanın, sözleşmenin ülke genelinde uygulanması ve hayata geçirilmesinin olduğunu altını çizerek belirtti. Sözleşmenin içeriğine bakıldığında; Müteahhit seçiminin önemi, işçi, işveren ve yetkili kişi gibi tabirlerin tanımlanmış olması, teknik konulara binaen teknik kuralların getirdiği, temsilcilerin seçimi ve atanması, tasarım aşamasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması, tüm alt işverenler arasında iletişimin sağlanması, toplu korunma önlemlerine öncelik verilmesi, kazı, basınç altında çalışmalarda yetkili bir kişinin belirlenmesi ve çalışma alanını teftiş etmesi, bir işçinin birden fazla görevi bulunması durumunda en az 10 günlük eğitime tabi tutulması gibi, uygulamaların var olduğunu bildirmiştir.

  Örneğin; inşaat işyerinde KKD kullanmayan işçi tespit ettiklerinde, işi durdurduklarını ve iki hafta içerisinde tedbir alınması istenmekte.İşçi’ye 6 ay ila 36 a arasında hürriyeti kısıtlayıcı cezalar verildiğini söylemiştir.

  Ayrıca, inşaat sektöründe sağlık ve güvenlik planının oluşturulması planın, projenin başından sonuna kapsayıcı özelliğe sahip olması gerektiğini söyledi. Planın temel özellikleri ise; basit ve sade olması, saha’ya özgü riskleri içermesi, projenin nasıl yönetileceğine dair bilgiler içermesi, güvenlik idame raporlarının ve güvenlik dosyasının oluşturulmasıdır.

  İntes İş Güvenliği Uzmanı İrem Engin, inşaat sektöründe mesleki eğitim programlarının devam ettiğini ve saha uygulamalarını paylaştı. İş kazalarının, eğitimler ile çalışanların bilgi düzeyleri arttırılarak, güvenlik kültürünün oluşturulması ile azalabileceğini savunmuştur.

  İSG Uzmanı Turgay Binyıldırım, iş kazalarının araştırılması, analizi ve raporlanmasında kullanılan HATA ÜÇGENİ (Tripod Beta) yönteminin RA/RD üzerine etkileri hakkında bilgilendirdi. İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemenin temel yolunun, hata’yı insanda aramak yerine, yönettiğiniz sitemin sorgulanması gerektiğini vurguladı. İnsanı istediğiniz gibi değiştiremezsiniz ama sistemi rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Bundan dolayı, işyerlerinde iyi bir sistem kurulması ve yönetilmesi gerektiğini savunmaktadır. Hata üçgeni metodu, temelde Tripod Beta metodu üzerine kurulmuş olmakla birlikte, daha da gelişmiş ve yer yer farklı uygulamaları olan bir yöntemdir. Örneğin, bağımsız bir kaza gelişim ağacını kullanılır. Tripod teorisi 1980’li yılların sonu ile 1990’lı yılların ilk yarısı arasında yapılan bilimsel araştırmalara dayanmaktadır. Shell İnternational tarafından desteklenen ve talep edilen bu çalışmanın, Universiteit Leiden ve Victoria University tarafından yürütüldüğünü bildirmiştir.

  İş Müfettişi Serkan Çetinceli, yapı işlerinde her 20 kazanın 1’inin ölüm ile sonuçlandığını söyledi. İnşaat sektörü 2009 teftiş modelinin, belirli konulara odaklanmaksızın teftiş esnasında görülen her uygunsuzluğa ilişkin tespitler yapıldığını, kontrol teftişleri sonucunda devam eden aykırılıklar için idari para cezalarının uygulandığını belirtti. Yeni yaklaşımın, tepkisel teftişlerin oranının azaltılmasını, güvenlik kültürünün artırılmasını, sosyal sorumluluk konusunda bilinç oluşturmasını, taraflarla yakın işbirliğini sağlayan ÖNLEYİCİ TEFTİŞLERE ağırlık verilmesinin yani proaktif yaklaşımın sergilendiğini söyledi. HES inşaatlarında 2012 modeli, Ankara Grup Başkanlığına bağlı illerde pilot denetimler, genel bir denetim gerçekleştirildiği ve idari para cezaları uygulandığını 2013 modelinin ise şu şekilde olduğunu belirtti; Denetimlerin programlı, (iki aşamalı) aynı ay’da iki defa denetlendiği… Teftiş konularının; risk değerlendirmesi, isg organizasyonu, yüksekte çalışma, kazı çalışmaları, ulaşım yolları, yangın-parlama-patlama, barınma yerlerinin olduğunu, ikinci aşamada giderilmeyen hayati riskler için durdurma kararı ve idari para cezası verildiğini bildirdi.

  Bina inşaatlarında; programlı teftişler ile asgari isg gerekliliklerinin, saha önlemlerinin kontrol edilmesi gerekirse idari para cezaları ve iş durdurma gibi yaptırımların uygulandığını söyledi.

  Büyük inşaat işyerlerinde İSG yönünden programlı, araştırma faaliyetleri gerçekleşmektedir. Mega projelere özgü teftiş modelinin ve takviminin belirlenmesi, İSG yönetim sistemini, kurulan organizasyonun, uygulamalarının ve saha gözlemleri, mevzuat eksikliklerinin belirlenmesi gibi faaliyetler gerçekleşmektedir.

  2014/Ekim ayında maden teftişinde görev alanlar hariç tüm Teknik İş Müfettişleri Türkiye genelinde inşaat işyerlerinde görevlendirilmiştir. Teftişin konusu, Yüksekte Çalışma ve Barınma Yerleri… İller; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi büyük iller başta olmak üzere 43 il’de yürütülecektir. İllerin belirlenmesinde, 2013 yılına ait istatistikler esas alınmış, yapı işyerlerinde meydana gelen ölümlü iş kazası sayıları, işyeri sayısı, illerdeki toplam iş kazası hızları dikkate alınmıştır. 1800 civarında işyerinin denetlenmesinin beklediğini bildirmiştir.

  Ayrıca, teftiş esnasında fotoğraflanan saha uygulamaları hakkında görseller sunulmuş, özellikle yüksekte çalışmalarda olumlu ve olumsuz çalışmalar paylaşılmıştır.

  Kıdemli İş Müfettişi Nikolay Arnaudov (Bulgaristan), inşaatlarda güvenli iskelelerin kullanıldığını, yüksekten düşme sonucu iş kazası oranlarının azaldığını bildirdi. Özellikle iskelelerin standartlara uygun olması, kurulum ve söküm işleminin uzman kişilerce yapılmakta olduğunu söyledi.

  Türkiye Müteahhitler Birliği Çalışma Mevzuatı Danışmanı Prof. Dr. Cem Kılıç, alt işveren tanımının mevzuat’ta (Alt işveren Yönetmeliği, İSG Kanunu, İş Kanunu) farklı söylemler yerine tek çatı altıda toplanması, karmaşıklığın giderilmesi gerektiğini bildirmiştir.

  Seminer sonucunda, soru-cevap kısmında İş Güvenliği Uzmanları Derneği Sevim Macit’in Kentsel Dönüşümlerde İSG önlemleri ile ilgili sorduğu soruda, herhangi bir denetlenmenin olmadığı Serkan Çetinceli tarafından söylenmiştir. Ayrıca, İş Güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri ile ilgili gelen soru üzerine; İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma sürelerinin uzatılarak 10,20 ve 40 olarak değiştirileceği, yönetmeliğin hazır olduğu ve imza’ya sunulduğunu İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim bildirmiştir.

  Osman SAYAR
  İş Güvenliği Uzmanı (MS.c/B)
  İş Güvenliği Uzmanları Derneği İstanbul Temsilcisi

  Ekli Dosyalar:

 4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Eğer siyasi mercilerin imzasını geçmediyse takılı kalma ihtimali yüksek. Benim pek umudum az ama umarım yanılırım.
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  mesele umut meselesi değil,gerçekliktir..İşverenler mühendis çalıştırmaya başladıklarında iş güvenliğide oturmaya başlıcaktır..kaynağında çözüm..fakat mühendiside kendilerine benzetiyolar sonunda farkeden bişe olmuyor..