1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Inşaat ustalarının sertifikalandırma çalışmaları

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan, Türkiye'de 3 milyon civarında inşaat ustasının bulunduğunu söyledi.
  haber.jpg
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan, Türkiye'de 3 milyon civarında inşaat ustasının bulunduğunu belirterek, "Bu güne kadar 265 bin kişiye, 360 bin geçici ustalık belgesi düzenlendi" dedi.
  Kaptan, Adapazarı Belediyesi'nce Orhan Gazi Kültür Merkezi'nde düzenlenen
  "İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Konferansı"nda yaptığı konuşmada,Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu ve ülke olarak doğal afetler nedeniyle büyük acıların yaşandığını anlattı.
  Devlet ve yüklenici firmaların sorumluluklarının bulunduğunu ifade eden Kaptan, inşaat sektöründe çalışan herkesin bu sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
  Kaptan, İmar Kanunu'nda bu kapsamda bazı değişikliklerin yapıldığını vurgulayarak, "Buna göre inşaat ustaların yekti belgesi sahibi olması zorunlu hale getirildi. Yine aynı kanuna göre, yetki belgeli usta çalıştırmadığı tespit edilen firmalara idari para ceza verilecek. Bu kanun kapsamında yönetmeliğimiz de yürürlüğe girdi. İnşaat ve tesisat işinde çalıştırılan ustaların yetki belgesi olması gerekiyor" diye konuştu.
  Bu belgelerin yetkili kuruluşlarca verildiğine dikkati çeken Kaptan, bu kuruluşların sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.
  -"360 bin geçici ustalık belgesinin düzenlendi"-
  Kaptan, Türkiye'deki yapıların dünya standardına ulaşması adına ustaların bu belgelere sahip olması gerektiğini aktardı.
  Türkiye'de 3 milyon civarında inşaat ustasının bulunduğuna işaret eden Kaptan, bu güne kadar 265 bin kişiye, 360 bin geçici ustalık belgesinin düzenlendiğini ifade etti.
  Kaptan, bu belgeleri verebilecek kuruluş sayısı arttıkça gelişmiş ülkelerdeki gibi olacaklarını dile getirerek, "İşçilik kalitesinin artmasıyla daha ekonomik, konforlu ve kaliteli yapılar yapılacak. Böylelikle iş güvenliği açısından da iş kazaları en aza inecek. Bu belgelendirme sonucunda gereksiz malzeme israfının önüne geçilmesi, hem de çalışanlarımızın rekabet düzeyi artacak. Bu şekilde dünya genelinde çalışma imkanı oluşacak" ifadelerini kullandı.
  Yetkilendirilmiş kuruluşlarca yapılacak eğitim çalışmalarına gerekli desteği verdiklerini belirten Kaptan, bu çalışmaların inşaat ve tesisat sektörüne önemli katkılar sağlayacağını bildirdi.
  Muhabir: Çağrı Turgut - Mehmet Özcan
  Yayıncı: Murat Paksoy - Sakarya
  KAYNAK-26.02.2013
 2. iyi güzel de eğitim modülleri 70ler den kalma teknikleri içeriyor günümüzde kullanılmayan bir çok şey yapılır diye gösteriliyor
  MEB nın da kendini güncellemesi gerekiyor
 3. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Erkan Bey selam,geçici ustalık belgesi askıya alındığını biliyorum.Bu konuda bilginiz varmı?teşekkürler
 4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  İnsaatlarla ilgili ustalık belgeleri ve hakkında bilgi için çevre ve sehircilik bakanlıgına ve baglı kurumlarına basvurun.
 5. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekürler
 6. çalışma bakanlığının müfettişleri şehircilik bakanlığının belgelerini kabul etmiyor . kesilen cezaya itirazı da mahkeme kabul etmiyor.
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  katılıyorum ve doğrudur..bu hususta birçok arakdaşın yaşadıklarını bizzat dinlemişimdir..malesef burası türkiye bakanlar kavga ediyorlar işte..biz bakan olunca kavga etmeyek ama istişare ve diyalog yapak ok mi?..:)