1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaat ve yapı işlerinde manlift kullanımı ve kontrol yöntemleri

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Mehmet Salih Süer tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA
    Manlift'lerde alınacak İSG tedbirleri neler olabilir arkadaşlar. örneğin; Manlift'e Emniyet kemerini bağlamak ne kadar doğru olabilir.?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    25-30 m/s hızda rüzgarda çalışma yapılmamalıdır,
    en fazla iki çalışmalıdır,
    düz zeminde araç kullanılmalıdır,
    manlift kullanan kişiler ehil kişiler olmalıdır,
  3. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA
    Manlift'e emniyet kemeri bağlamak doğru mudur?
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    manlift devrilirse üzerine bağlanan kemer bir işe yaramaz diye düşünüyorum,ama tabii ki bir önlemdir.binalarda yaşam halatı çekiliyor manlift te çalışılan sabit alanda uygun ve sağlam bir bölüme takılabilir
  5. acil yardım, Sahada 8 tane manlift bulunmakta, işleri çok yavaşlattığı için ve 3,4 metre çalışmalalrda, daha önceki şantiylerde kullnamadıkları için kullanmak istemediler. Kararsız olmakla beraber yasada böyle bir zorunluluk görmediğim için seslenmedim. ama bu şekilde bir çalışmAYLA karşılaştım. Kemer nereye bağlanabilir, manlifitn üstüne bu şekilde çıkmayı kesinlikle eğitimler yasak olduğunu söylüyorum fakat normalde kullandırmak istesek manlife bağlasak manlifi sallayacağı için Allah korusun düşme durumunda belkli manlift üzerine devrilcek. yaşam hattı olurştuma gibi bir imkan ne yapmak gerekir.teşekkür ederim
    WP_000412.jpg
  6. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Manliftte emniyet kemeri kesinlikle bağlanmalıdır. Bu konuda bir çok video var. En son amerikada bir kaza var hatta. manliftin bir tuğlanın üzerinden geçmesi bile sepetteki kişiyi düşürmeye yetiyor yüksekteyse, hatta amerikadaki kazada bu şekilde kişi sepetten düşerek hayatını kaybediyor. Alt kısımın az sarsılması, üst bölümün fazlasıyla sarsılmasına yeterli. Manlift devrilmesi çok nadir olabilecek bir olay. Cihaz olarak devrilebileceği noktalara uzanmıyor ya da makaslarını ona göre açıyor. Denge hesabı yapıp devrilebileceğini hesaplıyor çoğu.

Bunun dışında manliftler personel yükseltici olarak geçtiği için herhangi bir sertifikasyonu ya da ehliyeti zorunlu değil ama firmanızla görüşerek BV gibi firmalar üzerinden bu konuda eğitim aldırıp sertifikalandırabilirsiniz ve dışındaki kişilere yasaklayabilirsiniz.
  7. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bizim işletmemizin ana ekipmanı manlift. tüm işlerimiz manlift üzerinde oluyor. çalışanların emniyet kemerleri manlifte bağlı olmazsa ağır cezalar işletiyoruz. tüm risklere rağmen emniyet kemeri mutlaka manlifte bağlanmalıdır.
    yanlız bazı durumlarda emniyet kemerinin manlifte bağlı olması risk oluşturuyor. bu riskleri personele iyi anlatmak gerekiyor.
    örneğin rüzgarlı havalarda dış çalışmalar.
    bir diğer ve önemli risk ise çalışılan işletmedeki zemin bozuklukları ve ızgaralar. bu durumu şöyle açıklayayım. personel manliftin üzerindeyken manlifti kontrol panelini kullanarak hareket ettiriyor. özellikle ızgaralara çok dikkat edilmesi gerekiyor. zeminde altı boş olan ızgaraların üzerinden geçerken ızgaranın çökmesi neticesinde manlift devrilebilir.
  8. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Manlift te kemer kullanılması doğru gelmediği için kullandırmıyorum.Yukarıda çalıştığı alanlarda sabit noktalar var ise oraya taktırıyorum.
  9. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Manlift hareket halinde iken kesinlikle manlifte, hatta özellikle kumanda kolunun çevresindeki bir yere (kişinin ön kısmına) bağlatmanız gerekmektedir. Hareket halinde kişiyi sepetten atabilir. Ama sabit çalışmalar noktasında kişinin üstünde sabit noktalar varsa bu konuda en temizi o kısma bağlamaktır tabi ki.
  10. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    manlift üzerinde emniyet kemeri takılmasın diyen hatta tartışan ülke bizim ülkemizden başka biryer olamazdı zaten.
    yönetmelik gereği yüksekte yapılan çalışmalarda emniyet kemeri kullanılmalıdır.
    manlift üzerine değil de yukarıda başka bir yer varsa da takılabilir ama gerçekçi olmak lazım ki işletmelerin çoğunda tavanda yaşam hattı yok.
    ayrıca bir kaza sonucunda kimse size neden emniyet kemeri manlifte bağlıydı diye sormaz ama takılmazsa direk suçlu olursunuz.
    bu tartışmayı personelimle yapmıştım. onlar emniyet kemerinin takmamak için her türlü fantastik kaza senaryosunu üretebilirler.
    canım işçilerim benim :)
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ipaf ın internet sitesine bakarsanız manlift ler de emniyet kemeri zorunludur ve bağlanacağı nokta belirlenmiş ve onaylıdır
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Ben genelde yabancı form sitelerini takip ediyorum. Sizin konunuza en iyi cevap bu linktedir;=) Soldaki tüm linklere basip manlift ve diğer yüksekte kaldırma araçlarıyla ilgili genel bilgi alabilirsin...

http://www.ipaf.org/en/publications/risk-assessment/
  13. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim