1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaatlarda ahşap sıpa iskelelerin kullanılması yasak mı?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve sedas tarafından 22 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. sedas İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhaba, bir sorum olacak
  inşaatlarda ahşap sıpa iskelelerin kullanılması yasak mı??
 2. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  103042
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sosyal Güvenlik Kurumu
  Merhabalar,
  Bildiğim kadarıyla ahşap sıpa iskelelerle ilgili bir yasak söz konusu değil, ancak 19 Eylül 2014 tarih, 29124 sayılı R.G. (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/09/20140919-8.htm) yayımlanan "Ahşap Ve Ön Yapımlı Çelik İle Alüminyum Alaşımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ" in 3. maddesinin 6. fıkrası uyarınca "(6) Dış cephe iş iskele yüksekliğinin 13.50 m’yi aştığı hallerde inşa edilecek iskelenin tamamı çelik ve/veya alüminyum alaşım bileşenlerden oluşur." ve 4. Maddesi uyarınca "Bu tebliğ 1/7/2015 tarihinde yürürlüğe girer." hükmü uyarınca 1/7/2015 tarihi itibariyle iskelelerde R.G.de belirtilen kısıtlamalar söz konusu olacak.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi

  SIPA İSKELELER

  İnşaat işlerinde elektrikçiler, boyacılar, ince iş kalemlerinin ifasında sıklıkla kullanılan iskele tipleridir. Genellikle aluminyumdan imal edildiklerinden kolayca taşınıp kurulabilir, işten işe transfer edilebilirler. Engelsiz ve sert yüzeylere kurulmalıdırlar. Sıpa iskele bacakları, düzgün ve sağlam yerlere oturtulacaktır. Kesinlikle bidon, teneke üzerinde çalışılmayacaktır. Bunun mümkün olmadığı hallerde, düzgünlüğü sağlamak için bacak altlarına konacak tek parçalı ahşap yastıkların yüksekliği 10 cm’den çok olmayacaktır,

  Sıva veya hafif işler için kullanılacak sıpa iskelelerde aşağıdaki özellikler bulunacaktır; İskele genişliği 50 cm’den az, yüksekliği 120 cm’den çok, Platformların kalınlığı 5 cm’den ve genişliği 40 cm’den az, İskele kirişleri ve bacakları 5 x 10 cm kesitinden küçük, Takviye için kullanılacak çapraz ve düz bağlantılar, 2,5x10 cm kesitinden küçük olmayacaktır.

  Sıpa iskelelerde, bacakları veya taşıyıcı orta kirişleri eksiz olacaktır. İki sıpa iskele arası, merkezden merkeze 250 cm’den çok olmayacak ve iskele ayak açıklığı, yüksekliğinin yarısını geçmeyecektir.

  Duvar işlerinde veya 120 cm’den yüksekte yapılacak işlerde kullanılacak sıpa iskelelerde aşağıdaki özellikler bulunacaktır:

  Genişlikleri 125 cm’den az, yükseklikleri 300 cm’den çok, Platform kalınlığı 5 cm’den az, İskele bacak ve kirişlerinin kesitleri 10x10 cm küçük, Takviye ve çaprazların kesitleri 2,5x15 cm veya 5x10 cm’den küçük olmayacaktır. Bu tip iskeleler 300 cm den yüksekte kullanılmamalıdır.