1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaatlarda risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İlker İbrahim Yeter tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. İlker İbrahim Yeter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Antakya Dizayn Mühendislik
    arkadaşlar bitmek üzere olan bir inşaat var risk değerlendirmesi yapmak istiyorlar c sınıfı uzman olarak yapmamda bir sakınca var mı ? nelere dikkat etmeliyim neler yapmalıyım yardımcı olabılırmısınız
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çalışan sayısı 50 üzeri ve yasal uzman ve hekim atama yükümlülükleri varsa girme o işe yanlış olur.eğer sayı 50 nin altında olan bir inşaat işi ise rahatlıkla yapabilirsin..risk değerlendirme yönetmeliğinde işveren yapar ve yaptırır diyor ve risk analizi ekibi içinde uzman yada hekim şart diyor,şu tehlikeli sınıfta şu sınıf yapar demiyor,risk değerlendirme yönetmeliği rehberiniz olsun..

kolay gelsin..
  3. İlker İbrahim Yeter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teşekkür ederim erkan bey çalışan sayısı 50 'den risk değerlendirmesi yapacağım bununla birlikte neler yapmam gerek ?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    isg uzman ve hekim ataması olması zaruri bir yerde hemen risk değerlendirmesi yapılmaz önce atama yükümlülüğü yerine getirilir ve o kişi tarafından yapılır o işe bulaşma..müfettiş gelince o firmaya inan hani uzmanın,hekimin der..risk değerlendirmesi o firmada profesyonellerinin yükümlülüğündedir artık..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2013 ---
    50 kişiden az ise inşaat firması risk değerlendirmesini yap işte..ekibini kur,anket yap,işçilerle konuş vb..yap işte çalış seninde olur..:)
  5. İlker İbrahim Yeter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    erkan bey acil durum eylem palanı da yapmalımıyım ?
  6. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    kısmi süreli sözleşme yaptırmadan mı hazırlayacaksınız risk analizini?
  7. İlker İbrahim Yeter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    öyle düşünüyorum yanlış mı olur acaba?
  8. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    O konuda birçok alternatif söylemler var ama Erkan bey en doğru yolu bize açıklayacaktır.
  9. elgin8586 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışan sayısı 50 nin üstündeyse zaten uzaman çalıştırmak zorundalar ve bildirimlerin yapılması gerekli.
    50 nin altında çalışanı olan işyerlerinde bu yılın 6. ayından sonra zorunluluk başlayacak, ve yönetmelikte işveren dışardan hizmet alabilir diyor. bence sözleşmeye gerek yok.
  10. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inşaatlarla ilgili risk değerlendirmesi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler. :)
  11. djherby İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    sitede çok var baktım ben...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2013 ---
    bir işe teklif sunarsın,teklifin kabul olursa yapacağın işin detayını ve ücret konusunda ve de diğer hususların altını çizdiğin belirli yada kısmi süreli sözleşme iş sözleşmesi yaparsın..süresi,fiyatı ve ödeme bilgisi vs..

(kardeş takılıyodu aradan cevap vermiş oldum:İSGNet)
  12. oezguel oezguel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uzman veya işyeri hekimi zorunlu değil ki Erkan Bey,
    zaten iş veren yapar ya da yaptırır diyor.
    tüm yükümlülük işverende zaten
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o zaman işveren yapsın sıkıntı yok..yada nasıl biliyosan öyle olsun senimi kıracaz..zaten iş veren yapar ve yaptırır bunun aksini kimse iddea edemez..ama kardeşinden tavsiye risk değerlendirme yönetmeliğini oku..
  14. oezguel oezguel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten risk değerlendirmesi yapmak ekip işi ve bunun başında işveren var erkan bey
  15. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu konuya çoktandır yazılmamış ama ben de merak ediyorum inşaat firması ocak ayında inşaatı bitiriyormuş şu aşamada gidip sadece risk analizi yapmak yeterli olur mu yoksa firma iş güvenliği uzmanıyla anlaşmalı mı? bir aydınlatan olursa çok memnun olurum.
  16. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    50 nin üzerinde çalışanı var ise kesinlikle uzman ile sözleşme yapması zorunlu. eğer bünyesinde C sınıfı uzman çalıştırıyor ise şu aralar A sınıfı acıgı oldugu için müfettişler problem cıkartmıyorlar. ama özellikle isg kurullarının oluşturulması varsa taşeron ların denetimleri taseronlar 50 den fazla calısanı varsa onlarında kurullarının kurması.
    tespit ve öneri defteri şantiye için en önemli unsurlardan biridir. mutlaka olmalı. risk analizinin tek başına bir önemi bana göre yok şantiyeler için. bunuda hiç bir müfettiş yemez. burda risk analizi yapılmıs diyip geri gitmez sahadaki uygulamasını ve diğer iş güvenliği uygulamalarına bakar. şantiyelerdeki isg kurallarını ayırmak pek doğru deil bana göre. çünkü risk değerlendirmesini özellikle ekiplerin işi yapan çalışanların(yapımdan sorumlu mühendislerin, şantiye seflerin, proje mdüürlerinin) dahil edilmesi şarttır.

uzman olarak sadece destek elemanı kısmına imza atabilirsiniz suan eger yasal olarak katip üzerinden sözleşmeniz yoksa. fatura karşıgıda yapsanız destek elemanı olarak risk ekibinde bulunabilirsiniz. daha yazacak cok sey v arda konu dagılıyor konu genis biraz :D
  17. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    eger bir şantiyede risk değerlendirmesi dair hiç birsey yapılmamıssa bugune kadar isg anlamında ordan kacın d erim. işin süresi filan farketmez isterse 2 gün sonra bitsin her an süprizlerle dolu olabilir. o yüzden işveren karar vereccek ya tam anlamıyla uygulanacak yada hiç bişi yapmıcak. yasak savma adına yapmak icin yapılmamalı özellikle şantiyelerde. herhangi bir kaza oldugunda savcı adamın aldıgı egitimlerden üzerine zimmetli KKD lere, mesleki eğitimlerine, saglık raporlarına, acil eylem planlarına, risk analizlerine, tespit öneri defterine, kaza ile ilgili olayın kurullarda konusulup konusulmadıgına, saha denetim kayıtlarına ne bulursa bakıyor :)
  18. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar risk analizini yaptırmak isteyen varsa msjdan bana ulaşabilirler !!!!!
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yardım amaçlıysa sorun yokta diğer türlü tereciye tere satmak gibi olmuş biraz :)
  20. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Daha tereci olamayanlarda var ama ;) neyse ben yaparım siz getirin ok