1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaatlarda yangın önlemleri

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 27 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İnşaatlarda yangın önlemleri nasıl alınmalıdır? İnşaatlarda nerelerde yangın tüpü konumlandırılmalıdır? Sadece 6 kg kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüleri tercih edilse yeterli midir?
 2. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  İnşaatlarda yangın yükü ve açık alev olmadığı açık. Yanıcı madde olarak kalıp tahtaları, döşemeler, izalasyon malzemeleri ve elektrik tesisatı sayılabilir. Bunların depolanmasında hiç bir sıkıntı yokken çalışma esnasında bazı olaylar olabiliyor. Haberlerden seyrettiğimiz sıklıkla pürmüzle çalışmalarda çatı yangını çıkması, çok nadir elektrik tesisatından ve sigaradan beton kalıplarının, mutfak dolaplarının tutuştuğunu da izliyoruz. Birde benim sık karşılaştığım hurda kalorifer kazanlarının sökümü esnasında içinde kalmış yakıtın tutuşması yangını var.

  Yangın önlemi olarak ben öncelikle ehil, ehliyetli ustalarla çalışılmasını söyleyebilirim. Açık alevle ve kıvılcım çıkartan el aletleriyle çalışılacaksa tembihli ve tedbirli olunmasında fayda var.

  Söndürücü olarak ne tercih etmeliyim derseniz 1 kova su derim.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Mart 2014 ---
  [​IMG]
  İstanbul Kadıköy’de, inşaatı süren 12 katlı plazanın çatı katında yapılan izolasyon çalışması sırasında çıkan yangın büyük panik yarattı. Dumanları Avrupa Yakası’ndan dahi görülen yangın itfaiyenin yoğun çalışması sonucu güçlükle söndürüldü.
  [​IMG]
  Kozyatağı Bayar Caddesi Değirmen Sokak 13 numaradaki, Atilla Arten’e ait olduğu öğrenilen inşaat halindeki 12 katlı Ar Plaza’nın çatısında saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. Çatı katında yapılan izolasyon çalışması sırasında çıktığı iddia edilen yangın, kısa sürede büyüdü. Çatıdan çıkan dumanlar Avrupa Yakası’ndan dahi görünürken yangına Kadıköy, Kartal, Maltepe, Kayışdağı, Ünalan ve Ümraniye itfaiye ekipleri müdahale etti.
 3. isiklarsercan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  söylediklerize katılmakla beraber üzerine bişeyler eklemek isterim,
  bilindiği gibi çalışma alanlarında "Yanıcı madde olarak kalıp tahtaları, döşemeler, izalasyon malzemeleri ve elektrik tesisatı"gibi temel yapı malzemeleri bulunsa da şantiye personelinin yatma,yeme-içme,dinlenme ve çalışmadığı zamanlarda bulunmak zorunda olduğu yerler var zaten inşaat sektöründe istanbul da çok kötü tecrübeler yaşandı bu gibi alanlarda yaşandı.önlemleri düşünürken bunların unutulmaması açısından not düşmek istedim.
 4. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  Evet bunlari da konusalim
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 6. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  Valla harika bir resimmiş bunu bende kullanacağım.

  Dumana O kadar soğuk hava alabildiği halde Duman ısıyı taşıyarak 4 kat yukarıda yanma meydana getirmiş. Dumana bakarak ilk katta başka 2. katta petrol türevi bir şeylerin binanın iç kısmında yandığını rüzgarın binanın arka cephesinde kuvvetli olduğunu ve belli bir kata kadar duvar örülü olduğu için dumanın ilk önce merdiven boşluğundan yayıldığı daha sonra rüzgar basıncıyla dışarı atıldığını tahmin edebiliyoruz.