1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaatta ölümlü iş kazası sonrası adli ve hukuki süreci hakkında

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve metin zan tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. metin zan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iyi gunler bı konuda yardıma ıhtıyacım var bir arkadaşımı şantıye şefliği yaptıgı inşatta olumlu bır kaza meydana gelmiş. Bu olay sonucunda arkaşımı ne gıbı surecler beklıyor.Bu inşaatın rısk analızı yapılmamıs herhangı bı sekılde gerıye donuk rısk analızını yaptırsalar kendılerıne bı yarrı olurmu yada olmaması onlar ıcın sorun teskıl edermı? ben c sınıfı uzmanım bole bi işe ztn vıcdanen girişemem şimdi kendısı ne yapcagın ıbılmıyor yardımcı olabılecek varmı?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kendisine Ceza yasasına bağlı dava açabilir Rahmetlinin ailesi ve Bilirkişi raporu doğrultusunda alacağı kusur oranına bağlı oarak ceza alabilir.Geriye dönük yapılacak çalışmalar hiç bir şeyi değiştirmeyecek yada düzeltmeyecektir.
 3. metin zan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  işçinin birinci derece akrabasının olmaması durumu değiştirir mi ? ikinci olarakta şantıye şefi işverenle bırlıkte mı sorumludur esas sorumlu işveren yanı müteahhitmidir? sonucta bu işler turkıyede ne kadar tasvif etmesekde kagıt uzerınde donuyor cogu şantıye sefı ınsaatın yerını bılmıyor.
 4. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
  ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK 'ten
  (6) Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.
  (7) Şantiye şefi, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılmasından sorumludur.
  (8) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.
  (9) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve kusurları, öneri ve önlemleri belirlemek, yapı müteahhidine rapor etmek ve şantiyede görev alan ilgili kişilere bildirmekle yükümlüdür. Raporda yer alan hususların yerine getirilmemesinden yapı müteahhidi sorumludur.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Kasım 2013 ---
  Aslında yönetmelikten de anlaşıldığı üzere şantiye şefleri bir isg uzmanı niteliği taşıyor. Ama söylediğiniz gibi uygulamada böyle bir şey söz konusu değil. Temayüle göre bildiğimi söyleyeyim. Haberlere çıkan büyük kazalar hariç ufak ölçekli işletmelerde yaşanan iş kazalarında şantiye şefi olarak ceza alanı pek duymadım.
 5. ismail kayacı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44580
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Wellpoint OSGB
  Şantiye şefi işveren vekili sayılacağından ceza alacaktır.3-6 yıl arası taksirli adam öldürme suçundan yargılanacak.aldığı ve aldırdığı önlemleri gösteren evraklar , bu işçinin ölümünden sorumlu diğer yetkililerin varlığı alacağı hapis cezasının düşürülmesinde faydalı olacaktır.İlk ölümlü iş kazası olduğunda hapis cezası para cezasına çevriliyor.Mahkemelerin 5 yılda tamamlanacağını öngörürsek, 5 yıl sonra 20-30 bin lira gibi bir miktarın cebinde olması gerekmekte.ödeyemezse hapis cezasına tekrar dönüştürülüyor.Hakimin sorduğu şu soru çok üzüntü verici "ANLAT BAKALIM BU ADAMI NASIL ÖLDÜRDÜN"

  İsmail KAYACI
  İnşaat müh.
 6. geçmişe yönelik evrak düzenlemek, olmuş bir olayı yok gösteremez ,tam tersi bildiğiniz halde gördüğünüz halde önlem alınmadığının yazılı ispatı olur,ne olursa olsun gerçekten kaçmamak en doğru davranıştır diye düşünüyorum
 7. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46434
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman


  Bir de şu soru var ; Aranızda daha önce yaşanmış bir alacak verecek mevzusu var mıydı?
  Kısaca mobbing yapıyorlar, ya gerçekten ben bilerek mi öldürdüm ? sorusunu soruyorsun kendine ...
 8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  ölen bir kişi ise bir şey olmaz!Benimde başıma geldi mahkemeye çıkarsın 2 yıl içinde sonuçlanıyor.Aile ile anlaştık deseler bile inanmayın gene dava açılıyor avukatlar işin peşini bırakmaz.En fazla para cezası fln alır o bile zorda yüzde yüz kusurlu olucak.Ben daha risk analizine bakım diyen bir mahkeme duymadım:=))Hakimler normal şeylere bile bakmıyor ona hiç bakmazlar.Yüklenici sözleşmeni iste orda yazanlar baz alınıyor gerisi fasa fiso orda eğer derseki ki genelde der tüm güvenlik önlemlerini alt yüklenici almak zorunda o zaman sorun yok.Eğer sen alt yüklenici isen biraz sıkıntılı ozaman tedbir koydurur hakim üzerine 2 yıl içinde eğer böyle bir daha bir olay olursa bu ceza ile birleştirir o zaman hapis gibi yada büyük para cezaları gibi şeylerle karşılaşabilirsin.
 9. metin zan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hocam şöyle bi durum var bilirkişi gelip bu tarz dosyaları inceleyecek o yuzden arkadaşım öyle bişi yapmak ıstıyor yanı bılırkısı buranın rısk analızı nerde dermı yok denildiğinde sorun teskıl edermı dıyor. Bana göre risk analızının olması burda işverene ve şantıye şefine Uzman buraya bu eksıklerı yazmış ıkınızde bu onlemlerı almadınız dıyıp daha kotu bır duruma düşürür gibi geliyor.
  Durum bu ben bılen yasayan varsa fıkırlerını almak ıstedım görüşlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.
 10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  rısk analızı olan yerlerde sanki hiç ölüm olmuyormu? risk analizi olsa yada olmasa sonucu değiştirmez. Bilir kişi olayı inceler dosyaları inceleyemez gizlilik esası vardır.Mahkeme kararıyla inceler. Olayda İSG olarak kusur var mı ihmal varmı die kontrol eder.Bu durumlarda asla tek kişi sorumlu değildir.Şantiye şefi saha mühendisi formen ve usta başı ve isg uzmanı die sıralama yapılır birde işçi kusurlu olsa bile 8 üzerinde malesef 8/1 verirler. Eğer ileride dava sadece şahsi olarak saha mühendisine yada şantiye şefine açılır ise o zaman belgeler incelenir onun dışında incelenmez davada ztn ana yükleneciye ve taşerona açılacakdır. Sıkıntı yok ama bir daha böyle olayda adı geçerse sıkıntı olur.Risk analizinide yapın sonuçda kaza olmuş revize edersiniz.Eskiside yeniside bu dersin bişi olmaz.Eskisinin üzerine revize etmiş gibi yaparsın.
 11. cumhuryunusoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaslar merhaba
  bir insaat santiyesinde C sınıfı uzman olarak calısmakta olan arkadasımın basına bir olay geldi benimle paylastı konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. bahsettigim arkadaş işveren firmada calısıyor. yüklenici firma (taseron) işçilerden biri yüksekten düşerek iş kazası gecirdi adamın durumu iyi. yapılan sözlesmede yüklenici iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her türlü mevzuatın hükümlerini yerine getirmekle yükümlüdür diye bir madde de var. benim sorum bu uzmanın ve isveren firmanın sorumluluğu nedir?
 12. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Aralarındaki sözleşmedense 6331 sayılı kanun ve ılgılı yonetmelikleri önemli. asıl işverenin ve uzmanının yukumluluklerı sozleşme ıle kalkmaz, denetimle de görevlidir, denetim görevini, koordinasyon görevi ve tebliğ görevini yerine getirmiş midir?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Eylül 2014 ---
  yukarıda ekledığım bilirkişi raporu da yol gösterecektir. Ayrıca adam yasıyorsa sıkıntı yok. yırttı demektır bundan sonra cok dıkkat

  Ekli Dosyalar:

 13. cumhuryunusoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yardımınız için tesekkürler serkan bey sağolun. kazalarla ilgili elinizde başka bilirkişi raporları varsa paylasırsanız seviniriim.
 14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Soma da 301 işçinin ölümüne sebep olanları unutan devlet, devletin yasalarla koruduğu işveren tarafından günah keçisi seçilen, belki yeni mezun, sicili belki de tertemiz olan bu arkadaşın peşine düşer anlat bakalım bu adamı nasıl öldürdün!!!! der. Cebindeki bilmem kaç bin tl yı alır adaleti sağlar! Sonra da Bir cana karşılık, mevtanın ailesine açlık sınırının altında maaş bağlar olay biter. Sonra da uzman adaylarına proaktif önlemden bahseder.
 15. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  bilirkisiuygulatma.jpg
 16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Merhaba,
  İşveren tarafında ise C sınıfı sıkıntı yok. Alt işveren sözleşmede yazılan iş güvenliği ile ilgili her türlü önlemi almakla sorumludur. Mahkeme önce sözleşmeleri inceler. Diğer yandan ana işverende çalışan kişi E-katip sözleşmesini göstererek burada görevli olmadığını delil olarak sunabilir. Şöylede bir durum var, isterse İSG uzmanı olsun veya olmasın, fiilen o görevi yapıyorsa İSG'ci olarak kabul ediyor mahkeme, sözleşmede isterse düz işçi yazsın fark etmez. Benim başıma gelen olayda kişi öldü ama ben davalık oldum nedenide alt işverendeki kişilerin benim İSG'ci olduğumu söylemelerinden dolayı. Ben ise ana işverende çalışmaktaydım. Sonuçta davadan ceza almadım, kanıtladım çünkü onların elemanı yada ISG'sine bakmadığımı. Alt işverende İSG yapıp adam ölseydi önce İSG içeriye atılıyor(son zamanda öyle oldu) daha sona zaman içerisinde suçsuz olduğunuzu belgelerle kanıtlayıp çıkabiliyorsunuz yada 1 kişi öldüyse para cezası ödeyebilirsiniz.


  “Serkan Su Beyin” dediklerinide katılıyorum,

  Bilir kişi burada çok önemlidir. Eğer o yazarsa İSG suçlu ve kusurlu o zaman başınız çok ağrıyabilir. Hemen avukat tutup itiraz etmeniz gereklidir. Ben kendi olayımda şantiyeden ayrılmadım savcıya ve bilir kişiye kendim yazdırdım raporu:) Aklınızda bulunsun ama son zamanlarda kimin ne olacağı belli değil hukuk diğer konularda olduğu gibi bu sektördede "sıfır" olmuş durumdadır.

  Syg,
  Sb
 17. cumhuryunusoglu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  verdiğiniz bilgiler için tesekkürler sayenizde bircok konuda bilgi edinmiş oldum.
 18. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  ben anlıyamıyorum 2 saat vermişmiş biz isteriz tüm bildiklerimizi 1 günde anlatalım 1 haftada anlatalım videolar açalım ama işverenlerin durumu belli o zaman bize yaptırım gücü verecekler işverene muhtaç bırakmayacaklar!
 19. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80755
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kimya Mühendisi
  merhabalar pazar günü kısmi süreli sorumlu olduğum inşaatta ölümlü iş kazası meydana geldi.
 20. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Aynur Hanım geçmiş olsun, başınız sağ olsun. Yukarıda @Serkan Sü ' nün eklemiş olduğu bilirkişi raporlarında hangi hususların değerlendirildiği görülmektedir. Öncelikle bunları kontrol edip, tespit ve öneri defterinde bunlarla ilgili uyarılarınız olup olmadığını kontrol edin. Maktulün sizin direk işçiniz ya da altişverenin işçisi olduğu hususu da önemlidir.