1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Inşaatta tam zamnalı c sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak.

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve nsbk tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ilk defa inşaata görevlendiriliyorum nelere dikkat etmeliyim, hangi dokümanları kullanmalıyım tecrübeli arkadaşlar yardım edebilir mi?:)
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Allah yardımcın olsun. Kazasız belasız iş günleri dilerim
  3. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazmadığım bişey var c sınıfı uzmanım tam zamanlı olarak inşaata A sınıfı uzmanın altına atandım.
  4. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22612
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
    hayırlı olsun, inş. kazasız günler geçirirsiniz.
    takıldığım bir konuyu size ve forum üyelerine sormak istiyorum. ilk uzman A sınıfı olmak zorunda ve tam zamanlı olması gerekmiyor mu? yani işyeri Çok tehlikeli olunca C sınıfı nasıl e katipten onaylanabiliyor.?
  5. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Şimdiden kolay gelsin inşaatlar sıkıntılı çalışma alanları dikkatli olmalısınız. Erkan Bey'in hazırladığı ön denetim tespit raporu inşaatlarla ilgili bir bakın isterseniz. Forum da var.
    İyi çalışmalar...
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    isg dökümantasyonunu tamamla. sonra saha denetim raporlarını şantiye şefi ve proje müdürüne imzalat, tebliğ et. a sınıfına değil. onaylı deftere sen de yaz. bir de şu haberi iyi oku.

http://www.gazeteport.com.tr/haber/171639/o-insaatin-is-guvenligi-uzmani-tutuklandi

O inşaatın iş güvenliği uzmanı tutuklandı
    Kartal’da MG inşaat firmasının yüklenicisi olduğu inşaatın 16. katında iskelenin çökmesi sonucu üç işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada inşaatın iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz ihmali davranışla kasten adam öldürme suçundan tutuklandı.

facebookgoogle +digge-postayazdır
    GAZETEPORT - Savunmasında kendisinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğunu belirten şüpheli, asıl sorumlunun A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Beyhan Seren olduğunu ileri sürmesine rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı.Şüpheli olay günü emniyet kemeri ve diğer donanımların ölen işçilere de teslim edildiğini, kullanmamalarının kendi kusurları olduğunu da ileri sürdü.

Olay iki gün önce Kartal’da bulunan 16 katlı bir inşaatta meydana geldi. İnşaatın 16. katında çalışan işçiler Hasan Doğan (53), Salih Karayalı ve Sinan Doğan (22) iskelenin çökmesi ile 16 kat aşağı düşerek beton zemine çakıldı. Olayı gören diğer işçilerin durumu bildirdiği sağlık ekipleri 3 işçinin de olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yerine gelen savcı yaptığı inceleme sonrası soruşturma başlattı.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI TUTUKLANDI
    Gazeteport'un edindiği bilgilere göre; olayın ardından inşaatın yüklenici firması olan MG inşaat firmasına bağlı olarak o gün bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz gözaltına alındı. Anadolu Adliyesi’nde savcılğa verdiği ifadenin ardından nöbetçi sulh ceza mahkemesine sevk edilen Erhan Eryılmaz savunmasında 6331 sayılı kanun gereğince inşaat işleri çok tehlikeli işlerden sayıldığından resmi olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanının inşaatta bulunması gerektiğini ileri sürerek şöyle ifade verdi:

“İnşaatın A sınıfı güvenlik uzmanı Beyhan Seren’dir. Ancak kendisi haftada bir inşaata gelmektedir. Ben her gün inşaatta bulunmaktayım. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğum için sahanın gezilmesi, evrak işleri ve kişisel koruyucu donanımların teslimi ile görevliyim. Kişisel koruyucu donanıma ilişkin gerekli emniyet kemeri ve diğer donanımlar ölen işçiler dahil her kese teslim edilmiştir. Buna ilişkin tutanaklar dosyada mevcuttur. Emniyet kemeri ve diğer donanımları kullanmak işçilerin kendi sorumluluğundadır. Takmadıkları takdirde bu işçiler uyarılır bu uyarıyı tüm teknik personel yapabilmektedir. Kazanın olduğu gün yağmur yağıyordu. Yağmur nedeniyle işçiler inşaata çıktı ve daha sonra indi. Öğlen 12.13.00 arasıydı. Ben yemek yiyordum. O esnada sesler geldi. Ben de dışarı çıktım, olay mahallinde üç işçinin inşaattan düşerek vefat ettiğini gördüm. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmam ve kişisel koruyucu donanımların kullanımının işçilerin sorumluluğunda olması ve diğer nedenlerden dolayı benim bu kazada kusurum yoktur. Bu konudaki düzenlemelere göre iş güvenliği konusunda üzerime düşen görevleri yaptım”

Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.
  7. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öncelikle kolay gelsin. İnşaat te ilk önce bakacakların arasında toplu koruma önlemleri ne kadar alınmış. Bütün katlardaki asansör boşlukları merdivenlere geçici korkuluklar , şaft boşlukları vs. kapalı durumda mı bunları yaparken de çalışanlara göz gezdir kişisel koruyucu donanımları var mı varsa ne kadar kullanıyorlar ?
    Kendine bir çeklist oluştur derim çünkü her ne kadar da olsa bizde insanız bazen unutabiliyor veya gözden kaçırabiliyoruz bu durumda çeklistler çok işe yarıyor işini daha iyi takip edebiliyor hatta kendi eksiklerini de görebiliyorsun.
    ve tespit önderi defterine gördüklerini kaydet..Kolay gelsin
  8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Tehlike belirleme soru listesi, isg kontrol checklisti ve inşaatta yüksekten düşmeye önleme sistemleri

Ekli Dosyalar:

9. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ediyorum hepinize..Oğuz bey A sınıfı tam zamanlı olmasına gerek yok c sınıfı tam zamanlı olabiliyor.A sınıfıda ayda bir yada haftada bir uğrar.
  10. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taşeron firmalar çalışacak onlarla alakalı neler yapmalıyım.
  11. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    yaşeronların uzmanı olmalı. ama taşeron sgk sı ayrı mı? yoksa alt işveren mi? yada direk sgk sı senın fırmandan mı? sen denetım ve gozetımle sorumlusun. bir de bunları a sınıfına da bır sormalısı.
  12. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sgk ayrı olacak. Gözden birşey kaçırmayalım diye sizinde fikirlerinize ihtiyacımız var.