1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Inşaattan düşen 13 yaşındaki çocuk işçi hayatını kaybetti

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve sezgi146 tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Diyarbakır´ın Bismil ilçesine bağlı Başakşehir Mahallesinde, akşam 16 sularında, Bismil Nüfusuna kayıtlı, 13 yaşındaki Orhan Sürer, inşaatta çalışırken 7. kattan düştü.
    İnşaatın 7. katından fazla kiremitleri aşağıya indirirken dengesini kaybederek, kurulan asansör sistemi ile aşağı düştüğü belirtilen çocuk işçi, olay yerine çağrılan ambulans ile Bismil Devlet Hastanesine kaldırıldı.
    Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen Orhan Sürer isimli 13 yaşındaki çocuk işçi hayatını kaybetti. Hastaneye gelen çocuk işçinin yakınları sinir krizi geçirdi. Olay ile ilgili Savcılık ve Emniyet birimlerinin soruşturması devam ediyor.

kaynak: http://www.trt.net.tr/trtavaz/insaa...hayatini-kaybetti--haber-detay,tr,107946.aspx

yazar notu:
    biz büyükşehirlerde kızlı erkekli tartışırken
    "13 yaşında bir inşaat işçisi... Çalıştığı inşaattan düşüyor ve ölüyor. O ülkenin siyasetçileri ne çocuk işçiler konusu ile, ne işçilerin nasıl koşullarda çalıştığı ile ilgileniyor. Kimin kimle seviştiği, öpüştüğü 13 yaşındaki çocuklarımızın canından daha önemli, daha tartışmaya değer bir konu artık. ''Bu ülkede yaşanmaz'' sözü hiç bu kadar anlam kazanmamıştı. İşçiysen eğer bu ülkede; yaşayamaz, ölürsün!"
  2. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    '' ''Bu ülkede yaşanmaz'' sözü hiç bu kadar anlam kazanmamıştı. İşçiysen eğer bu ülkede; yaşayamaz, ölürsün!"[/quote]
    Çok anlamlı bir o kadar da çok üzücü Sezgi :/
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tüketim toplumu haline getirilen ve işçilerin patronlarının insafına bırakıldığı bir ülkeyiz maalesef
  4. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    İş kazaları, işçi ölümleri elbette kanayan yaramız. Her ölümlü iş kazasında elbette ciğerimizden bir parça koparmış gibi olur. Ve elbette iş kazası istatistiklerinin azalmamasında bu işi yönetmeye soyunanların büyük vebali var.

Ama şu her konuyu alıp, çekip çekiştirip (mevcut) iktidara vurulacak bir şaplak haline getirme gayretleri de artık kabak tadı vermeye başladı. Artık yapıcı eleştirinin zamanı gelmedi mi? İktidara karşı beslenen iflah olmaz husumetten feyiz alan hırsımızı bir kenara bırakıp ne zaman bu ölümlerin peşine düşeceğiz? Ne zaman kuma gömdüğümüz kafamızı, kumun altında nafile sayıklamalarımızı kimsenin duyamayacağı gerçeğini idrak ederek çıkaracağız?

İktidara veya güç sahiplerine forum sitelerinde sallamak kolay. Hele artık bu ülkede yaşanmaz demek çok daha kolay. Ama İş Güvenliği uzmanı da bu kolaycılığa kaçıp, rahatlamak için iktidara öfkesini kusup rahatlamayı tercih ediyorsa, kusura bakmayın ama ölümlü kaza istatistiğinin ilelebet düşeceği de olmaz.
  5. yazar notu kısmını ben yazdım, yazdığın cevaptan benim yazdıklarımı anlamadığını görüyorum, siyasetçi dediğini sadece iktidar olarak görmen yanlış, haberi bulurken bile "tarafsız" bir kaynaktan bulup paylaşma zorunluluğu hissettim sırf daha önce ki paylaşımlarımı kaynak nedeniyle okumadan eleştirenler olmasın diye

iktidara sallamamı istiyorsan sallayabilirim
    komiser mustafa sarı haziran ayında gösterilerde devlete ait bir köprü şantiyesinde yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı / yorgun ve bitkin çalıştırıldığı/ yeterli aydınlatmanın olmadığı için öldü. üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldı bir tane de uzman çıkıp kardeşim bu bir iş kazasıdır iş veren firma devlettir demedi olaydan 2 hafta sonra 50 kişiden küçük şirketler için uzman istihdamı 6 ay ertelendi

başlık konusuna dönecek olursak 13 yaşında bir insanı çalıştırmak yasa dışı. ne yazık ki iş kazasından çok ben yasadışı istihdama dikkat çekmek istiyorum bundan da ben ya da diğer uzman kişiler ancak kendi şirketinde çalıştırmayarak sorumludur
  6. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    13 yaş , çalıştırılması yasak ,neden haberciler çocuk işci demişler ki, çalıştırılmaya zorlanan çocuk ,aile olayı öğrenince sinir krizi geçirmiş,çelişkiler yumağı kültürümüz,fakirliğimiz,işsiz kalma korkularımız, vah ülkem,ölmüşüz ağlayanımız yok.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Kasım 2013 ---
    hoppalaaaa,lafı ters anlamanın güzel örneği.
  7. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    yahu artık herseyde bisey aramaktan vazgeçsek dananın altında buzagı arıyoruz resmen yok iktidara şunu dedin yok muhalefete sunu dedin bırakın bunları artıkta İŞ GÜVENLİĞİ tartışalım
  8. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş

Devlet hiç bir zaman işveren olmaz, işin sahibidir. Müşteridir. Ana yüklenici firma işverendir. Ve yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği iş sahibine hiçbir sorumluluk yüklememiştir. Dolayısıyla da mevzuata göre devlet hiçbir iş kazasından sorumlu değildir (maalesef öyle). Mevzuatı eleştirebiliriz, tartışabiliriz ama bu devlet ihalelerinde devletin iş kazasından sorumlu olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Vuracak başka bir açık bul, üzgünüm.
  9. http://www.adana.bel.tr/ihale-556.html#

b) Teknik Personel:
    Adet Pozisyonu Mesleki Ünvanı Mesleki Özellikleri
    1 Şantiye Şefi Mühendis İnşaat
    1 Mühendis İnşaat
    1 Mühendis Harita
    1 Mühendis Elektrik
    1 Mühendis Makina
    1 Tekniker veya Teknisyen İnşaat
    1 Tekniker Harita

ihalede yetersiz personel
  10. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    Personel yetersizliğinden kastınız İş güv. Uzmanı mı?
  11. evet

sonuçta ihaleye çıkıldığı tarihte 6331 yürürlükteydi

şartname de belirtilmemiş

gerçi olması da bu olayı ne kadar engellerdi ne kadar öngörülebilirdi bilmiyorum ancak konu ile ilgili açılmış bir dava olmadığını duymuştum , keza sadece olay yeri üzerinden gittim diğer taraftan olağan üstü çalıştırılan bir personelin yorgunluğu da olayın bir diğer sebebi
  12. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    KİK' te iş güvenliği uzmanı istihdamıyla ilgili bir düzenleme hatırlamıyorum. Ama ihaleyi alan yüklenici zaten 6331 İSG Kanununa tabi olacağı için yükümlülükleri de olacaktır.

Çalışma saatlerinin çok olması kronik sorun. Bu konu mevzuatta yeteri kadar belirtilmiş olmasına rağmen denetim olmadığı için hepsi havada kalıyor. Şantiyede çalışan mühendisler bu saçmalığın en büyük mağdurları. Size katılıyorum.
  13. işte tam bu noktada devlet (iktidar değil) bizim yanımızda olması gerekmekte. bizler şikayetlerimize tarafsız bir çözüm bulabilmeliyiz

iş güvenliği uzmanı kısmında da aslında her yetkin olan birimize de aynı sorumluluk düşüyor ancak ne yazık ki şikayet/ihbar sürecinin işlemediğini kamu tarafından kabul görmesi bu yolu kullanmamızı engelliyor
  14. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    İşçi hakları ve sendikalaşmada, örgütlü hareket etmekte modern dünyanın çok gerisindeyiz. Bunda hemfikiriz.

Lakin muhalefet şeklini tartışalım. İş kazaları, kayıtların tutulduğu günden bu güne ülkemizde büyük bir sorun. Bir iş güvenliği uzmanının "Bu ülkede artık yaşanılmaz" demesi, masadan tamamen kalkıp bu kronik sorunun çözümünde havlu atması demektir.

Daha aklıselim, daha itidalli ve çözüm odaklı aksiyonların, problemi çözme noktasındaki olumlu etkisi yadsınamaz.
  15. "yaşanılmaz" orada hayatta kalmak anlamı da içeriyor bir nevi tevriye yaptım

aslında yasal olarak çok kötü durumda değiliz ancak adalet ve hukuk konusunda çok yalnız hissetmek sorun ve türkiyede hukuk "örümcek ağı" gibi tek başına iken zayıf bir böceksin ve kaplan aslan gibiler örümcek ağını delip geçiyor

türkiye de daha çok uzmana daha çok polise daha çok güvenliğe gerek yok sadece adaleti evrensel hukuk normlarında işleterek sorunları çözebiliriz
  16. Kimse hükümeti savunmasın bize..yasa çıkarıyor koca istanbula 19 müfettiş veriyor bu ne boktan uygulama yandaş olmayın objektif olun...her uzman işini yapsın