1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Insan ve yük asansörü periyodik bakımlarının yapılması

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve erol çınar tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar bir gıda işyerinde RA yapıyorum, yorumunuzu rica ediyorum.
  1-kendi imalatı yada yaptırdıkları tek katta çalışan asansör resmi hakkında yorumunuzu bekliyorum. acaba özel imalat asansöre de mmo'dan periyodik kontrol isteyeceğim. zaten asansör baya bir basit.
  2-Birde seyyar mini kompresörlerde periyodik kontrolden geçecek mi? (yanlış anlamayın bazı şeylerin harcı borcu meselesi oluyor?)
  asansör.png mini komp.jpg
 2. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Konuyla ilgili yorumu olan arkadaş yok mu?
 3. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48011
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba,

  Daha önce bir firmamda özel imalat olan bir hava tankının kullanımı için MMO'dan onay almamız ve periyodik olarak kontrol ettirmemiz gerekmişti.

  Sizin de özel bir imalatta aynı süreci izlemeniz gerekecektir diye düşünüyorum. Detaylı bilgi verecek birisi olursa daha iyi olacaktır tabi.

  Bir de net cvp alamazsanız MMO'dan bilgi alabilirsiniz, telefondan destek oluyorlar.
 4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 5. ben resimdeki kapı ve pencereye takıldım.buradaki kapı ne kapısıdır giriş çıkış yapılan bir yer mi ?
 6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Odaya kayıtlı herhangi bir makine mühendisine bu işi yaptırabilirsiniz, illa ki mmo ya gideceksiniz diye bir şey yok... Kompresör için muayene gerekli de o asansöre bence hiçbir makine mühendisi onay vermez haberiniz olsun... :)
 7. Aytek Şahbaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Team Prevent
 8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yok küçük depo gibi bir yer
 9. Taner bey,küçük bir depo da olsa asansörün bakımından ziyade yeri itibari ile tehlikeli göründü bana,ya oradaki kapı ve pencere kalkmalı ya da asansör..
 10. alara başar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  o zımbırtı asansör değil, kaldırma makinesi, ona göre bakımını yapan birileri olmalı, indiği yerde hiç bir güvenlik önlemi göremedim, uyarı levhaları falan olmalı, insan taşımak yasaktır diye , bir sor bakalım nerden kimden almışlar, belgeleri varmı, bakım ve kullanma talimatı varmı
 11. alara başar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  burdaki tehlikeleri sayayım, o yük aşağı inerken altında bir işçi bulunabilir ve ezilir, yükler, inip çıkarken yan taraf açık , ordan birinin üstüne düşebilir, yükün indiği yerde pencere var, pencereden biri elini kolunu uzatabilir ve yük inerken keser, sahanlıklardan makinenin hareketli aksamlarına insanlar elini kolunu uzatabilir, en iyisi mmo yu ara platform şeklindeki yük asansörleri ile ilgili bir kontrolleri varmı sor varsa yaptursınlar zaten o raporda alınması gereken önlemler yazar. bu şekilde çalışması çok tehlikeli
 12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  yük asansörleri ile ilgili ;hız regülatörü tamponu fren tertibatı olmalı ,bir motor bir kasnağa halatı sarıp geri bırakmalı bir sistem.Hangisi olursa olsun alınacak önlemler ;1. Alt katta kapı veya daha ekonomik olan kafes parmaklık tip birer koruma elemanı takılabilirı. Bu kapılar açıldığı anda kesiciler veya gerekli tertibatla motor anında durmalı ,alt kapı ve üst kapı açıkken çalıştırılamamalı.2.üzerine max yük miktarı asılmalı.3.içinde fotosel olmalı...bu sayede hareket eden bişey olursa çalışmamalı...insan binmesine karşı

  asansörlerde
  asansöre proje yapılmışmı..?
  korkuluk veya kafes ile koruma yapılmalı..giriş çıkış kapıları olmalı
  halat tambur muhafazası varmı
  3asansörün altında ve üstünde uyarı ikaz levhaları varmı
  Kesinlikle KESİCİ özellikli kapı olmalı.Kesinlikle içine insan girmeyi engelleyen FOTOSEL bağlantısı kurulmalı. Çünkü eğer vinç durumunda ise kaldırıcı, hiç bir fren ve tampon tertibatı yoktur demektir
  Yük asansörlerinde alt ve üst kapılarına muhakkak tel kafes koymalısınız zincirle önlem aldığınızı sanırsınız ama risk gerçekten çok büyüktür burada amaç hareketli kısımlarla temas riskini ortadan kaldırmaktır.Ayrıca bu tel kafeslere emniyet switchi koymalısınız ki asansör durmadan işçi müdahale edip kafesi açarsa sistem dursun.
  2.Asansör mekanizması değilde vinç şeklindeyse yine kaldırma testini periyodik olarak yaptırmayı unutmayın.
  3.Kaldırma ekipmanlarında maksimum kaldırılabilecek yük miktarını gösterir bir işareti mutlaka asansörün görünür bir yerine koyun ve işçileri bu konuda BİLGİLENDİRİN
  4.asansörlerde kumanda paneli mutlaka kabin dışında olmalı. yetkili kurum/kişilere fenni muayenesini yaptırın onlar zaten eksiklik olarak neler yapılması gerektiğini yazılı olarak alın. ama kafes sistemi, acil stop butonu, uyarı levhaları(kapasite, insan binemez, yetkili değilsen kullanma v.s.) ve yük testi zorunlu olarak yapılmalıdır.
  asansörlerde aşağıdayken yukarıda açılmayan otomatik kapı- yukarıdaykende aşağıda açılmayan otomatik kapı istiyorlar.
  ASANSÖRLERDE tehlike kaynaklarımıza baktığımızda;

  1. Yük asansör kabini yukarıda iken, kabinin aşağıya düşme tehlikesi var. Tabi kabin aşağıya düşerse öncelikle içinde birileri olmamalı ve düştüğü yerin altında birileri bulunmamalı. Bu nedenle risk kabul edilemezdir. Yani yük asansör kabinine insan binişleri engellenecek. Yükün indirilmesi işleri yapılırken de olası kabin düşmesi tehlikesine karşı da asansör alt izdüşümü ve etrafı mutlak suretle sağlam malzemelerle kapatılmalı.
  2. Yük asansörü kabininin aşağıya hareket ettirme butonuna basılsa bile üst açıklık korkuluğu kapatılmadan çalışamaz şekilde otomasyon sistem kurulmalıdır. Hiçbir şekilde çalışanın insiyatifine bırakılmamalıdır.
  3. çalışma şartları ihtiyacına binaen tasarım ve imalatı yapılmış olsa dahi mutlaka makina mühendisi tarafından uygunluk projesi hazırlanmalı ve tüm güvenlik aksanları ( halatlar, frenler, otomotik sistemler, emniyet anahtarları, tambur vs) 3 aylık periyotlarla kontrol ettirilerek raporları tanzim ettirilmelidir.
  4. Emniyet katsayıları dikkate alınarak yük kaldırma kapasitesi belirlenmeli ve bu limit belirgin bir şekilde kabine asılmalıdır. Ayrıca yük asansörü belirlenen limitlerin üzerinde yüklendiğinde asansör sesli, ışıklı uyarı ikazı vermeli ve çalıştırılmak istense de sistem buna izin vermeyecek şekilde otomasyon yapılmalıdır.
  5. Yük asansörü kullanma talimatı hazırlanmalı ve bu asansörü kullanacak olanlara mutlaka "yük asansörünü emniyetli kullanmaya ilişkin iş güvenliği kural ve talimatları eğitimi" verilmelidir. Eğitim belgesi düzenlenmemiş olan kişilerin yük asansörünü kullanmaları yasaklanmalı ve gerekli durumlarda kurallara uymayanlara disiplinsizlik tutanağı tanzim edilmelidir.
 13. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Geç de olsa resimlere yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Heralde risk değ. raporunun en can alıcı konusu asansör olacak.
 14. sininho İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Resmi Gazete Tarihi: 18.11.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27058
  ASANSÖR BAKIM VE İŞLETME YÖNETMELİĞİ
  MADDE 9 –
  (Değişik:RG-5/11/2011-28106)

  (1) Bina sorumlusu; asansörün bu Yönetmelik kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmaktan ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için ilk yıllık kontrolünü, asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere yaptırmaktan sorumludur.

  asansörler ayda birmi bakım yapılmalıdır?
 15. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  caraskal yerine elektrikli caraskal(elektrikli caraskal mini vinç) denmesi daha doğru olur ,malzeme taşıma kabini monte edilmiş asansör(yük aşıma) amacı ile kullanılıyor,yukarıda yazdıklarımız yük asansörleri için alınması gereken akla gelen genel tedbirler

  http://caraskalservis.com/-1-13-yuk-asansoru-sistemleri.html
 17. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  :p
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Şubat 2014 ---
  Bir kere yukardaki düzenek turkish . kabin insan taşımak için kullanılan bir sistemdir. bu düzenek kendi atölyelerinde imal edilmiştir muhtemelen. ama bir türlü açıklama gelmiyor :S