1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

'insanlık için önemli karar'

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 13 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  İşçi Mehmet için rekor tazminat
  Mahkeme, köy okulu inşaatında el arabasında yaktığı ateşle ısınmaya çalışırken zehirlenip ölen işçinin ailesine 1 milyon 343 bin lira tazminatödenmesine hükmetti. Mardin'in bir köyünde Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul ve lojman inşaatında çalışan iki kardeş, soğuktan üşüyünce el arabasında yaktıkları ateşle ısınmak istedi. Sabaha karşı sızan karbonmonoksit nedeniyle iki kardeş zehirlenerek hayatını kaybetti. İki kardeşin aileleri Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrı ayrı maddi vemanevi tazminat davası açtı.

  İŞ GÜVENLİĞİ YOK
  İşçi Mehmet Selim Oğuz'un ailesinin Ankara 9. İş Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, Mardin'de yaptırılan köy okulu ve lojman inşaatında çalışan iki kardeşin, olay gecesi barınacak başka yerleri olmadığı için inşaatta kaldıkları, ısınmak için el arabasında ateş yaktıkları, gece uykuya daldıklarında ateşten çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri belirtildi. Dilekçede, işverenin gerekli teçhizatı sağlayamamış olması ve iş güvenliğine aykırı davrandığından kusurlu olduğu öne sürülerek, hayatını kaybeden işçinin geride kalan ailesinin, maddi ve manevi zararlarının karşılanması talep edildi.

  BİLİRKİŞİ KUSURLU BULDU
  Bakanlık avukatları, olayda kendi kusurları olmadığını, okulun Valilik tarafından yapıldığını, bu nedenle davanın reddini istedi. Teftiş ve bilirkişi raporları olayın, "iş kazası" olduğunu ortaya koydu. Bilirkişi raporunda, işverenin, işçilerin kaldığı lojmanda ısınma için gerekli şartları sağlayamadığını, gerekli denetimleri yapmayan ve önlemleri almayan Milli Eğitim Bakanlığı ile işçileri eğitmeyen müteahhit Hayrettin Aslan'ın sorumluluklarının bulunduğunu belirtti.

  YARGITAY ONADI
  Ankara 9. İş Mahkemesi Hakimi Ayşim Sema Aktan, eşine ender rastlanan bir karara imza attı. Mahkeme, Bakanlığı, "tarafların olaydan duyduğu üzüntü ve elem derecesi, paranın alım gücü, ekonomik sosyal durumlar, ölen sigortalının yaşı, akrabalık durumları ve kusur oranlarını göz önünde bulundurarak" 6 yıllık yasal faiziyle birlikte toplam 1 milyon 343 bin lira maddi ve manevi tazminatödemeye mahkum etti. Karar, Yargıtay 21. Hukuk Dairesi'nce oybirliği ile onanarak kesinleşti. Türk hukuk tarihine; insan hayatına biçilen en yüksek miktarlardan biri olarak geçti.Aynı olayda hayatını kaybeden Casım Oğuz'un başka bir mahkemede devam eden davası sürüyor.

  İnsanlık için önemli karar
  HABERTÜRK'e konuşan ailenin avukatı Ayhan Özcan, "Bu karar hem hukuk adına, hem de insanlığa verilen değer adına çok önemli bir karar. Güneydoğu'da ücra bir köyde yaşayan aile ve evlerinin direkleri olarak gördükleri eşlerini kaybetmelerinin acısını bir nebze de olsun hafifletmesi açısından adaletin tecelli etmesi bizi de çok mutlu etti" dedi. Mehmet Selim Oğuz'un eşi Perişan Oğuz, çocukları Mehmet, Elif, Müslüme, Abdulmelik, Sevgi, İsmail 6 yıldır zorluklarla sürdürmeye çalıştıkları yaşama bu parayla yeniden başlayacak.

  haberturk.com/gundem/haber/811012-insanlik-icin-onemli-karar