1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Insanları kkd kullanımında ikna için söylenebilecek etkili cümleler..

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlarda denetimlerde veya eğitimlerde kkd kullanmamakta ısrar eden ''bana bişiy olmaz ben en iyi ustayımcılara'' karşı etkili olabilecek sözcük öbeklerini buraya yazarak bir literatür oluşturalım

mesela ben inşaatta kemer takmayanlara karşı sen düşersen işveren ölmeyecek sen öleceksin,sen düşersen ben ölmeyeceğim sen öleceksin diyorum canın bu kadar ucuzsa diyecek lafım yok diyorum..
  2. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her şeyi kadere bağlamaya çalışarak,"Kader'de var ise önüne geçilmez" diyen çalışana şunu söyleyebiliriz."Önce tedbir sonra takdir".Kazanın sonucunu sadece sen ödemeyeceksin,seninle birlikte ailen de ödeyecek "diyebiliriz.
  3. ebt88 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben şunu diyorum mesela ''sana bişey olsa Allah korusun senin hanımı başka biri alır evlenir oda kötü ya usta'' o da diyor ki o zaman ''olur mu ya öyle şey kimse alamaz '' diyor hemen alıyo kemeri.

tabi bunu biraz espritüel söyleyeceksiniz yanlış anlaşılma olmasın sonra adamlar zaten kültürsüz yanlış anlar falan saldırırabilir.
  4. eerdogan34 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65953
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende o lafa ozaman otobanlara üst geçit falanda yapmayalım kader diyelim diyorum
  5. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    "bana bişey olmaz"diyenlere ; "nedense hep böyle düşünenlere birşey oluyor maalesef önemsemedikleri için." diyorum.
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok saçma düşünebiliyorlar malesef geçen bir eğitimde çalışanın biri bana dediki devlet her işletmeye bir müfettiş diksin bizde takalım dedi hayır şaka değil ciddi söylüyor adam adı üstünde devlet diyor bunu yapamazmı diyor.bende dedim illa birilerinin dayatmasıylamı canınızı emniyete alacaksınız..
  7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İşveren kurallara uymayanın maaşından kesinti yapsa mum olurlar da işteee... Önce işvereni adam etmek lazım :D
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işveren ceza için para kesintisi yapamaz iş kanununa göre.bunu yapan bir firma vardı burda adam kafasına göre tutanak tutup yerli yersiz habire para kesiyodu çalışanlardan iki ay üstüste aynı parayı alan yoktu(toyluk zamanlarımda yeni mezun olduğumda bu işletmede çalıştım oradan biliyorum)adam işletmede bildiğiniz nazi kampı sistemi uyguluyodu mesela çay molasından 3 dk geç indin yaz tutanağı kes bunun gibi kafasına göre.ben bu işletmeye 3 ay dayanabilmiştim neyse gel zaman git zaman bunu birileri maliyeye şikayet etmeyi aklına getirebilmiş ve adamı bitirdiler.ha üzüldümmü hayırrr:)
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kkd kullanmayan çalışanların bu şekilde çalışırken fotograflarını çekip ailelerine fotografları ve bir ön yazı gönderin(kullanmadığı ve diğer önlemlere uymadığı taktirde neler olabileceğini anlatan ) , ailelere de bir gün iş güvenliği nedir bu konuda eğitim verilebilir
  10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bu alanda tecrübem yok fakat aklımın erdiği şudur:
    İşin şakası bir yana, sizlerinde malumu insanlar rutin işlerde uzun süre çalışınca işin tehlikeleri önemini yitiriyor taa ki kendisinin ya da bir arkadaşının başına bir kaza gelinceye kadar. Sonrasında bir müddet temkinli olunuyor bu uzun sürmüyor ve tekrar rutine dönülüyor.
    Bu rutini nasıl en aza indirebiliriz, farkındalığı nasıl oluşturabiliriz sorularına yanıt bulunduğunda çalışanlara söylenecek söz aramaya gerek kalmayacaktır diye düşünüyorum.
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşveren kkd takmaması için elinden geleni yapsın yapmazsa devlet işverenden kessin birşeyler bence
  12. resul pamukçu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yada kkd kullanmayanların fotoğlarını çekerek şuursuzlar tablosu yaparak haftanın şuursuz gibi seçebiliriz:D
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir araştırma

Ekli Dosyalar:

14. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sen meslek hastalığından ölürsen yengeyi kendi elimle evlendirecem hiç gözün arkada kalmasın diyorum
  15. resul pamukçu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buda güzelmiş:D
  16. Mehmet BAYSAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6961
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana bişey olmaz diyenlere; "Yaradan ile herhangi bir sözleşmen mi var bugün ölmeyeceğine dair?" yeterince etkili olmasa da da ikna için bir örnek.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Nisan 2014 ---
    Bir rahmetli vardı benzetmek gibi olmasın; o da bişey olmaz diyordu.!
  17. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılıyorum, istediğinizi söyleyin, istediğinizi izletin. keseceğiniz 1 günlük ücret kadar etkili olamaz. Bazıları bunu çalışanın çoluğunun çocuğunun rızkına el koymak olarak göre de. yarın o çocukların yetim kalmasından iyidir.
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır kesebilir ama kafasına göre değil tabi, hatta çalışanlardan ceza olarak kesilen ücretlerin nerelere aktarılacağı ile ilgili yasal düzenlemeler var. En adı belli olanı da şu;
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.6248&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

ancak bu çok uzun bir prosedüre dayalıdır. İşveren kestiği cezayı başka fonlara aktarmak durumunda, kendi cebinde kalamıyor ve bir ay içerisinde 2 günlük yövmiyeden veya parça başına yapılan işlerde buna denk düşen kazançtan daha fazlasını kesemez, (Yarg. Hukuk Genel Kurulu E.984/454 K.985/1073 T.18.12.1985)
  19. ipek-evrim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65193
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kulaklığın terletmesinden yakınanlara terleme mi sağır olman mı sorusunu yöneltiyorum ama bu sözlerle kullanacaklarını zannetmiyorum. Şimdi disiplin prosedürü oluşturuyoruz.. Bakalım ne olacak.
  20. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    adama bir şey söylüyorum bin laf işitiyorum, o yüzden yazıyorum tutanağını bölüm müdürüne şikayet ediyorum, çalışanlar sonra bana tavır alıyor:)