1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Insanlar ölüyor sayin vekil, insanlar ölüyor.

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 19 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Onur Özbay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Siyasi partiler 1 oy daha fazla almak için işçileri feda edecekler,

  30.06.2012 Tarihinde resmi gazetede yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu maalesef siyasi partilerin kirli seçim yatırımı haline geldi. Her kes çalışanların hayatı üzerinden şansını deniyor. Ülkemiz iş kazalarında Dünya’da 3. Avrupa’da birinci sıradaymış, her gün 4 ölümlü iş kazası, 6 tanede sürekli iş göremezlik vakaları bir ocağa ateş düşürüyor kimin uğrunda.

  Ben gelecek oylara bakarım…

  Sayın Faruk Çelik tarafından aktarılan veriler bu Kanunun aslında geç bile kaldığını açıkça ortaya koymuştur.

  Türkiye'deki iş kazaları ve meslek hastalıkları neticesinde tespit edilen mali kayıpların 7,7 milyar dolayında olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

  ''Türkiye'deki mevcut tablo bizi üzmektedir, üzmeye devam etmektedir. İyileşmeler, olumlu gelişmeler var ama yeterli olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Türkiye'de her gün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor, 4 ölüm ve 6 sürekli iş göremezlik durumu ile karşı karşıyayız. Genelde rakamlara baktığımız zaman 2002-2012 yılları arısında işyeri sayısında yüzde 105 artış söz konusu. Aynı dönemde işçi sayısında da yüzde 124 artış söz konusu. Ölümlü iş kazalarına baktığımız zaman bu dönemde yüzde 2,5 artış söz konusu. İş kazaları sonucu 2002'de Türkiye'de 872 kişi yılda hayatını kaybederken, 2010 yılında bin 444 kişi hayatını kaybetti. 2012 yılının ilk 11 alında ise 895 emekçimiz hayatını kaybetmiş. Türkiye'de iş kazalarının hangi sektörlerde daha yoğun gerçekleştiğine baktığımızda yüzde 18,3'ünün metalden eşya üretiminde, yüzde 14,4'ünün madende, yüzde 10,2'sinin ise inşaat sektöründe meydana geldiğini görüyoruz.''

  İş kazalarının sadece insan hayatını veya genel ekonomiyi etkilemediğini anlatan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan 1 liralık yatırımın orta ve uzun vadede işletmeye 2 liralık fayda sağladığına dikkati çekti. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin işletmenin imajını yüzde 92, üretimi yüzde 98, ürün kalitesini yüzde 85 etkilediğini belirten Çelik, iş kazası sayısını ise yüzde 88 artırdığını söyledi. Çelik, ''İş sağlığı güvenliği tedbirlerinden tasarruf, uzun vadede işletmelere artı değil zarar yazmaktadır'' dedi.

  -''Kayıtdışının en önemli ilacı örgütlü toplumdur''-

  Çelik, Bakanlık olarak son dönemde önemli mevzuat değişikliklerine imza attıklarını ifade ederek, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu hazırlarken işçi ve işveren tarafları ile bir masa etrafında çalıştıklarını, bundan son derece memnuniyet duyduğunu dile getirdi.”[1]

  En çirkin siyaset insanların yaşamı üzerinden yapılandır…

  En çirkin hesap oy uğruna çalışanı sermaye odaklarının insafına bırakmaktır….

  Sayın vekil olayın önemini azaltmak için tehlikeli sınıfta yer alan kuaförü kasabı örnek vermiş ve kanunun ertelenmesini istemiş. Peki, yine tehlikeli sınıfta yer alan metal, çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, inşaat sektörlerini neden göz ardı etmiş? Bizim ülkemizde en çok iş kazası metal, maden ve inşaat sektörlerin de yaşanmıyor mu? En çok kayıt dışı çalışma bu sektörler olmuyor mu?

  Kanunda erteleme söz konusu olursa bu vebali kim üstlenecek. Siyasiler işletmeleri geziyorlar ancak kör olarak geziyorlar. Orda bir cisim var acaba bana oy verecek mi? Nasıl bir manevrayla kandırsam hesapları bir birini kovalıyor. Bilhassa ertelensin dediğin ve önemsiz gördüğün sektörlerde (metal, tekstil, maden, inşaat) içeri girdiğin zaman kafanı uzatta sağa sola bak. İnsanlar nasıl içler acısı durumda çalışıyor.

  Basit bir hesap yap.

  Kafa say.

  Bak bakalım hizmet dökümünde kaç kişi var.

  Kaç kişi kayıt dışı çalışıyor.

  Biliyorum sen hala gözünde dolar işareti olan zengin gibi, gözünde rey canlandıracaksın. Ölen ölür kalan sağlar bize oy verir diyeceksin.

  İNSANLAR ÖLÜYOR SAYIN VEKİL, İNSANLAR ÖLÜYOR.


  [1] http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=haber&id=basin515
 2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Onur BEY
  Çalışanlar ölüyor
  İşçilerimiz sürünüyor
  Emekçi uzmanlarımız hakları sömürülüyor.
  6331 sayılı kanundan açıkcası çok şey bekliyorduk.Sonra bir bakmışız ki sadece beklemişiz.
  İş kazalarının azaltılması , meslek hastalıkların azaltılması ,önlenmesi, daha insancıl şartlarda işçilerimizin
  çalışmasını umuyorduk.
  Sonra Hayatımıza birden OSGB kavramı giriverdi.
  Bırakın işçilerin sağlığını düşünmeyi İşverenlerle el birliği yaparcasına daha kötü şartları sunmaya başladılar iş hayatımıza.
  Kendi çalışan uzmanlarının çalışma koşullarını bile hiçe sayan bu kişi ve kuruluşlara bir bakmışız İşçilerimizin hayatlarını,emeklerini ,sağlıklarını emanet edivermişiz.
  Bu şekilde olacaksa, bu şekilde uygulanacaksa Tüm samimiyetimle söylüyorum KALDIRILSIN bu 6331 SAYILI KANUN.
  Hayatımıza AK olarak girip KARA çıkanların artık ayıklanması
  uzaklaştırılması gerekmiyor mu.
  Saygılarımla
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ağzınıza,ellerinize ve yüreğinize sağlık..
 4. Onur Özbay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bizler bu sürecin sancılı olacağını biliyorduk ancak suistimal edileceğini öngörmemiştik. Ancak umudum şu ki pırıl pırıl iş güvenliği uzmanı arkadaşlar var. Görev bilincine ulaşmış ilkeli çalışan.Bu yüzden umudum hala sıcak...