1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iple erişim uygulaması::yüksek işler

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

İple Erişim uygulaması, iskele, askı iskele, sepetli araç ve yükselen platformlar gibi geleneksel yöntemlerle erişilemeyen veya bu yöntemlerle erişimi verimsiz olan noktalara ulaşmayı sağlayan alternatif bir erişim yöntemidir.

‘İple Erişim’ ya da yanlış bir algı sonucu dağcılıkla eşleştirilen diğer adıyla ‘Endüstriyel Dağcılık’, ülkemizde kitleler tarafından ilk kez 2007 yılında gerçekleşen Boğaziçi Köprüsü Dekoratif Aydınlatma projesi ile tanınmıştır. Oysa İstanbul’un sembolü olan bu yapı üzerinde yapılana benzer erişim uygulamaları, Türkiye’nin dört bir yanında farklı sektörlerde, çözüm bulunamadığında son çare olarak tercih edilmekteydi. İple erişim, dağcılıkla bir tutulmaması gereken tamamen ayrı standartlara sahip profesyonel bir iş koludur. Bu makalede iple erişimin ne olduğunu, hangi alanlarda kullanılabileceğini, bünyesinde hangi riskleri barındırdığını ve hızla büyümeye yatkınlığı olan bu sektörün sağlıklı bir şekilde nasıl geliştirilmesi gerektiğini irdeleyeceğiz.

İple erişim nedir?
    ‘İple Erişim’ uygulaması, iskele, askı iskele, sepetli araç ve yükselen platformlar gibi geleneksel yöntemlerle erişilemeyen veya bu yöntemlerle
    erişimi verimsiz olan noktalara ulaşmayı sağlayan alternatif bir erişim yöntemidir. Temel olarak ipleri yeterli çeker noktalarına sabitleyerek, uygun
    ekipmanlarla iniş yaparak, iniş düzlemini farklı ankraj noktalarıyla saptırarak ve ip üzerinde yükselerek erişilmesi gereken noktalara erişmek anlamına gelir. İple erişim, yüksekte çalışmanın bir alt kolu gibi gözüksede, yüksekte çalışmaya kıyasla daha fazla teknik, prosedür, uzmanlık, tasarım ve değişken içeren apayrı bir uzmanlık alanıdır. Düşüş durdurma sistemlerinden ip tekniklerine, ip tekniklerinden detaylı kurtarma senaryolarına kadar uzanan bu erişim yöntemi, profesyonellik, standartlara uygunluk ve uygulama tecrübesi gerektiren özelleşmiş bir meslek koludur. İple erişim yöntemi, yerden yüksek ve erişimi sıkıntılı olan tüm yüzey ve yapılarda denetim, bakım, tamirat, montaj, temizlik, boya, muayene, kaynak, ankraj, kaplama işlerinde ve kurtarma operasyonlarında kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak kullanıldığı alanlar endüstriyel sahalar, rüzgar enerjisi ve hidroelektrik santralleri, petrol platformları, rafineriler, gemi tankları, yapıların iç ve dış cepheleri, yamaçlar, köprüler, kuleler ve inşaatlardır.

İple erişimin gelişimi

İlk olarak Avrupa’da, dağcılık ve mağaracılık teknik ve malzemelerinden esinlenilerek ilkelce ve göreceli standartlarla uygulanmaya başlanan
    bu alternatif erişim yöntemi, zamanla riskleri en aza indirgemek amacıyla oluşturulan standartlarla bu disiplinlerden tamamen ayrılmıştır. Endüstriyel koşullar için yapılan risk analizleri sonucunda evrimleşerek, dünyaca kabul gören standartları sağlayan, güvenilirliği kanıtlanmış bir
    uygulama halini almıştır. Tehlikeli gözüken ve çok yeni olan bu iş kolunun güvenilirliğini korumaya, kazaları önlemeye ve iş verimini artırmaya yönelik katı emniyet standartları, ileri teknikler, özelleşmiş malzemeler, eğitim ve sertifikalandırma sistemleri Avrupa ve Amerika’da geliştirilmiştir. 1980’li yılların başında iple erişim yöntemi, açık sularda bulunan ve bünyesinde zorlu erişim ihtiyaçları barındıran petrol platformlarında yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla artan uygulayıcı firma sayısı, oluşan kazalar ve fark edilen riskler karşısında sadece gerekli eğitimleri alıp bu işi yapma yeterliliğini kanıtlayan teknisyenlerin ve firmaların belgelendirilmesi çalışmaları başlamıştır. 1980’li yılların sonuna doğru İngiltere merkezli bir birlik olan IRATA (Industrial Rope Access Trade Association - Uluslararası İp Teknisyenleri Ticaret Birliği) kuruldu ve bu birlik, petrol platformları başta olmak üzere dünyadaki tüm sektörler için iple erişimin uygulama metot ve standartlarını belirlemeye başlamıştır. Günümüzde büyük işverenlerin tamamına yakını, risklerin minimize edildiği ve kontrol altında tutulduğu IRATA veya benzeri bir sisteme dahil olmayan firmalarla çalışmamaktadır. Sigorta şirketleri de aynı şekilde, geçerli belgesi bulunmayan teknisyenleri sigortalamamaktadır. İple erişimin yurtdışında bu denli emniyetli bir sistematiğe bağlanması, bu yöntemin petrol platformları dışında da pek çok sektörde iç huzuruyla, öncelikli erişim yöntemi olarak tercih edilmesini sağlamıştır.

Riskler, genel iple erişim standartları ve sertifikasyon sistemi

İple erişim yönteminin kullanılabilmesi için, şok emicili lanyardlar kullanarak erişilecek noktanın üzerinde bir noktaya erişmek, iniş iplerini sabitleyecek birbirinden bağımsız ve gerekli statik / dinamik çekeri sağlayan ankraj noktaları oluşturabilmek ve iniş yapılacak dikey düzlemi, erişilecek noktaya erişebilecek şekilde yönlendirebilmek gerekmektedir. İple erişim teknikleri arasında ip üzerinden iniş, ip üzerinde yükselme, ipten ipe geçmek, iniş düzlemini saptırma, ip köprüleri oluşturma, ip üzerinde düğümleri atlama ve yapay tırmanış diye adlandırılan noktadan noktaya transfer yöntemi sayılabilir. Tüm iple erişim operasyonlarında kurtarma operasyonları, işin barındırdığı risklerin analizlerine ve oluşabilecek farklı senaryolara göre önceden tasarlanmalıdır. Tüm bu uygulamalar sırasında yapılacak standart dışı tüm hareketler risk faktörünü
    artırmaktadır.İple erişimin bünyesinde barındırdığı riskler arasında, ekibin eksik veya standart dışı malzeme ve teknikleri kullanması ve standartlara uymaması sonucu kendisine, üçüncü kişilere veya çalışma sahasındaki teçhizatlara zarar vermesi sayılabilir.

Erişim malzemelerinden kaynaklanan riskler
    Yüksekte herhangi bir işte kullanılması gereken tam vücut emniyet kemeri, kask, şok emicili lanyard ve düşüş durdurucuların yanı sıra, ip üzerinde iniş yapılmasını sağlayan iniş aletleri, ip üzerinde yükselmeyi sağlayan yükseltici aletler, yedek emniyet ipi üzerinde kullanıcıyla beraber hareket edebilen düşüş durdurucular, ip üzerinde asılı kalmış teknisyenleri kurtarmaya yarayan makara sistemleri ve ankraj malzemeleri, iple erişimde kullanılan özelleşmiş ekipmanlardan bazılarıdır. İple erişimde kullanılan malzemelerin tümü CE, EN ve PPE (KKD) standartlarına sahip olmalı (tablo 1) ve binecek yükleri güvenlik faktörünü sağlayacak şekilde taşıyabilecek çeker değerlerine sahip olmalıdır. Bu malzemelerin hepsi bağımsız seri numaralarıyla kayıt altına alınmalıdır. Kayıtlı olan tüm malzeme 6 ayda bir periyodik muayeneden geçirilmeli, yıpranmış ve kullanılamayacak durumda olan tüm malzemeler imha edilmelidir. Ayrıca her teknisyen malzemesini her işten önce ve sonra inceleyerek fark edilmemiş hasarları tespit etmelidir. Çalışma esnasında aşağıya düşürülebilecek her türlü malzeme emniyet kemerine bağlanmalı, emniyet kemerine bağlanması sakıncalı ağırlıkta ve yapıda olan teçhizat ise ayrı bir iple teknisyenin yanına sarkıtılmalıdır.

Ankraj noktalarından kaynaklanan riskler
    İplerin sabitleneceği ankraj noktaları, statik hesapları yapılarak binecek yüklerin en az 8 katını taşıyacak çekere sahip olmalıdır. Gözle yapılan incelemeler sonucu noktanın çekeri hakkında kesin bir bilgiye sahip olunamaz ve tüm sistem çökebilir. Gerekli ankraj noktalarının sağlanamadığı durumlarda, kesinlikle çalışma yapılmamalıdır.

Kurtarma gerektirebilecek durumlardan kaynaklanan riskler
    Bir iple erişim ekibi en az 2 kişiden oluşmalıdır. Teknisyenlerin ikisi de herhangi bir terslik durumunda standart kurtarma prosedürlerini izleyerek, diğerini emniyetli bir şekilde kurtarabilecek ve temel ilkyardım uygulayabilecek yetkinlikte olmalıdır. Yeterli tecrübeye sahip olmayan teknisyenlerin beklenmedik bir durum karşısında ip üzerinde ne yapacağını bilemez bir şekilde asılı kalması da oldukça karşılaşılan bir durumdur. Bu asılı kalma süresi uzadıkça da kişinin fizyolojisini olumsuz etkileyen travmalar başlar. Bu ihtimallerin yanı sıra, asılı kalan bir personeli kurtarma işleminin gerçekleştirilmesini olanaksız ve riskli kılacak tecrübesiz bir ekip ve malzeme eksikliği de karşımıza kara bir tablo sunmaktadır.s2

Çift ip sisteminin kullanılmadığı uygulamalardan kaynaklanan riskler

Dünyada iple erişimle ilgili belirlenmiş ana standart çift ip tekniğidir. Her teknisyen, birbirinden bağımsız ankraj noktalarına sabitlenmiş iki ayrı statik ip kullanarak çalışmalıdır. İplerden biri teknisyenin yükünü taşıyan, teknisyenin iniş ve çıkışını sağlayan çalışma ipi, diğeri de çalışma ipinin veya çalışma ipinin bağlı olduğu ankraj noktasının zarar görmesi sonucunda teknisyenin düşüşünü durduracak yedek emniyet ipidir. Yedek emniyet ipine şok emicili ve hareketli bir düşüş durdurucuyla emniyet kemerinin göğüs halkasından bağlanılmalıdır. Bu bağlantı tercihen teknisyenin düşüş sonucu oluşacak etkilerden zarar görmemesi için omuz seviyesi üzerinde kalmalıdır. Teknisyen bu iki ipe iş boyunca kalıcı olarak bağlı kalmalıdır. Dünyada en ölümcül standart dışı uygulama, tek iple çalışmaktır.

Tecrübe hiyerarşisinin eksikliğinden kaynaklanan riskler
    Tüm iple erişim operasyonlarında işin nasıl emniyetli bir şekilde yapılacağını tasarlayan ve iş sırasında teknisyenleri tecrübe ve bilgisiyle yönlendirecek, standartlara uygunluğu denetleyecek gözetmenler bulunmalıdır. Bu statü, IRATA sisteminde üçüncü seviye teknisyen olarak geçmektedir. Bu seviyedeki teknisyenler, sektörde senelerdir görev yapan ve yetkinliği belgelenmiş kişilerden oluşmaktadır. Birinci seviye teknisyenler, temel ip tekniklerine hakim, kendilerine verilen işleri yerine getirebilecek temel seviyede teknisyenlerdir. İkinci seviye teknisyenler, ip ve kurtarma teknikleri konusunda uzmanlık ve tecrübe sahibi olan ileri seviyede teknisyenlerdir. Üçüncü seviye bir teknisyen işin başında bulunmalı ve altındaki seviyelerin standartlara ve tasarıma uygun çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir. Seviyeler arası tüm geçişler eğitim, sınav ve ispatlanan sektör tecrübesi sonucu gerçekleşir. Bu konu hakkında bir diğer önemli nokta ise tüm üçüncü seviyelerin aynı mevzuat ve standartlara bağlı olması gerekliliğidir. Üçüncü seviyelerin de standardize edildiği özel bir birliğin varlığı çok önemlidir.

İple erişimin dağcılıkla ilişkilendirilmesi
    İple erişime yaklaşım esnasında yapılacak en büyük yanlış, yurtdışından gerekli eğitimleri almamış, yeterli tecrübeye sahip olmayan ve yetkin bir gözetmen tarafından denetlenmeyen herhangi bir dağcının, iple erişim operasyonlarını gerçekleştirebilecek yetkinlikte olduğunun varsayılmasıdır. Gerekli eğitimleri almamış, endüstride tecrübesiz bir dağcının, endüstriyel risklerin tamamının farkında olması, riski en aza indirgemesi ve işi verimli bir şekilde analiz edip gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Türkiye’de iple erişimin konumu

Ülkemizde basit olarak 10 yıllık, uzmanlaşılmış olarak da 5 yıllık geçmişe sahip olan iple erişim mesleğiyle alakalı, Türkiye’de henüz geçerli bir mevzuat ve kontrol mekanizması bulunmamaktadır. Mesleğe ve insan hayatına saygı duyan az sayıda firma, yaşanmışlık ve öngörü sonucunda oluşturulmuş ve halen geliştirilmekte olan Avrupa standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Mesleğin popülerleşmesini sağlayan Boğaziçi Köprüsü projesinden sonra birçok oluşum ve firma da sistemsiz ve tehlikeli uygulamalarla, dağcı mantığıyla sektöre girmiş bulunmaktadır. İşverenlerin maliyet öncelikli yaklaşımlardan sıyrılıp, risk yönetimi öncelikli bir yaklaşım sergileyerek, profesyonel vizyonlara ve belgeli teknisyenlere sahip firmalarla çalışmayı seçmesi iş güvenliği açısından azami öneme sahiptir. Ülkemizde ağırlıklı olarak dağcılık altyapısından gelen kişiler arasında hızla ve çarpık şekilde yayılmakta olan bu iş kolunun sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak, ancak bilinçli bir yaklaşım, sistematik bir sertifikasyon sistemi ve bağımsız bir denetim mekanizmasıyla mümkün olabilir. Türkiye’den teknisyenler tarafından iki yıldan beri IRATA belgeleri alınmaya başlanmıştır, ancak bu belgeye sahip olmanın tek başına hiç bir faydası yoktur. Asıl önemli olan, belge sahiplerinin aldıkları eğitimlerde öğretilen teknik ve malzeme standartlarına uygun çalışıp çalışmadıklarını denetleyecek bir kontrol mekanizmasıdır. Türkiye’de IRATA belgesine sahip olup, standart dışı çalışan kişilerin IRATA belgelerinin iptal edilmesi de an meselesidir. Şu anda acilen yapılması gereken, hâlihazırda yurtdışında var olan birikimi ülkemize taşıyarak, bünyesinde hayli fazla riski barındıran iple erişim sektöründe olması muhtemel kazaları, haksız rekabetleri ve verimsizlikleri önlemektir. Bu şekilde ana işverenlerin de bilinçsizce risk altına girmelerinin önüne geçilecektir. Bu sistemi oluşturma aşamasında danışılmasında fayda gördüğüm mercii, Türkiye sektörünün standartlara uygun evrimleşmesi için senelerdir çaba harcayan, araştıran ve kendini sürekli geliştiren öncü firmalar tarafından kurulacak bir dernek olmalıdır.

Bu makale Önlem Dergisinin Mart-Nisan 2010 sayısında yayınlanmıştır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Aralık 2014 ---

Yüksek İşler, tüm iple erişim projelerinde ve eğitim programlarında IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) standartlarını esas almaktadır. Eğitimlerin tamamı Yüksek İşler

bünyesinde bulunan IRATA Level 2 ve Level 3 sertifikalarına sahip teknisyen eğitmenler ve “İş Güvenliği Uzmanı” sertifikasına sahip mühendisler tarafından verilir.

Güncel IRATA Eğitim Takvimi:

5-9 Ocak 2015 Eğitim tarihlerti
    10-11-12 Ocak 2015 Sınav tarihleri
    Eğitim İzmir'de yapılacaktır. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz

IRATA (Industrial Rope Access Trade Association)

Uluslararası Sertifikalı İple Erişim Teknisyenliği Kursu

IRATA iple erişim eğitim programı, iple erişim teknisyeni olmak isteyen bireyler ve iple erişim teknikleri kullanmak isteyen profesyonellere yöneliktir ve içeriği genel iş güvenliği konu başlıklarından farklıdır. Eğitimin temel içeriği ip üzerinde çeşitli manevraları güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye ve ip üzerinde kalmış bir kazazedeyi kurtarma senaryolarına dayanır. IRATA Eğitim sisteminde üç farklı seviye mevcuttur.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

IRATA Level 1 sertifikası eğitimi almak için herhangi bir deneyim gerekmemektedir. Yüksekte çalışmaya yatkın olmak ve tecrübe sahibi olmak kursiyer için avantajdır. Fiziksel ve tıbbi olarak sağlam ve 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranır.

IRATA Level 2 teknisyen sertifikası almak için, IRATA Level 1 sertifikası aldıktan sonra en az bir yıl geçmiş olması ve en az 1000 saatlik iple erişim işinde çalışmış olma şartı aranır.

IRATA müfredatında yer alan konular beş günlük pratik eğitim ile verilecektir ve eğitimlere eksiksiz katılım zorunludur. Eğitimler ve sınav tamamen pratik uygulama şeklinde olacağı için fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Katılımcıların sportif olarak yeterli olması kurstaki başarı oranını olumlu yönde etkileyecektir.

[​IMG]Eğitim ve IRATA prosedürlerine uygun olarak yapılacak pratik sınav sonrasında katılımcılara “IRATA – Rope Access Technician – IRATA İple Erişim Teknisyeni” sertifikaları verilmektedir. Bu sertifika uluslararası geçerliliğe sahiptir ve üç yıl geçerlidir.

Eğitimler, Türkiye’deki ilk ve tek IRATA Üye Şirketi Yüksek İşler tarafından verilecek, sınav ise yurt dışından gelecek değerlendirici (assessor) tarafından yapılacaktır.

Eğitim sırasında kullanılacak tüm teknik malzemeler Yüksek İşler tarafından karşılanmaktadır.

Eğitimler 8’er kişilik ekipler halinde yapılacaktır. 5 tam gün süren eğitimin ardından 1 gün sınav yapılacaktır. Sınav sonrasında başarılı olanlara 3 yıl süreli uluslararası geçerliliğe sahip IRATA İp Teknisyeni sertifikası ve kartı verilecektir.

IRATA 1. Seviye – İple Erişim Teknisyeni Eğitim Kapsamı

Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği (IRATA), endüstriyel iple erişimle ilgili uluslararası tanınırlığı olan tek sertifikasyon sistemidir. 1. seviye sertifikası, 3 seviyeden oluşan sistemin ilk basamağıdır. Adaylar fiziksel ve zihinsel olarak zor geçecek olan bir eğitim haftasına hazırlıklı olmalıdır. Adayların bu hafta içinde geniş kapsamlı erişim tekniklerini öğrenerek eğitimin son gününde yapılacak olan bağımsız sınavı geçmeleri gerekecektir. 1. seviye olmaya hak kazanmış teknisyenler her zaman 3. seviye bir süpervizörün gözetiminde ve yönetiminde çalışmalıdır. Eğitim ve sınav süresince emniyet birinci sıradadır.

İÇERİK

• Sistemlerin kurulumu, düğümler ve ip teknikleri
    • Malzemelerin anlaşılması ve güvenli kullanımı
    • İp üzerinde yapılan manevralar
    • Yapılara tırmanma teknikleri
    • Basit kurtarma
    • Altyapı ve teori
    • Genel emniyet ve yatkınlık
    KİMLER YARARLANIR?

IRATA kalifikasyonu yetkin şirketlerin hedeflerini emniyetli, verimli ve zararsız bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. İp üzerinde gerçekleştirilen genel uygulamalar: NDT, muayene, elektrik, asım işleri ve boya işleri.

EĞİTİM YAPISI

Eğitim tekniklerin emniyetli ve verimli şekilde öğrenilmesi amacıyla uygulama ağırlıklıdır. Eğitim son gün bağımsız bir IRATA denetçisi tarafından değerlendirilecektir. Eğitimin başarıyla tamamlanması sonucunda adaya iş kaydı defteri, sertifika ve kimlik kartı verilecektir. Sertifikaların her 3 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Kurs süresi 5 gün eğitim ve 1 gün sınav olmak üzere 6 gündür.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Eğitim sınıfta mı yapılacak, pratik uygulaması var mı?
    Eğitimin tamamı pratik uygulama şeklinde olacaktır. Eğitim sahasında çeşitli ip manevraları gerçekleştirilecektir

2. Eğitim için ne tür malzemeler getirmem gerekiyor?
    Eğitimde kullanılacak her türlü teknik malzeme Yüksek İşler tarafından sağlanmaktadır. Kendinize ait malzemeniz var ise gerekli standartlara uygun olma ve gerekli muayeneleri yetkili kişilerce yapılmış olması kaydı ile kullanabilirsiniz.

3. Eğitim sırasında ne tür giysiler giymeliyim?
    Hareketinizi engellemeyecek, esnek ve spor giysiler ve ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz.

4. Bir kursta kaç öğrenci, kaç eğitmen olur?
    Her kurs en fazla 8 öğrenci ile yapılmaktadır. Her 8 öğrenciye en az 2 eğitmen düşmektedir.

5. Eğitmenlerin seviyeleri nedir?
    Her kursun başında bir adet IRATA Level 3 eğitmen ve Level 1 veya Level 2 yardımcı eğitmen bulunacaktır.

6. Eğitimler kaç saat sürüyor?
    Eğitimler beş gün boyunca sabah 09:00’da başlayıp 18:00’da bitmektedir.

7. Sınav ne kadar sürüyor? Sadece pratik sınav mı yapılıyor?
    Sınav da eğitim gibi tam gün sürmektedir. Tüm ip manevraları sınavda pratik olarak gerçekleştirilecektir. Pratik uygulama sonrasında 20 sorudan oluşan teorik sınav ile sınav süreci bitmektedir.

8. Sınavı nasıl geçeriz? Kalırsam ne olur?
    Sınavda başarılı olmak için tüm manevraları hatasız olarak gerçekleştirmek gerekmektedir. Bir adet büyük hata (kask takmamak vb) direk kalmanıza sebep olacaktır; ya da üç adet ufak hata (karabina kilidini kapatmayı unutmak vb) sınavda kalmanıza neden olacaktır. Sınavda başarılı olamazsanız bir sonraki eğitime katılıp iki gün tazeleme eğitimi aldıktan sonra tekrar sınava girmeniz gerekecektir. Tekrar sınava girmek için tüm eğitim bedelini tekrar ödemek yerine sadece sınav harcını ödemeniz yeterli olacaktır.

9. Eğitimler ne kadar zordur? Fiziksel olarak ne kadar zorlanırım?
    Eğitimler fiziksel efor gerektiren manevralardan oluşmaktadır. Fazla kilolu olmak, eğitimdeki başarınızı kötü olarak etkileyecektir. Eğitimin tüm günlerinde ip üzerinde yükselip çeşitli manevralar gerçekleştireceksiniz, özellikle son günlere doğru yorgunluk artacağından gücünüzü idareli kullanmanızı ve her eğitim öncesi iyi bir şekilde ısınmanızı tavsiye ederiz.

10. Sınavda başarılı olursam sertifikamı ne zaman alırım?
    Sınavda başarılı olan kursiyerlere hemen sınav sonrasında sertifika yerine kullanabilecekleri geçici sertifikalar verilmektedir. Sertifikaların asılları bir ay içinde İngiltere merkezden gelecektir.

11. Sertifikanın geçerliliği nedir?
    IRATA sertifikası uluslararası geçerliliğe sahip iple erişim teknisyenliği sertifikasıdır ve üç yıl geçerlidir. Üç yılın sonunda tekrar sınava girip sertifika süresini uzatabilir ya da bir üst seviye sınavına girebilirsiniz. Üç yıl sonunda sertifika geçerliliğini kaybedecektir. 6 ay boyunca hiçbir iple erişim işinde aktif olarak çalışılmaz ise tazeleme eğitimi alınması zorunludur.

http://www.yuksekisler.com/